kolczaste kolejki endoprotez

NFZ wprowadził niedawno nowe walidacje świadczeń endoprotezoplastyki. Kto obsługuje CBE natknie się na komunikat błędu

  • Błąd 59001019 Nie podano informacji czy wykonanie zabiegu było podstawą skreślenia z listy oczekujących.
  • Błąd 59001017 Nie podano kodu świadczenia gdy wykonanie zabiegu było podstawą skreślenia z listy oczekujących.

lub podobne.

Sytuacja jest nieco skomplikowana. Błędy które pojawiły się dla ankiet w nowym modelu sprawozdawania CBE wynikają z weryfikacji danych przekazywanych komunikatem SWIAD. Komunikat musi przekazywać element lista-oczek o właściwych parametrach, np.:

<swiadczenie id-swiad=”1″ usun=”N”>
<dane-swiadczenia nfz:nr-wersji-slow-swiad=”2″ kod-swiad=”0.1″ data-od=”2018-02-01″ data-do=”2018-02-20″>
<lista-oczek>
<wpis data-oczekiw=”2017-10-30″ kod-kateg=”1″ kod-proc=”80003″ id-kom-org=”111″/>
</lista-oczek>

Jeżeli ktoś nie prowadzi kolejek centralnych KOLCE zsynchronizowanych z systemem lokalnym, ale wpisuje bezpośrednio pacjentów do KOLCE, a w lokalnym systemie tworzy im rezerwację, musi wiązać ją z oczekiwaniem na procedurę, a nie tylko na termin w oddziale.

Przypuszczam, że wciąż wielu świadczeniodawców wpisuje i edytuje kolejki endoprotezoplastyki w KOLCE, bo producenci oprogramowania lokalnego nie zdążyli dostosować programów do obsługi kolejek centralnych komunikatem. Gdy wszystko było gotowe do synchronizacji, ryzyko rozbieżności danych pomiędzy systemami, (której nie da się dokładnie określić) zniechęciło do podjęcia trudu ułatwienia sobie życia.

Do tej pory nie było identyfikacji tego błędu. Rejestratorka mogła wpisać pacjenta do kolejki oczekiwania na przyjęcie do oddziału ortopedycznego, potem skreślić z powodu realizacji i nic się nie działo. Informacja o oczekiwaniu i skreśleniu w dniu przyjęcia szła normalnym trybem czyli komunikatem LIOCZ do OW NFZ i tam budowała statystykę kolejek dla oddziału ortopedycznego.

Ten sam pacjent mógł być jednocześnie wpisany jako oczekujący na procedurę endoprotezoplastyki 80003 w KOLCE i skreślony z datą zabiegu (zazwyczaj inną niż przyjęcia) i budował statystykę kolejek centralnych.

Te dwie kolejki nigdy się nie „zderzyły”, podwójna, zbędna sprawozdawczość nigdy nie została wykryta. Teraz, za sprawą weryfikacji CBE, trzeba będzie lepiej pilnować zgodności tych danych lub w końcu rzucić się głową w dół i zrobić tę synchronizację systemów…

Ten wpis został opublikowany w kategorii CBE, kolejki oczekujących i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s