sanatoria: musisz być chory, ale nie całkiem

Dziś o legalnej dyskryminacji. Wpis mniej merytoryczny, a bardziej osobisty.

Natrafiłem na całkiem świeży, bo z sierpnia 2017 komunikat NFZ o treści:

NFZ przypomina o możliwości korzystania przez dzieci z leczenia uzdrowiskowego


W trosce o zdrowie dzieci przypominamy rodzicom i lekarzom ubezpieczenia zdrowotnego o możliwości uzdrowiskowego leczenia małych pacjentów.

Podstawą skorzystania z tej formy leczenia jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Dzieci w wieku od 3 do 6 lat mogą być kierowane na leczenie uzdrowiskowe pod nadzorem opiekuna prawnego. 

Realizacja wpływających do OW NFZ skierowań dziecięcych na leczenie uzdrowiskowe odbywa się na bieżąco.

Narodowy Fundusz Zdrowia kontraktuje świadczenia opieki zdrowotnej w rodzaju lecznictwo uzdrowiskowe w następujących zakresach kierowanych do dzieci:

  • uzdrowiskowe leczenie szpitalne dzieci w wieku od 3 do 18 lat;
  • uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dzieci w wieku od 7 do 18 lat;
  • uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dzieci w wieku od 3 do 6 lat pod opieką osoby dorosłej.

źródło – Departament do Spraw Służb Mundurowych


Troska o dzieci w pierwszym zdaniu całkowicie mnie rozbroiła. Zauważcie, że zaraz potem NFZ zmienia ton: Dzieci w wieku od 3 do 6 lat mogą być kierowane na leczenie uzdrowiskowe pod nadzorem opiekuna prawnego.

Co to oznacza? Jeśli w orzeczeniu o niepełnosprawności dziecka, starszego niż 6-letnie masz wskazane:

SKM_364e18011715021

to dla lekarza orzecznika w NFZ może to być podstawą do dyskwalifikacji skierowania dziecka na leczenie sanatoryjne. Z żadnym ośrodkiem NFZ nie kontraktuje umowy na pobyt opiekuna. Dzieci niepełnosprawne niesamodzielne nie mogą korzystać ze świadczeń sanatoryjnych NFZ, bo NFZ takich świadczeń nie gwarantuje. Nie chodzi o to, że NFZ nie refunduje pobytu opiekuna, ale sanatoria, powołując się na umowę z NFZ takich dzieci po prostu nie chcą. Nie ma miejsca w organizacji turnusu na udział opiekuna w zajęciach, na możliwość zakwaterowania i dostosowania programu turnusu do takich dzieci.

Gdyby pójść dalej, sanatoria to jest coś raczej niedostępnego osobom niesamodzielnym niezależnie od wieku.

Pozostaje pobyt samodzielnie finansowany lub poprzez PFRON i właśnie PFRON jest realizatorem tego, czego odmawia NFZ.

Jaka jest różnica pomiędzy świadczeniami NFZ i PFRON?

Trudno mówić o różnicach, gdy NFZ odmawia w ogóle takiej formy leczenia (na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia), ale zakładając na chwilę samodzielność dziecka:

NFZ: refunduje leczenie sanatoryjne na podstawie skierowania, nie określa odstępów pomiędzy leczeniem sanatoryjnym dla dzieci, ale w przypadku dorosłych stosuje szczegółowe zasady. Leczenie sanatoryjne dla dzieci obejmuje wiek 3 – 18 lat, a jeżeli kształcą się dalej – do ukończenia 26 lat i jest bezpłatne. Leczenie sanatoryjne dla dzieci w wieku 3 – 6 lat pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego jest bezpłatne tylko dla dziecka. Fundusz nie finansuje kosztów pobytu opiekuna. Opiekunowie osób niepełnosprawnych towarzyszący ubezpieczonemu w trakcie leczenia uzdrowiskowego pokrywają we własnym zakresie koszty pobytu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego oraz koszty przejazdu.

PFRON: Dofinansowanie można otrzymać tylko raz w roku kalendarzowym. Refunduje częściowo turnus wg określonych zasad, w których liczy się także dochód w rodzinie, a więc może to być nawet bezpłatny pobyt dziecka i częściowa refundacja pobytu opiekuna.

NFZ: określa datę i miejsce realizacji skierowania.

PFRON: musisz sobie sam znaleźć ośrodek, który ma umowę z PFRON na turnusy rehabilitacyjne i ustalić termin. Zazwyczaj, gdy otrzymasz zgodę na dofinansowanie, najbardziej popularne terminy (np. wakacje) są już zajęte. Ośrodki przeznaczają określone okresy na realizację umów z PFRON. Można zarezerwować termin wcześniej, bez pewności refundacji przez PFRON.


Poczytaj więcej:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „sanatoria: musisz być chory, ale nie całkiem

  1. Pingback: ile jest empatii w emp@tii? | Biurko przeciwpancerne

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s