sprawa polityczna

albo smród prowincji – nie mogłem się zdecydować na tytuł…

Do 31 maja 2018 r. można było przesyłać uwagi do treści projektów zarządzeń Prezesa NFZ w sprawie AOS, SZP i SOK (1).

Przed zatwierdzeniem i opublikowaniem każdego zarządzenia pojawia się do publicznego wglądu jego projekt. Podmioty uprawnione(2) mogą w określonym terminie zgłosić swoje uwagi do treści zarządzenia.

Dziś uważam ten przywilej wręcz za obowiązek. Słyszę i u siebie w placówce i w mediach tyle narzekań na zasady rozliczania, że spodziewałem się w każdej takiej sytuacji powodzi uwag. Niedawno ukazało się zarządzenie 41/2018/DSOZ (z dnia 23 maja 2018 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień).

Z załączonej Oceny skutków regulacji wynika, że:
W ramach konsultacji publicznych projekt został przedstawiony do zaopiniowania właściwym w sprawie podmiotom:

 • konsultantom krajowym we właściwej dziedzinie medycyny,
 • samorządom zawodowym,
 • reprezentatywnym organizacjom świadczeniodawców,

Uwagi zostały również zgłoszone przez pozostałe podmioty, tj.:

 • Szpital Specjalistyczny im. dr. J. Babińskiego w Krakowie,
 • Szpital Uniwersytecki w Krakowie,
 • Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Odwykowego i ZOL w Gorzycach,
 • PZOL Sp. z o.o. ul. Graniczna 7 34-312 Międzybrodzie Bialskie,
 • Wojewódzkie Centrum Psychiatrii Długoterminowej w Stroniu Śląskim

czyli 5 dużych ośrodków. Z treści OSR wynika, że 5 i tylko 5. Trudno mi w to uwierzyć.

Naiwnie sądziłem, że my też moglibyśmy coś zgłosić. Więc zapytałem grzecznie, czy aby gdyby, to może jednak i my?

Moje jaśnie oświecone bezpośrednie zwierzchnictwo aż się zagotowało na taką ignorancję zasad BHP. Z przemowy zrozumiałem, że już kiedyś weszliśmy w umowę z AOTMiT (co to ma do rzeczy?), były z tego same problemy, w ogóle to jest sprawa polityczna, do której nie powinniśmy się absolutnie mieszać, projekty są już dawno zatwierdzone i to tylko taka zmyłka dla naiwnych, nikt nigdy nie bierze tych uwag pod uwagę, a moją uwagę powinienem skupić na swojej pracy tu i teraz. Jednym słowem znów oberwałem.

Nie oberwałem na tyle mocno, by nie zadzwonić do kilku z wymienionych podmiotów i zapytać, jak to się robi. Otóż lekarze z oddziałów zgłaszają swoje uwagi, ktoś to opracowuje, zwrotnie konsultuje i wysyła do NFZ. Bez spiskowej teorii dziejów. Po prostu.

To mi uświadomiło, co znaczy prowincja, przywiązanie do zasady, że lepiej się nie wychylać, że lepiej nic nie robić, skoro jakoś jest. A ponarzekać można prywatnie, bo jest na co. NFZ jest rodzajem okupanta czy zaborcy i tak trzeba traktować naszą sytuację.

Pomyślałem sobie też, ile możliwości tracimy, gdy w skali Polski i wszystkich świadczeniodawców, wnioski składa tylko kilka ośrodków.

To może jednak wrócę do pracy…

nie-wychylac-sie


(1) Projekty zarządzeń:

 • AOS: http://www.nfz.gov.pl/…/projekt-zarzadzenia-warunki-i-reali…
  Projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zmieniający zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna ma na celu wprowadzenie rozwiązań motywujących świadczeniodawców do zwiększonego przyjmowania nowych pacjentów, szybkiego postawienia diagnozy i ustalenia terapii. Mechanizmy motywujące wprowadza w wybranych specjalnościach medycznych do których są najdłuższe kolejki oczekujących oraz w odniesieniu do porad specjalistycznych wykonywanych na rzecz dzieci. Celowi temu służy także wprowadzona modyfikacja wycen wybranych porad zabiegowych w okulistyce.
 • SZP: http://www.nfz.gov.pl/…/projekt-zarzadzenia-leczenie-szpita…
  Zmiany wprowadzone w projekcie zarządzenia polegają na połączeniu dwóch odrębnych zarządzeń: 119/2017/DSOZ (w rodzaju leczenie szpitalne z późn. zm.) oraz 58/2016/DSOZ (w rodzaju leczenie szpitalne – świadczenia wysokospecjalistyczne z późn. zm.). Przedmiotowa zmiana podyktowana jest koniecznością zapewnienia interesariuszom transparentności treści zarządzenia oraz uproszczenia korzystania z zawartych w nim przepisów.
 • SOK: http://www.nfz.gov.pl/…/projekt-zarzadzenia-warunki-i-reali…
  W niniejszym zarządzeniu dokonano zmian w zakresie katalogu zakresów (załącznik nr 1 do zarządzenia) oraz w warunkach realizacji umów zakresów (załącznik nr 3 do zarządzenia). Zmiany te polegają na dodaniu pięciu nowych zakresów świadczeń, odpowiadających pięciu nowym świadczeniom wprowadzonym do wykazu świadczeń gwarantowanych.

(2) Podmioty uprawnione czyli:
zgodnie z art. 146 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. 2017 r. poz. 1938, 2110, 2361 i 2434) oraz § 2 ust. 3 i 4 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 15 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. 2016 r., poz. 1146)


PS. (z łac. Pod Spodem)
~ Obrazek ze strony mariuszlaszko.pl

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii zarządzenia NFZ i inne akty i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s