ustawa a rozliczenia

W związku z ustawą o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności NFZ musi przygotować specjalny tok rozliczeń.

Przyjrzyjmy się kilku aspektom.

Ty masz prawo, ale ja nie mam czytnika

Wciąż mam wrażenie, że czegoś nie zrozumiałem. W materiałach Podkarpackiego OW NFZ przeczytałem, że:

 1. Potwierdzeniem posiadania uprawnień jest orzeczenie lub legitymacja.
 2. Legitymacja zawiera symbol przyczyny i stopień niepełnosprawności wpisywane odpowiednio do legitymacji wyłącznie na żądanie.
 3. Symbol przyczyny i stopień niepełnosprawności są wpisywane do legitymacji pod postacią kodu QR.
 4. Obecne legitymacje zawierają zaszyfrowany kod określający stopień niepełnosprawności, który odczytać można przy pomocy specjalnego czytnika. Jeśli świadczeniodawca nie posiada takiego czytnika legitymacje nie mogą być postawą do udzielenia szczególnych świadczeń dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Kod obecnych legitymacji wymaga specjalnego czytnika, kod nowych – czytnika QR (rozumiem, że innego niż poprzedni). Brak urządzenia u świadczeniodawcy dyskwalifikuje uprawnienie pacjenta! Ciekawe, że brak znajomości języka bułgarskiego lub greckiego pracownika w kartotece przychodni nie dyskwalifikuje uprawnień pacjentów UE z tych krajów!

Ok, czytnik QR można sobie zainstalować w smartfonie, ale pracownik przychodni nie ma prawa używać prywatnego urządzenia w stosunku do danych wrażliwych. Trzeba kupić komórkę służbową.

Siły i środki

Koncepcja sama w sobie piękna. Świadczeniodawcy, kontraktując dotychczasowe zakresy, otrzymają do nich nielimitowane zakresy skojarzone dla wyodrębnionej grupy pacjentów. Nie jest problemem czytnik QR, ale w cała reszta zaplecza sprzętowego i kadrowego. Inaczej rehabilituje się pacjenta „pełnosprawnego”, innych metod i większej wiedzy wymaga pacjent niepełnosprawny, a poprzeczka jest wysoka, bo to niepełnosprawność w stopniu znacznym. Są ośrodki, które zmienią jedynie zakres finansowania, bo to dla nich nie nowość, ale możliwość realizacji otrzyma więcej świadczeniodawców i opiekunowie tych osób będą od nich żądać realizacji zobowiązań.

Uprawnienia specjalne – nowy kod

Kodów uprawnień specjalnych jest coraz więcej. Rejestratorki przychodni muszą je wszystkie pamiętać. Plus kod na recepcie. W ubiegłym roku, zgodnie z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” pojawiły się kody uprawnień specjalnych 47CDN, teraz pojawia się 47CZN dla „Prawa do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej” pacjentów ze znacznym stopniem niepełnosprawności:

 • 47CDN: świadczeniobiorca do 18 roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzeniem albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu
 • 47CZN: w przypadku świadczeniobiorców posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności

Rozliczenie świadczeń nielimitowanych rehabilitacji leczniczej dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności będzie wymagało sprawozdawania tego kodu.

Rozliczanie świadczeń

Zarządzenie już jest. W zakresie rehabilitacji był ostatnio niezły ruch, ponieważ z 24.05.2018 pochodzi Zarządzenie Nr 42/2018/DSOZ, zmienione miesiąc później (53/2018/DSOZ – 22.06.2018) aby po czterech dniach wydać nowe: 60/2018/DSOZ – 26.06.2018
W tym ostatnim właśnie proponowane są pełne zmiany w katalogu zakresów – załącznik 1n – dodanie zakresów skojarzonych umożliwiającym rozliczanie świadczeń rehabilitacyjnych dedykowanych świadczeniobiorcom o znacznym stopniu niepełnosprawności. W poprzednim zarządzeniu 53/2018/DSOZ nie zmieścił się zakres stacjonarny.

Nie zmienią się jednak limity ilości dni zabiegowych określonych na skierowaniu na fizjoterapię ambulatoryjną: 10 lub uzasadnionych 20 dni zabiegowych oraz osobodni w rehabilitacji środowiskowej: 80 dni w roku z możliwością przedłużenia.

Nielimitowane świadczenia rehabilitacji leczniczej dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności będzie można realizować od 1.07.2018 r. w ramach zakresów skojarzonych do następujących zakresów podstawowych (wg załącznika 1n do 60/2018/DSOZ):

ambulatoryjnie:

 • 05.1300.207.02 – Lekarska ambulatoryjna opieka rehabilitacyjna
 • 05.1310.208.02 – Fizjoterapia ambulatoryjna
 • 05.1310.209.02 – Fizjoterapia domowa

w trybie dziennym:

 • 05.2300.022.02 – Rehabilitacja ogólnoustrojowa w ośrodku/oddziale dziennym
 • 05.2300.021.02 – Rehabilitacja dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego w ośrodku/oddziale dziennym
 • 05.2300.023.02 – Rehabilitacja osób z dysfunkcją narządu słuchu i mowy
 • 05.2300.024.02 – Rehabilitacja osób z dysfunkcją narządu wzroku
 • 05.2300.026.02 – Rehabilitacja kardiologiczna lub kardiologiczna telerehabilitacja hybrydowa w ośrodku/oddziale dziennym
 • 05.2300.025.02 – Rehabilitacja pulmonologiczna z wykorzystaniem metod subterraneoterapii w ośrodku/oddziale dziennym

w trybie stacjonarnym:

 • 05.4300.300.02 – Rehabilitacja ogólnoustrojowa w warunkach stacjonarnych
 • 05.4300.309.02 – Rehabilitacja pulmonologiczna w warunkach stacjonarnych
 • 05.4306.300.02 – Rehabilitacja neurologiczna
 • 05.4308.300.02 – Rehabilitacja kardiologiczna lub kardiologiczna telerehabilitacja hybrydowa w warunkach stacjonarnych
 • 05.4306.301.02 – Leczenie dzieci ze śpiączką
 • 05.4306.302.02 – Leczenie dorosłych chorych ze śpiączką

 


?

Przejrzałem projekt zarządzenia AOS i nie znalazłem tam nic związanego z rozliczaniem świadczeń dla osób o znacznym stopniu wskazującego podobnie jak dla rehabilitacji na skojarzone nielimitowane zakresy świadczeń. Być może na razie będą to świadczenia jak każde inne rozliczane w ramach dotychczasowych umów, a jedynie wyróżniające się innym kodem uprawnień dodatkowych.

?

Nie widać też śladu zmian w kolejkach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii niepełnosprawni, rehabilitacja, USTAWA dot. znacznego st. niepełnosprawności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s