kolejka na oddział noworodkowy

Przy okazji kolejek na SOR przypomniało mi się coś jeszcze w sprawie kolejek. Próbowałem kiedyś zrozumieć, jaki jest sens prowadzenia przez NFZ statystyk czasu oczekiwania na przyjęcie do oddziału neonatologicznego.

Nawet kiedyś o to zapytałem poprzez kolejki@nfz.gov.pl, a odpowiedź była prosta:

Komórka 4421 (Oddział Neonatologii) znajduje się w słowniku komórek, z których przekazywane są do OW NFZ informacje o kolejkach. Słownik ten jest publikowany przez Prezesa NFZ w porozumieniu z Ministrem Zdrowia.

No i czego jeszcze nie rozumiem?

Jakoś jednak nie mogłem tego pojąć. Dopóki dziecko się nie urodzi, nie można go wpisać do żadnej kolejki, planowanie obłożenia oddziału jest nieco skomplikowane. Czy taka statystyka z definicji nie jest zawsze zerowa? Próbowałem to sobie wytłumaczyć: rodzi się dziecko wymagające takiej opieki, jakiej nie jest w stanie teraz lub w ogóle zapewnić bieżąca placówka. Lekarz obdzwania właściwe placówki pytając o miejsce i wysyła tam dziecko. No tak, ale to jest tryb nagły. Jeżeli jakiś szpital odpowie: za trzy dni, to lekarz i tak dzwoni dalej. Z tego czas oczekiwania nie powstanie. Przypadki pilne dla noworodków to chyba jednak fikcja.

Druga odpowiedź była już bardziej rozwinięta:

Neonatologia jest to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami, wadami wrodzonymi oraz prawidłowym rozwojem dzieci w okresie noworodkowym. Okres noworodkowy jest czasem, w którym następuje pełne przystosowanie dziecka do zmienionych warunków po urodzeniu. U noworodków donoszonych okres ten wynosi 28 dni, u wcześniaków może ulec wydłużeniu. Do oddziałów neonatologicznych, jak i do innych komórek organizacyjnych prowadzone są listy oczekujących. Jeżeli dziecko wymaga hospitalizacji  w okresie noworodkowym i nie jest to stan nagły, a świadczenie nie może być udzielone w dniu zgłoszenia, zostaje wpisane na listę oczekujących zgodnie z kryteriami medycznymi określonymi w przepisach.

Jednocześnie przypominam, że na listę oczekujących wpisywani są pacjenci pierwszorazowi rozumiani jako rejestrowani pierwszy raz lub po raz kolejny, lecz na inne świadczenie.
Po rozpoczęciu procesu leczenia lekarz decyduje jak będzie wyglądał plan leczenia, czy świadczenie będzie realizowane etapowo czy możliwe jest zakończenie jego udzielania
w ramach jednego pobytu. Jeżeli proces leczenia pacjenta wymaga kolejnych hospitalizacji, wówczas stanowią one  kontynuację procesu leczenia i pacjent nie jest wpisywany na listę oczekujących. Jeżeli pacjent po zakończeniu leczenia wraca do świadczeniodawcy (choćby z tą samą jednostką chorobową) powinien być traktowany jako pacjent pierwszorazowy.

Noworodek zdrowy, po urodzeniu przebywa z matką na oddziale położniczym z rooming-in i z tego oddziału  jest wypisany do domu. Jeżeli u noworodka podejrzewana jest np. wada wrodzona i należy wykonać np. diagnostykę, może być wpisany na listę oczekujących (jeżeli nie można udzielić świadczenia w dniu zgłoszenia). 

Zaznaczam, że na oddziale neonatologicznym mogą przebywać noworodki do 6 miesiąca życia.

Przyznaję, brzmi to sensownie. Kody resortowe VIII zawierają tylko dwie pozycje oddziałów dla małych dzieci:

  • 4421 – oddział noworodkowy
  • 4403 – oddział niemowlęcy (10 placówek w Polsce wg NFZ – dzieci do 1 roku życia)

Powszechne jest natomiast tworzenie odcinków noworodkowo-niemowlęcych przy oddziałach pediatrycznych nawet w szpitalach, gdzie oddział noworodkowy istnieje i ponowne przyjęcia tego oddziału już nie dotyczą. To z założenia zeruje kolejkę oddziału noworodkowego, bo ten obsługuje tylko narodziny.

W ramach kodu 4421 funkcjonują jednak w specjalistycznych, dużych ośrodkach takie oddziały jak np.: Oddział Fizjologii, Patologii i Intensywnej Opieki Medycznej Noworodków (Szpital Wielospecjalistyczny w Gliwicach) albo Oddział Kliniczny Patologii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt (Woj. Spec. Szp. Dziecięcy w Olsztynie). Już sama nazwa wskazuje na możliwość przyjmowania pacjentów spoza szpitala, ale kolejek tam również się nie praktykuje.

Statystyka szpitala musi sprawozdać co tydzień pierwszy wolny termin i czas oczekiwania raz na miesiąc. Nawet jeśli wszystkie miejsca w oddziale są zajęte, nie może podać wartości czasu oczekiwania innej niż 0, bo jeśli czas jest niezerowy, a nikt nie oczekuje, to NFZ oznaczy pozycję sprawozdania jako błędną.

kolejki

Cała statystyka jest więc wypełniona zerami i może lepiej niech tak zostanie…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s