ile jest empatii w emp@tii?

Jak pisałem wcześniej, PFRON dofinansuje turnus rehabilitacyjny dla osoby niepełnosprawnej, nawet z opiekunem, ale ośrodek trzeba sobie znaleźć. W przypadku dzieci, jest to problem całkiem poważny.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej jest właścicielem strony:

empatia

Działa tam wyszukiwarka ośrodków, które posiadają wpis do rejestru ośrodków i rejestru organizatorów turnusów rehabilitacyjnych dla osób niepełnosprawnych, a więc po prostu PFRON może refundować pobyt o ośrodku, który jest na takiej liście. Wykonawca serwisu umieścił wiele kryteriów umożliwiających wyszukiwanie ośrodka o konkretnych właściwościach, ponieważ refundacja wymaga, by wybrany ośrodek deklarował rehabilitację w takim zakresie, jaki jest wykazany w orzeczeniu osoby starającej się o turnus.

empatia02

Może nie każdy wie, że po wybraniu w polu dysfunkcji pozycji INNE, można sięgnąć do kolejnych ukrytych wstępnie parametrów:

empatia03

Z tymi parametrami należy postępować ostrożnie – im dokładniejsze kryteria, tym mniej wyników.

OK, wszystko fajnie działa. Wypisałem sobie ponad 10 adresów, obdzwaniam je po kolei pytając o ceny i inne szczegóły, a gdy dochodzę do tego, że chodzi o dziecko, słyszę: bardzo nam przykro, nie prowadzimy turnusów dla dzieci.

Dodzwoniłem się do osób zarządzających, opiekujących się wyszukiwarką. Przyznały mi rację: nie ma takiego kryterium, co najwyżej w opisie należy szukać, czy dany ośrodek oferuje pobyty dla dzieci. Niestety, nikt nie opisuje tego, czego nie robi, więc te opisy niewiele są warte. Nikt również do tej pory nie dzwonił ani nie pisał z takim problemem. Być może kiedyś się tym zajmą i uaktualnią. To jednak wymaga mobilizacji wszystkich ośrodków, aby dopisały do swoich cech ten parametr, nie liczcie więc na to, że tak się niedługo stanie.

Brak tego kryterium zadziwia mnie i zapewne wielu innych rodziców też. Najpierw zadziwia, potem irytuje. Ktoś nie pomyślał i wydaje mi się, że znam powód – nie miał takiego dziecka. Tu jest potrzebna empatia.

Dlatego, jeżeli możecie dzwońcie do MPiPS – dręczcie Departament Informatyki – dyrektor Marek Kulawczyk – 22 661-18-00 albo Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych – dyrektor Mirosław Przewoźnik – 22 529-06-00 albo 529-06-01 albo piszcie na adres e-mail skargi.wnioski@mrpips.gov.pl lub info@mrpips.gov.pl albo wypełnijcie formularz i proście o poprawienie wyszukiwarki.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii słowniki, rejestry, wyszukiwarki i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s