kłopotliwa walidacja zgonu

NFZ ma w swoim zestawie walidacji świadczeń w przypadku ZRM niewłaściwy wg mnie algorytm sprawdzania daty zgonu świadczenia porównując dane z CWU.

Lekarz ZRM stwierdza zgon pacjenta, ale nie wystawia karty zgonu, wyjazd jest opatrzony kodem ICD10: R96 lub R98, sprawozdajemy również inne dane dotyczące zgonu komunikatem SWIAD:

  • Element „ratownictwo”
    atrybut: tryb-zakonczenia czyli sposób zakończenia medycznych czynności ratunkowych przez ZRM – zgodnie z kodem określonym w tabeli nr 3 załącznika nr 3 do rozporządzenia (oczywiście wszyscy oprócz mnie wiedzą, które to rozporządzenie MZ, więc dokument to pomija) :

    • 6. odstąpienie od czynności
  • atrybut: zgon-osoby czyli informacje o przypadku zgonu osoby – zgodnie z kodem określonym w tabeli nr 4 załącznika nr 3 do rozporządzenia (wszyscy oprócz mnie wiedzą, które to rozporządzenie MZ, więc dokument to permanentnie pomija):
    • 1. zgon przed przybyciem ZRM lub
    • 2. zgon w trakcie udzielania pomocy.

Gdzie jest więc problem, by w przypadku daty zgonu stwierdzonego przez ZRM przed przybyciem zespołu złagodzić tę walidację i nie oznaczać świadczenia jako błędnego nawet, gdy data zgonu poprzedzi datę powiadomienia o zdarzeniu?

Tymczasem muszę tłumaczyć się z błędu:

Błąd – 50314026 – Data wykonania świadczenie jest późniejsza niż data zgonu pacjenta wg CWU.

Wyjazd był o 1 w nocy, lekarz RTM nie wystawia karty zgonu, najczęściej robi to lekarz POZ lub inny, jeśli np. potrzebne było sądowe oznaczenie daty. W tym przypadku data zgonu mogła dotyczyć poprzedniego dnia.

Pracownicy NFZ również mają z tego powodu dodatkową pracę, ponieważ musimy dostarczyć im dokumentację wyjazdu ZRM z potwierdzeniem zgodności z oryginałem, oni muszą ją przeanalizować i zgodnie z decyzją ręcznie zdjąć błąd ze świadczenia lub nie. Na pewno warto dbać o rzetelność danych, eliminować pomyłki (bo może to inny PESEL), ale przecież odpowiedzialność za te dane ostatecznie spoczywa na świadczeniodawcy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s