poszerza się kontrola programów lekowych

Aktualności Centrali: Komunikat DGL z dnia 21-06-2018: Komunikat dotyczący prawidłowego sprawozdawania świadczeń w zakresie chemioterapia i programy lekowe

Narodowy Fundusz Zdrowia, rozszerzając zakres prowadzonych weryfikacji sprawozdań za wykonane usługi, wdraża nowe techniczne Centralne Warunki Walidacji i Centralne Reguły Weryfikacji wymienione w poniższej tabeli. Powyższe rozwiązanie umożliwi świadczeniodawcom uporządkowane sprawozdawanie zgodnie z obowiązującymi przepisami (źródło – Departament Gospodarki Lekami)

 

Rejestracja programów lekowych to najbardziej chyba uciążliwy, ze znanych mi rodzajów świadczeń, obowiązek sprawozdawczy. Wykazywanie podania leków z dokładnością do faktury, informowanie przy każdej wizycie o dacie rozpoczęcia leczenia, pilnowanie trybu MZ to nie wszystko. Ogrom danych musi być przepisywany do SMPT i musi się zgadzać z bazą lokalną.

Producent naszego oprogramowania też poszedł na łatwiznę i wymyślił takie prowizorki, że głowa puchnie…

Najgorzej jest w oddziałach, które prowadzą dwa programy. Możliwości pomyłki i wpisania nie tego programu, co trzeba jest wiele, bo nie można określić w jednym miejscu, najlepiej przy skierowaniu, że pacjent przyszedł na wizytę konkretnego programu, ale oddzielnie wskazać to w 5 miejscach.

Tymczasem NFZ wprowadził nowe walidacje, które oznaczają zestawy świadczeń jako błąd lub ostrzeżenie, porównując z danymi w SMPT.

Najpopularniejsze komunikaty, to:

 • Ostrzeżenie – 51730001 – Pacjent nie został wykazany w systemie SMPT
 • Ostrzeżenie – 51730002 – Podanie leku nie wykazane w systemie SMPT
 • Ostrzeżenie – 51730003 – Ilość substancji sprawozdana w pozycjach rozliczeniowych nie jest zgodna z ilością substancji wykazaną w systemie SMPT
 • Ostrzeżenie – 51790015 – Sprawozdana data sprzedaży z faktury wykazanej pod pozycją rozliczeniową była późniejsza niż data końca realizacji pozycji rozliczeniowej
 • Ostrzeżenie – 50601037 – Przekazano nieprawidłowy kod świadczenia wg MZ
 • Ostrzeżenie – 51715021 – Sprawozdane świadczenie w ramach programu lekowego nie zostało sprawozdane wraz z wymaganym odpowiednim świadczeniem lekowym
 • Błąd – 51715024 – Nie przekazano daty pierwszego podania leku w programie lekowym
 • Błąd – 51701023 – Sprawozdana ilość substancji wykazana w ramach rozliczanych świadczeń jest większa od ilości substancji możliwej do rozliczenia w ramach przekazanej pozycji faktury zakupowej
 • Błąd – 51603016 – Krotność rozliczonych osobodni nie jest zgodna z datami realizacji pozycji rozliczeniowej

Od razu wytknę pewien brak: powinno istnieć świadczenie związane z pobytem o treści: wizyta związana z programem bez podania leku. To ucięłoby wyjaśnianie, dlaczego nie ma kompletu świadczeń i wiadomo by było, że to nie przeoczenie, ale leku faktycznie nie podano/wydano z przyczyn wiadomych świadczeniodawcy.

Reszta zależy od dokładności rejestratorów.

50601037 – Przekazano nieprawidłowy kod świadczenia wg MZ

 • pobyt z przyjęciem i wypisem w tym samym dniu powinien być kodowany wg MZ kodem [1.2]
 • pobyt z wypisem w dniu następnym lub kolejnym to kod [0.1]
 • wizyta ambulatoryjna związana z realizacją programu powinna mieć kod [7.8]

51603016 – Krotność rozliczonych osobodni nie jest zgodna z datami realizacji pozycji rozliczeniowej

Dotyczy zazwyczaj pomyłki w świadczeniu pobytu, gdy wypis jest w dniu przyjęcia. Zamiast 5.08.07.0000001, HOSPITALIZACJA ZWIĄZANA Z WYKONANIEM PROGRAMU powinno być sprawozdane świadczenie 5.08.07.0000003, HOSPITALIZACJA W TRYBIE JEDNODNIOWYM ZWIĄZANA Z WYKONANIEM PROGRAMU.

51730001 – Pacjent nie został wykazany w systemie SMPT

Ma wrażenie, że w kilku przypadkach komunikat wprowadza w błąd. Dla 3 pacjentów z tym komunikatem stwierdziłem, że pacjent jest wykazany w SMPT od dość dawna, ale nikt nie rozpoczął uzupełniania panelu lekowego.

Reszta błędów i ostrzeżeń jest chyba w miarę czytelna.

Od czasu do czasu NFZ wezwać może do uzupełnienia braków, polegających na tym, że pacjenta nie ma w określonym programie w SMPT. Często okazać się może, że pacjent jednak jest, ale nie w tym programie, którego żąda NFZ, a wezwanie wynika z braku ponownej synchronizacji po poprawieniu błędu przez świadczeniodawcę. To jeden z efektów błędnego wskazania programu, gdy prowadzi się więcej niż jeden.

Ten wpis został opublikowany w kategorii programy lekowe i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „poszerza się kontrola programów lekowych

 1. xpil pisze:

  Najbardziej podoba mi się „osobodni”. Zawiesiłem się trochę na tym słówku, zanim właściwe zapadki wskoczyły na swoje miejsca.

  Polubienie

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s