Znikają kolejki! Szpital to załatwi!

Minister Zdrowia w wywiadzie dla TVN24 Fakty po Faktach mówiąc o sposobach na zmniejszenie się kolejek nie ma na myśli tego, o czym stanowi definicja kolejki w oczekiwaniu na świadczenia medyczne. Według mnie myli pojęcia i wprowadza w błąd twierdząc, że spełnia obietnice, bo zamierza zlikwidować kolejkę do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego!

Uśmiałem się! Oto fragmenty artykułu WPROST z 22 lutego 2017 –  Radziwiłł zapewnia: Już pierwszego dnia reformy znikną 3 szpitalne kolejki:

Konstanty Radziwiłł z Prawa i Sprawiedliwości jest przekonany co do pozytywnych skutków, jakie ma przynieść jego reforma. Na tyle wierzy w forsowaną przez siebie ustawę o sieci szpitali, że zadeklarował: „Praktycznie od pierwszego dnia, kiedy ta ustawa wejdzie w życie, znikną niektóre kolejki”.

Przypomnijmy za NFZ, że Kolejka oczekujących to sytuacja, gdy czas oczekiwania na dane świadczenie opieki zdrowotnej wynosi co najmniej jeden dzień, a więc gdy świadczenie nie może być udzielone pacjentowi w dniu jego zgłoszenia się.

Kolejka pierwsza:

Na przykład kolejki w SORze. Szpitalny Oddział Ratunkowy to jest dzisiaj miejsce, gdzie zderzają się pacjenci ciężko chorzy, którzy są do przyjęcia do szpitala z pacjentami lżej chorymi, z grypą, przeziębieniem itd. – mówił minister. – Jednym z elementów tego projektu jest to, że w każdym szpitalu, w którym jest izba przyjęć lub szpitalny oddział ratunkowy, obok będzie przychodnia nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, czyli pomoc dla tych lżej chorych i rozdzielenie kolejki – dodawał.

Cóż, jeżeli szpital do tej pory realizował umowę na SOR/IP oraz świadczenia z zakresu Nocnej i Świątecznej Opieki Medycznej to nie zmieni się tam nic.

Kolejka druga:

– Druga kolejka zniknie dla tych pacjentów, którzy wychodzą ze szpitala i potrzebują jeszcze pomocy ambulatoryjnej u specjalisty. Szpital to załatwi – deklaruje Radziwiłł.

Czas nie pozwala na rozwinięcie szczegółów tego pomysłu, ale jeśli minister miał na myśli obowiązek posiadania poradni o tej samej specjalizacji co oddział, to w wielu szpitalach na razie nic się nie zmieni.

Kolejka trzecia:

– Trzecia kolejka, która zniknie, to kolejka do rehabilitacji. Kiedy pacjent jest np. po operacji ortopedycznej i będzie wymagał tego od szpitala, to nie będzie się błąkał po mieście, tylko od razu szpital mu to załatwi – zapowiadał szef resortu zdrowia.

W bardzo obrazowy sposób minister wspomina więc o konieczności zapewnienia ciągłości leczenia poszpitalnego, aby zapewnić jak najlepsze efekty samej hospitalizacji. Nie są to absolutnie 3 kolejki szpitalne, ponieważ pierwsza jest urojona, a druga i trzecia jest wyodrębnieniem części pacjentów oczekujących z każdej praktycznie kolejki ambulatoryjnej – żadnej konkretnej.

Autor artykułu nie stworzył tego sformułowania z pośpiechu lub z nieznajomości tematu. Tak powiedział minister, wyliczył znikające kolejki podczas wywiadu w TVN24 (obejrzyj fragment w 17 minucie rozmowy).

Te rewelacje powtarza Polskie Radio:

Minister Konstanty Radziwiłł powiedział, że zmiany odczują pacjenci, którzy będą krócej czekać w kolejkach na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, będą będą mieli zapewnioną opiekę po leczeniu szpitalnym oraz rehabilitację.

 

Czy to znaczy, że kolejki (wszystkie kolejki ambulatoryjne) zostaną rozdzielone ze względu na skierowanie?

Jakimi zasobami będą realizowane porady i zabiegi dla pacjentów poszpitalnych, którzy mają wskoczyć przed kolejkę? Sytuacja, o której opowiada minister spełnia się właśnie od dwóch miesięcy. Siły i środki poradni specjalistycznych i gabinetów rehabilitacji nie zwiększyły się cudownie. Ach, zapomniałem, szpital to załatwi!

plakat-siec-szpitali-maly

źródło: MZ

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s