o NPWZ

31 maja 2016 roku weszła w życie ustawa z 25 września 2015 roku o zawodzie fizjoterapeuty jako samodzielnego zawodu medycznego (Dz.U.2015.1994 ze zm.), która nakłada na wszystkich fizjoterapeutów obowiązek uzyskania prawa wykonywania zawodu do 31 maja 2018 r. Po tym dniu, osoby bez prawa wykonywania zawodu nie będą mogły udzielać świadczeń w charakterze fizjoterapeuty.

Ta sytuacja to okazja do przyjrzenia się sposobom tworzenia unikalnego numeru prawa wykonywania zawodu (NPWZ) identyfikującego osoby w różnych zawodach medycznych.

Lekarze

Naczelna Izba Lekarska przyjęła dla zawodu lekarza następujące warunki generowania NPWZ:

 • nie przenosi żadnej informacji (np. dotyczącej kolejnego numeru lekarza w rejestrze, rozróżnienia lekarz – lekarz dentysta, ani płci),
 • składa się z siedmiu cyfr,
 • zawiera cyfrę kontrolną (1 znak NPWZ),
 • nie rozpoczyna się od cyfry 0.

Skoro zawiera cyfrę kontrolną, to istnieje specjalny algorytm, który pozwala na wyznaczenie tej cyfry kontrolnej.

Pielęgniarki

Uchwała Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych rezygnuje z cyfry kontrolnej dla tej grupy zawodowej i określa numer prawa wykonywania zawodu w następującej postaci: MMRRRRRX, gdzie MM to numer okręgowej izby PiP, a RRRRR to kolejny numer porządkowy. X na końcu precyzuje typ zawodowy: pielęgniarki – litera P, położne – A.

Fizjoterapeuci

Krajowa Izba Fizjoterapeutów poszła całkiem na łatwiznę: NPWZ to po prostu nr kolejny. Stąd nr ten nie ma nawet określonej liczby znaków.

Farmaceuci

Przyznaję, że nie mam pojęcia, na jakiej zasadzie są tworzone numery prawa dla farmaceutów. Może ktoś podpowie. W 2017 roku rozpoczął się proces ujednolicenia numerów do postaci 8-znakowej.

Znajdź wg numeru:

Komunikat SWIAD

NFZ zaktualizował struktury swoich rejestrów w Portalu Potencjału i SZOI, aby umożliwić dodanie nowych danych personelu dla świadczeniodawców realizujących różne zakresy fizjoterapii, ale ten typ personelu nadal sprawozdawany jest identyfikując osobę realizującą świadczenie wg nr PESEL w komunikacie SWIAD. Spodziewam się, że sprawozdawanie realizacji nowych umów z zakresu rehabilitacji będzie spełniać jednak nowe wymogi dostosowane do weryfikacji obowiązku posiadania NPWZ.

Struktura komunikatu SWIAD w wersji 8.8.1 została tak opisana, że właściwie nie potrzebuje zmian dostosowujących w tym zakresie. Element ‚personel-real’ (poz. 2.2.9.) otrzymuje dla atrybutu ‚typ’  wartość 1 lub 2 określoną w dodatkowych wyjaśnieniach jako:

1 – Nr prawa wykonywania zawodu, jeżeli istnieje odpowiedni unikalny numer prawa wykonywania zawodu dla danej grupy zawodowej

2 – Numer PESEL w przypadku, gdy osoba wykonuje zawód medyczny, dla którego nie jest przyznawany numer prawa wykonywania zawodu

Ten wpis został opublikowany w kategorii słowniki, rejestry, wyszukiwarki i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „o NPWZ

 1. dazupupoqu pisze:

  http:/// – .ankor .ankor

  Polubienie

 2. Romek pisze:

  NPWZ Farmaceuty. Do spisu są dopisywane w kolejności zgłaszania. Wygląda jakby co jakiś czas pojawia się nowa lista nowych farmaceutów i w kolejności alfabetycznej sa dopisywani do rejestru.
  W wikipedii jest notka na ten temat. Cyfra kontrolna jest obliczana jak dla numeru EAN8. https://romek.info/ut/js-pesel.html

  Polubienie

  • darjusz pisze:

   Generalnie moim życzeniem byłoby umożliwienie identyfikowanie po kodach osób, firm i instytucji. Przykład spoza branży medycznej: oznakowanie jajek – na każdym opakowaniu jest wyjaśnione, z czego i jak budowane jest oznaczenie. Nie można jednak dzięki temu w żaden sposób zidentyfikować fermy. Dziwne, prawda?

   Polubienie

   • Romek pisze:

    Osoby można zidentyfikować po numerze PESEL i częściowo numerze NIP.
    Naukowców można identyfikować po numerze ORCiD, a Lekarzy i farmaceutów po NPWZ.
    Firmy i instytucje identyfikuje się trojako: REGON, NIP, KRS.
    Są tez identyfikatory urządzeń w sieci, VIN dla pojazdów, odpowiednie numery dla wagonów kolejowych, statków i samolotów.
    Zwierzęta hodowlane mają numerki przyczepione do ucha.
    A ostatnio każde opakowanie leku w Europie ma swój numerek.

    Problem jest tylko które z tych rejestrów są dostępne przez internet i czy za dostęp trzeba płacić.

    Polubione przez 1 osoba

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s