o symetryzacji

Nieustannie dbając o poprawienie jakości realizacji umów w zakresie świadczonych usług medycznych Ministerstwo Zdrowia sięga po coraz bardziej zaawansowane narzędzia.

W całym zamieszaniu, które powstało z niejasności, jak rozliczać dawkę pediatryczną preparatu krwi umknęło nam coś naprawdę istotnego w zarządzeniu 15/2018/DSOZ. Na szczęście NFZ publikuje OSR czyli ocenę skutków regulacji:

Oto streszczenie i tak krótkiego dokumentu:

1. Jaki problem jest rozwiązywany?
– konieczność ujednolicenia rozliczania krwi i jej składników

2. Rekomendowane rozwiązanie, planowane narzędzia interwencji, i oczekiwany efekt
– zmiany polegają na symetryzacji produktów rozliczeniowych. Oczekiwanym efektem będzie możliwość rozliczania zgodnie z obowiązującymi przepisami.

4. Informacje na temat zakresu, czasu trwania i podsumowanie wyników konsultacji
– uwagi uwzględniono

5. Skutki finansowe
– skutek finansowy nie jest możliwy do oszacowania

6. Planowane wykonanie przepisów aktu prawnego
– zastosowanie do świadczeń udzielonych nie wcześniej niż w dniu 1 stycznia 2018 r.

7. W jaki sposób i kiedy nastąpi ewaluacja efektów projektu oraz jakie mierniki zostaną zastosowane?
– nie dotyczy (a nieprawda, bo nowe produkty rozliczeniowe mają umożliwić również retrospektywne monitorowanie sposobu gospodarowania krwią i jej preparatami).

Wszystkie serwisy kopiują te same informacje, nie zastanawiając się za bardzo, co znaczą te słowa. Tymczasem, jak postulował C. K. Norwid: odpowiednie dać rzeczy słowo! – NFZ zastosował coś innowacyjnego i do tego właściwie to nazwał. Symetryzacja powtarza się w każdym artykule, bo jest samą istotą tego projektu. Nigdy wcześniej przecież nie zastosowano tej metody.

Wystarczy jednak sięgnąć po bryk.pl, by się dowiedzieć, że ideą NFZ było:
realizowanie harmonii w dziele, zachowanie proporcji poszczególnych części dzieła, co warunkuje jego piękno. Pojęcie to [symetria] wykształciło się w estetyce antycznej, a następnie weszło do poetyki renesansu i klasycyzmu. Przejawia się przede wszystkim w kompozycji dzieła literackiego – regularnej powtarzalności jego elementów, ich równoległości, wprowadzeniu wątków o charakterze symetrycznym (np. postać pozytywna i negatywna).

Teraz już chyba wszystko jasne 🙂


.. bo jeśli nie, to Tomasz Tkocz może wprowadzić was w symetryzację Steinera: Prosta operacja symetryzacji pozwala w elementarny sposób rozwiązywać nieelementarne problemy: Rozważmy wypukłą bryłę A w przestrzeni trójwymiarowej R…

Ten wpis został opublikowany w kategorii po godzinach, przetoczenia, zarządzenia NFZ i inne akty i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „o symetryzacji

  1. Pingback: JGP w okulistyce. | Biurko przeciwpancerne

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s