Nie będziecie stać w kolejkach! Kupimy wam krzesła!!!

Jako pracownik statystyki medycznej wbitą mam do głowy definicję kolejki: czas oczekiwania pacjentów pierwszorazowych do określonej komórki medycznej lub na wskazane świadczenia. System kolejek jest więc pewną strukturą logiczną, umożliwiającą konkretne wnioski i analizy, np. która placówka oferuje najkrótszy czas oczekiwania. NFZ zbudował w tym celu cały system sprawozdawczości oparty na komunikatach xml. Przez ten pryzmat słuchałem wszystkich rewelacji z Ministerstwa Zdrowia.

Komunikat MZ o celu zmian związanych z utworzeniem sieci szpitali był jasny –  likwidujemy kolejki. Nie wnikając w szczegóły snułem przypuszczenia, jak to zrobią? Siły i środki świadczeniodawców nie wzrosną, stół operacyjny zmieści naraz jednego pacjenta, lekarzy się nie klonuje, więc JAK?

Niespodziewanie lekarzy też to zastanowiło. Jest to pewnego rodzaju strajk włoski – protest przeciwko pracy ponad 48 godzin w tygodniu ujawnił, że projekt pozbawiony jest solidnych fundamentów.

Po dymisji Konstanty Radziwiłł wyraźnie krytykuje troskę lekarzy o własne zdrowie:

Myślę, że ten protest musi się zakończyć przyznaniem się tych lekarzy, że po prostu nie da się medycyny uprawiać od ósmej do piętnastej. Tym bardziej nie da się jej nauczyć od ósmej do piętnastej.

oraz:

Myślę, że wspólnym wysiłkiem zarówno ministra zdrowia, jak i odpowiedzialnie działających dyrektorów szpitali, oraz całej rzeszy lekarzy, którzy są gotowi pracować więcej niż 48 godzin, ten protest na szczęście nie uderza tak bardzo w bezpieczeństwo pacjentów i jakość opieki nad nimi.

pełny wywiad w rmf24

Być może takie wypowiedzi były gwoździem do trumny i przyspieszeniem zmian na tym stanowisku. Opieranie reformy na tejże „rzeszy lekarzy” wydaje się być ryzykowne. Ciekawe, czy gdyby był ministrem transportu, powiedziałby tak o kierowcach?

Tymczasem szpitale i przychodnie rozplakatowane są hasłami czysto populistycznymi, bo wg mnie nierealnymi do wykonania lub zaprzeczającymi dotychczasowej strukturze:

plakat-siec-szpitali-maly

źródło: MZ

Nowy Minister Zdrowia Łukasz Szumowski będzie musiał się zmierzyć z tą pozostałością obietnic i bardzo jestem ciekaw co zrobi.

Zwłaszcza drugi postulat o zapewnieniu pacjentowi opieki specjalistycznej i rehabilitacyjnej przez oddział, z którego wychodzi, cokolwiek słuszny, bo zapewniający utrwalenie efektów leczenia uderza w kolejki oczekujących. Obok czasu oczekiwania na terminy pilne i stabilne muszą być respektowane również terminy pohospitalizacyjne jako równie priorytetowe, co pilne, a może nawet bardziej!

Trzeci postulat jest całkowicie idiotyczny w świetle definicji kolejek wg NFZ, bo SOR jako oddział ratunkowy był z oczywistych powodów wykluczony z raportowania czasu oczekiwania. To hasło albo czysto populistyczne albo całkowicie źle sformułowane co do intencji. Równie dobrze można zawołać: nie będziecie stać w kolejkach! Kupimy wam krzesła! Z własnego doświadczenia wiem, że w strukturze wielu szpitali i tak działała obok SOR usługa Nocnej i Świątecznej Opieki, więc rewolucji nikt nie zauważył. Skutkiem tego było za to wzajemne wysyłanie sobie pacjenta, bo lekarz SOR pracował na jednym końcu budynku, a lekarz POZ na drugim i zamiast porozmawiać ze sobą o pacjencie woleli się go pozbyć.

Tymczasem MZ pracuje nad projektami rewolucjonizującymi opiekę całkowicie – władza zostanie oddana w ręce POZ, który koordynować będzie świadczenia specjalistyczne dla swoich pacjentów. Taka zmiana to już całkowite zaprzeczenie idei kolejek oczekujących, bo te wykluczały jakąkolwiek rejonizację usług.

Czyli kolejek nie będzie?

Tak. Nie dlatego, że przyspieszymy i ułatwimy dostęp do opieki medycznej, ale dlatego, że po prostu zlikwidujemy tę strukturę…

Ten wpis został opublikowany w kategorii kolejki oczekujących i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s