CBE po nowemu

Brawo!

Dostawcy internetowego serwisu Centralnej Bazy Endoprotezoplastyk udało się ucywilizować pewne mechanizmy, które od dawna kompromitowały tę platformę.

Wreszcie operator lokalny nie musi wpisywać wieku pacjenta ani jego płci. Wystarczy PESEL i data zabiegu!

Mało tego – nie musimy również wskazywać umowy i świadczenia ani nawet kodu oddziału jako komórki organizacyjnej szpitala wykonującej zabieg (dwa osobne pola na kod resortowy VII i VIII), nie trzeba podawać daty przyjęcia i wypisu ze szpitala oraz przyjęcia i wypisu z oddziału (kolejne 4 pola mniej). Ktoś w końcu się domyślił, że te wszystkie dane już gdzieś są i można do nich sięgnąć. Wypełniona ankieta zawiera jednoznaczne identyfikatory, by pobrać z bazy świadczeń NFZ skojarzone dane i połączyć z ankietą. Układ jest bardziej uporządkowany, przejrzysty i czytelny. Nawet lista powikłań, która ma kilkadziesiąt pozycji została poprawiona tak, by pozycja Brak powikłań wybierana w 99% ankiet była na początku listy, a nie na końcu. Drobiazg, a cieszy.

Dziwi mnie nieco nadmiarowość danych. Zsynchronizowana ankieta zawiera listę wszystkich zarejestrowanych procedur medycznych. Wszystkich – włącznie z laboratoryjnymi C53, C55, L43, I97 itp. i z podaniem daty wykonania. Skoro już wymuszono na świadczeniodawcach ręczne oznaczanie procedur jako zabiegowych (proces bezsensowny – procedura zabiegowa zawsze jest zabiegowa, a nie czasem, służy za to jako flaga do podłączenia danych personelu), to dlaczego ankieta CBE nie prezentuje tylko procedur zabiegowych? Po co im ta cała reszta? Po co informacja, że potas, sód i chlorki?

Nieważne. Niech sobie mają.

Jeśli już jesteśmy przy procedurach ICD9, to zastanawia mnie, że po tylu latach stosowania, brak wciąż oficjalnego włączenia do tego słownika procedur śródoperacyjnych CBE:

  • płukanie pulsacyjne
  • szczotkowanie jamy szpikowej
  • korkowanie jamy szpikowej
  • użycie wzmocnień
  • użycie przeszczepów kostnych
  • inna (czyli na przykład jaka? jaką informację zachowuje to pole dla ankiety?)

Pozwoliłoby to na rejestrowanie ich wykonania już na etapie lokalnej rejestracji zabiegu i przekazywanie komunikatem. Im mniej powielania danych, tym lepiej.

Zadowolony z niewiarygodnego zmniejszenia ilości powielanych danych zabrałem się za przegląd błędów. Kilka ankiet zostało odrzuconych w trakcie weryfikacji z powodu braków danych w komunikacie SWIAD. Wysłałem poprawione dane rano, a po południu zrobiłem korektę ankiety. Powinna teraz zsynchronizować się ponownie i pozbyć błędu. Zmieniła się tylko data

Kliknąłem i dopiero zacząłem myśleć (taka kolejność to nic nowego). Jak przebiega weryfikacja? Komunikat idzie najpierw do OW NFZ. Oddziały co jakiś czas zasilają danymi różne centralne bazy danych – SIMP, SMPT, CBE i inne. Dopiero wtedy jest sens zacząć weryfikację poprawności. A może nie trzeba podnosić wersji ankiety? Może zmienione dane z XML uruchamiają ponownie proces weryfikacji w CBE? Jak by nie było, przydałby się w całym tym zbiorze danych widoczny dla operatora numer wersji przekazanego zestawu i świadczenia. Wiedziałbym, czy dane są aktualne czy potrzebna jest ponowna komunikacja z NFZ.

No tak, a ten znowu narzeka…

Ten wpis został opublikowany w kategorii CBE, słowniki, rejestry, wyszukiwarki i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s