Co zrobić z dawką pediatryczną krwi?

W trakcie dyskusji nad sposobem rozliczenia dawki pediatrycznej, o której zapomniało MZ i NFZ pojawiło się kilka wątpliwości.

Jak rozliczyć dawkę pediatryczną?

Minister Zdrowia definiuje (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 31 lipca 2017 r. w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2018 r.):

dawka pediatryczna – część jednostki lub dawki terapeutycznej krwi lub jej składnika, przeznaczoną do użytku neonatologicznego lub pediatrycznego, o objętości lub zawartości komórkowych składników krwi, określonych w zamówieniu indywidualnym na krew i jej składniki.

Definicja dawki wskazuje na możliwość podania ułamka jednostki dowolnego preparatu, ponieważ dawka pediatryczna jako taka nie jest żadnym konkretnym preparatem. Tymczasem plik umowy z NFZ przekazuje w elemencie poz-pak:

  • kod-jedn=”5.53.01.0001512″
  • waga-baz=”180.0000″
  • wsp=”1.00″
  • waga-efekt=”180.0000″
  • schemat-krot=”KC”

A więc jednoznacznie można sprawozdać tylko liczbę całkowitą dla tego świadczenia. Wygląda to na niezgodność zarządzenia NFZ z rozporządzeniem MZ.

Jeśli zgodzić się z twierdzeniem, że sformułowanie: „za każdą jednostkę przetoczoną pacjentowi” wyklucza sprawozdawanie dawki pediatrycznej (pole uwagi dla świadczenia w załączniku nr 1 do zarządzenia 14/2018/DSOZ), to jakie uzasadnienie ma z kolei istnienie świadczenia 5.53.01.0001526   Podział krwi lub jej składników?
Do czego miałaby służyć ta usługa?
W polu uwag ma ona wpis: „za każdą dawkę terapeutyczną / jednostkę – zgodnie z § 8 rozporządzenia Ministra Zdrowia wydanego na podstawie art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. 2017 r. poz. 1371), w związku z § 11 tego rozporządzenia:

§ 8. W przypadku gdy jednostkę lub dawkę terapeutyczną krwi lub jej składników, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1-5 i 7, poddano podziałowi, opłaty wymienione w tych przepisach podwyższa się o 45 zł.

W kilku miejscach rozporządzenia jest wzmianka o tym, że jeżeli dawkę pediatryczną poddano dodatkowym zabiegom (napromieniowanie, przemywanie lub rekonstytucja – dlaczego nie filtrowanie?), opłaty wymienione w tych przepisach podwyższa się, niezależnie od tego, że z powodu samego podziału jednostki/dawki opłaty wymienione w tych przepisach podwyższa się jeszcze o 45 zł.

Do chwili obecnej Centrala nie wydała jeszcze decyzji, co i jak powinno się sprawozdać, niektóre OW, na podstawie zarządzenia twierdzą, że dawek pediatrycznych w ogóle sprawozdać nie można.

Czy refundacja przetoczenia powinna być równa opłacie za krew?

W/w rozporządzenie mówi również tak:

Na podstawie art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. z 2017 r. poz. 1371) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Ustala się następujące opłaty za krew i jej składniki, wydawane przez jednostki organizacyjne publicznej służby krwi, o których mowa w art. 4 ust. 3 pkt 2–4 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi:
1) 275 zł – za jednostkę krwi pełnej konserwowanej;
2) 180 zł – za jednostkę koncentratu krwinek czerwonych z krwi pełnej;
3) 263 zł – za jednostkę koncentratu krwinek czerwonych z aferezy;
4) 90 zł – za jednostkę koncentratu krwinek płytkowych z krwi pełnej;
5) 1111 zł – za dawkę terapeutyczną ubogoleukocytarnego koncentratu krwinek płytkowych z aferezy;
6) 1534 zł – za jednostkę koncentratu granulocytarnego;
7) 112 zł – za jednostkę osocza świeżo mrożonego;
8) 195 zł – za jednostkę krioprecypitatu.

Z tego wynika cena sprzedaży szpitalowi jednostki preparatu przez Bank Krwi. Jednakże w załączniku 1 do zarządzenia 14/2018/DSOZ – Leczenie Szpitalne – NFZ ustala taką samą wartość punktową świadczenia na tej samej podstawie, np. 5.53.01.0001512 Przetoczenie koncentratu krwinek czerwonych z krwi pełnej na 180 pkt ze wskazaniem, że „(***) wartość ustalona na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 31 lipca 2017 r. w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2018 r. (Dz. U. 2017 r. poz. 1516)”.

Biorąc do refundacji tę samą wartość, co koszt poniesiony przez świadczeniodawcę, NFZ decyduje się nie refundować próby krzyżowej (pierwsza próba zgodności serologicznej to około 40 zł, kolejne dla następnych dawców nie wymagają powtórnego określenia przeciwciał biorcy kosztują około 13 zł) wykonywanej przez świadczeniodawcę przed podaniem każdej kolejnej jednostki koncentratu krwinek czerwonych. Wydaje mi się, że badanie to nie jest uwzględniane w szacowaniu uśrednionej wartości JGP, nie miałoby to żadnego uzasadnienia, stąd przygotowanie do tego zabiegu jest kosztem świadczeniobiorcy. Konsultacje nad projektem tego zarządzenia jednak się odbyły i chyba nikt nie miał zastrzeżeń.

Wątpliwe korzyści dodatkowe

Wszystkie media, które z lenistwa dosłownie kopiują informację o zmianach w rozliczaniu krwi i jej składników, przekazują bez żadnego dodatkowego rozwinięcia również informację, że „Utworzono w tym celu nowe produkty rozliczeniowe, które umożliwią również retrospektywne monitorowanie sposobu gospodarowania krwią i jej preparatami”. Nie ma tego zdania w Uzasadnieniu Skutków Regulacji przy zarządzeniu.

Nie mam pojęcia dlaczego poprzednie produkty uniemożliwiały monitorowanie i w jaki sposób nowe cokolwiek pozwalałyby monitorować (retrospektywnie). Do monitorowania wystarczą świadczeniodawcy faktury z Banku Krwi i procedury ICD9. NFZ płaci za preparaty jeden do jednego. Jaki wpływ wg NFZ miałyby nowe produkty na zmiany sposobów gospodarowania? Świadczeniodawca nie osiąga żadnych zysków. Wydaje mi się to próbą szukania jakiegokolwiek uzasadnienia dla dokonanych zmian, które wymagały (?) symetryzacji (?).

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii przetoczenia i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s