Aktualności Centrali: Komunikat DGL z dnia 21-06-2018: Komunikat dotyczący prawidłowego sprawozdawania świadczeń w zakresie chemioterapia i programy lekowe
Narodowy Fundusz Zdrowia, rozszerzając zakres prowadzonych weryfikacji sprawozdań za wykonane usługi, wdraża nowe techniczne Centralne Warunki Walidacji i Centralne Reguły Weryfikacji wymienione w poniższej tabeli. Powyższe rozwiązanie umożliwi świadczeniodawcom uporządkowane sprawozdawanie zgodnie z obowiązującymi przepisami (źródło – Departament Gospodarki Lekami)
Rejestracja programów lekowych to najbardziej chyba uciążliwy, ze znanych mi rodzajów świadczeń, obowiązek sprawozdawczy. Wykazywanie podania leków z dokładnością do faktury, informowanie przy każdej wizycie o dacie rozpoczęcia leczenia, pilnowanie trybu MZ to nie wszystko. Ogrom danych musi być przepisywany do SMPT i musi się zgadzać z bazą lokalną.
Producent naszego oprogramowania też poszedł na łatwiznę i wymyślił takie prowizorki, że głowa puchnie…
Najgorzej jest w oddziałach, które prowadzą dwa programy. Możliwości pomyłki i wpisania nie tego programu, co trzeba jest wiele, bo nie można określić w jednym miejscu, najlepiej przy skierowaniu, że pacjent przyszedł na wizytę konkretnego programu, ale oddzielnie wskazać to w 5 miejscach.
Tymczasem NFZ wprowadził nowe walidacje, które oznaczają zestawy świadczeń jako błąd lub ostrzeżenie, porównując z danymi w SMPT.
Najpopularniejsze komunikaty, to:
- Ostrzeżenie – 51730001 – Pacjent nie został wykazany w systemie SMPT
- Ostrzeżenie – 51730002 – Podanie leku nie wykazane w systemie SMPT
- Ostrzeżenie – 51730003 – Ilość substancji sprawozdana w pozycjach rozliczeniowych nie jest zgodna z ilością substancji wykazaną w systemie SMPT
- Ostrzeżenie – 51790015 – Sprawozdana data sprzedaży z faktury wykazanej pod pozycją rozliczeniową była późniejsza niż data końca realizacji pozycji rozliczeniowej
- Ostrzeżenie – 50601037 – Przekazano nieprawidłowy kod świadczenia wg MZ
- Ostrzeżenie – 51715021 – Sprawozdane świadczenie w ramach programu lekowego nie zostało sprawozdane wraz z wymaganym odpowiednim świadczeniem lekowym
- Błąd – 51715024 – Nie przekazano daty pierwszego podania leku w programie lekowym
- Błąd – 51701023 – Sprawozdana ilość substancji wykazana w ramach rozliczanych świadczeń jest większa od ilości substancji możliwej do rozliczenia w ramach przekazanej pozycji faktury zakupowej
- Błąd – 51603016 – Krotność rozliczonych osobodni nie jest zgodna z datami realizacji pozycji rozliczeniowej
Od razu wytknę pewien brak: powinno istnieć świadczenie związane z pobytem o treści: wizyta związana z programem bez podania leku. To ucięłoby wyjaśnianie, dlaczego nie ma kompletu świadczeń i wiadomo by było, że to nie przeoczenie, ale leku faktycznie nie podano/wydano z przyczyn wiadomych świadczeniodawcy.
Reszta zależy od dokładności rejestratorów.
50601037 – Przekazano nieprawidłowy kod świadczenia wg MZ
- pobyt z przyjęciem i wypisem w tym samym dniu powinien być kodowany wg MZ kodem [1.2]
- pobyt z wypisem w dniu następnym lub kolejnym to kod [0.1]
- wizyta ambulatoryjna związana z realizacją programu powinna mieć kod [7.8]
51603016 – Krotność rozliczonych osobodni nie jest zgodna z datami realizacji pozycji rozliczeniowej
Dotyczy zazwyczaj pomyłki w świadczeniu pobytu, gdy wypis jest w dniu przyjęcia. Zamiast 5.08.07.0000001, HOSPITALIZACJA ZWIĄZANA Z WYKONANIEM PROGRAMU powinno być sprawozdane świadczenie 5.08.07.0000003, HOSPITALIZACJA W TRYBIE JEDNODNIOWYM ZWIĄZANA Z WYKONANIEM PROGRAMU.
51730001 – Pacjent nie został wykazany w systemie SMPT
Ma wrażenie, że w kilku przypadkach komunikat wprowadza w błąd. Dla 3 pacjentów z tym komunikatem stwierdziłem, że pacjent jest wykazany w SMPT od dość dawna, ale nikt nie rozpoczął uzupełniania panelu lekowego.
Reszta błędów i ostrzeżeń jest chyba w miarę czytelna.
Od czasu do czasu NFZ wezwać może do uzupełnienia braków, polegających na tym, że pacjenta nie ma w określonym programie w SMPT. Często okazać się może, że pacjent jednak jest, ale nie w tym programie, którego żąda NFZ, a wezwanie wynika z braku ponownej synchronizacji po poprawieniu błędu przez świadczeniodawcę. To jeden z efektów błędnego wskazania programu, gdy prowadzi się więcej niż jeden.
Najbardziej podoba mi się „osobodni”. Zawiesiłem się trochę na tym słówku, zanim właściwe zapadki wskoczyły na swoje miejsca.
PolubieniePolubienie
Obok osobodni jest jeszcze równie ciekawe: dobogotowość 🙂
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Wspaniałe słówka do Scrabble!
PolubieniePolubienie