procedury zabiegowe

NFZ rozwiewając moje wątpliwości z poprzedniego wpisu wyjaśnił w prostych słowach: procedury zabiegowe dotyczą rozliczeń z gwiazdką. Proste? Proste.

Na czym ta prostota polega już objaśniam.

Chcemy mieć użyteczną listę procedur medycznych z zakresu zabiegowego, by wyprodukować sobie użyteczny mechanizm sprawdzający, czy wszystko jest oznaczone w komunikacie SWIAD jak należy. Bierzemy na początek załącznik do zarządzenia czyli katalog grup 1a:

2017_119_1a.xls

Niektóre opisy świadczeń mają gwiazdki. To są świadczenia zabiegowe wskazywane przez gruper JGP wg procedur kierunkowych. Teraz trzeba wziąć drugi załącznik z charakterystyką JGP i oznaczyć te procedury jakkolwiek, np. poprzez x, a potem całą listę posortować wg tej kolumny lub użyć innych sposobów preparujących.

2017_119_9.xls.png

Pracownikom NFZ tworzącym załączniki do zarządzeń od dawna brak empatii dla odbiorców ich twórczości, dlatego nie dziwi nikogo, że kod procedury i nazwa są w jednym polu. Do poważniejszych zastosowań trzeba te informacje rozdzielić. W tym miejscu analizy odpada spora część pracowników działów ds. rozliczeń, bo trzeba zastosować formułę w arkuszu kalkulacyjnym (nie obrażajcie się, u mnie w szpitalu nikt tego nie potrafi), która da w wyniku sam kod procedury.

Należy przy tym pamiętać, że w opisach do świadczeń w stylu wymagane wskazanie procedury z listy procedur L26, procedury z listy dodatkowej L2 oraz rozpoznania zasadniczego z listy dodatkowej L1 są ukryte dodatkowe listy procedur do oznaczenia. Na koniec trzeba się pozbyć powtórzeń i lista jest gotowa.

Po co nam ta lista?

Producent oprogramowania w odpowiedzi na wymagania NFZ umieścił w programie do rejestracji medycznej czekboks, aby za każdym razem ręcznie oznaczać fakt statusu procedury jako zabiegowej. Miło z jego strony, prawda? Producent chciał zapewne uniknąć odpowiedzialności za decyzję, co jest zabiegowe, a co nie, bo to nie jest jednak takie oczywiste.

Rejestrator na oddziale powinien w razie wątpliwości mieć taką ściągę pod ręką, by eliminować błędy. Praca nie jest prosta. Rozliczenie porodu N01 ma gwiazdkę. Wskazywałoby to na zabiegowość procedur, ale czy wszystkich? Jest tam w charakterystyce przecież procedura 73.71 Poród samoistny bez nacięcia krocza, a tym bardziej wymagana z listy dodatkowej N1 procedura 89.393 Kardiotokografia.

Mówiłem, że proste?

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s