immunoglobuliny AOS – refundacja kwalifikacji

Jak przeczytałem w komunikacie na stronie OW NFZ:

Świadczenie polega na podaniu immunoglobuliny anty-RhD zgodnie z aktualnymi zaleceniami konsultantów krajowych w dziedzinie położnictwa i ginekologii, transfuzjologii klinicznej oraz perinatologii.

            Świadczenie to jest w całości finansowane ze środków publicznych – obejmuje również koszt preparatu immunoglobuliny anty-RhD, która powinna być dostępna w poradni realizującej świadczenie.

W powyższym cytacie najistotniejsze jest słowo również, dlatego je wyróżniłem. Z analizy powyższego tekstu wynika prosty wniosek: NFZ refunduje nie tylko koszt zakupu immunoglobuliny dla świadczenia 5.05.00.0000097 – podanie immunoglobuliny anty-RhD pacjentce RhD-ujemnej w 28-30 tygodniu ciąży (ale tylko do wartości określonej przez MZ), ale również diagnostykę wskazującą na konieczność podania oraz przygotowanie pacjentki do podania.

Gdzie to widać?

Procedury reprezentujące działania, które są istotne przed samym podaniem immunoglobuliny w warunkach ambulatoryjnych to:

  • E65 (lista W1) – Oznaczenie grupy krwi układu ABO i Rh (D)
  • E21 (lista W3) – Diagnostyka konfliktu matczyno-płodowego
  • E31 (lista W3) – Kwalifikacja do podania immunoglobuliny anty-Rh(D)

Charakterystyka JGP  – załącznik 7 do zarządzenia Prezesa NFZ 22/2018/DSOZ kwalifikuje następująco:

świadczenie procedury
– co najmniej x razy z listy:
W1 W2 W3
W12 Świadczenie specjalistyczne 2-go typu 3
W12 Świadczenie specjalistyczne 2-go typu 1
W13 Świadczenie specjalistyczne 3-go typu 3 1
W13 Świadczenie specjalistyczne 3-go typu 1
W14 Świadczenie specjalistyczne 4-go typu 2
W14 Świadczenie specjalistyczne 4-go typu 3 1

i analogicznie świadczenia pierwszorazowe.

Listę W1 łatwo można uzupełnić do 3 procedur, jeśli pacjentka miała badanie moczu (A01), morfologię (C53,C55), poziom glukozy (L43), CRP (I81) lub elektrolity (I97, N45, O35). Oczywiście, o ile te badania są medycznie wskazane – nie popadajmy w fikcję, ale badania laboratoryjne z listy W1 są dość podstawowe, nie tylko dla monitorowania ciąży.

Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę Obwieszczenie MZ w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem (Dz.U. 1132 z 7 lipca 2016), które określa Zalecany zakres świadczeń profilaktycznych i działań w zakresie promocji zdrowia oraz badań diagnostycznych i konsultacji medycznych, wykonywanych u kobiet w okresie ciąży, wraz z okresami ich przeprowadzania.

Oznaczenie grupy krwi wykonuje się do 10 tygodnia ciąży, chyba, że pacjentka zgłosi się później. Badanie na przeciwciała anty-Rh przewidziane  jest w okresie od 21 do 26 tygodnia ciąży.

Czy to rzeczywiście refundacja kwalifikacji pacjentki do podania immunoglobuliny?

Tak, jeżeli jej wizyty będą na tyle częste, by oddzielnie móc rozliczyć przewidziane na 21-26 tydzień badanie USG (88.789) z listy W2 oraz ewentualne badanie w kierunku toksoplazmozy (X41, X45) z listy W1. NFZ nie przewidział oddzielnego rozliczenia kwalifikacji do podania immunoglobuliny. Jeżeli pacjentka będzie miała wykonane badania kwalifikujące do podania immunoglobuliny w trakcie hospitalizacji, a nie w trybie ambulatoryjnym, refundacja rozpływa się jeszcze bardziej – kwalifikacja nie jest odrębnie refundowana w zakresie SZP, a jedynie sam koszt zakupu leku.

 

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii AOS, immunoglobuliny i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s