spis powszechny psychiatryczny

W aktualnościach Centrali NFZ pojawił się 6 sierpnia (!) komunikat DSOZ:

W związku z Zarządzeniem Nr 63/2018/DI Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 29 czerwca 2018 r. w sprawie ustalenia szczegółowego komunikatu sprawozdawczego XML (…) Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia zwraca się z prośbą o przekazanie informacji zgodnie z komunikatem szczegółowym NFZ: Świadczeń ambulatoryjnych i szpitalnych (I fazy), stanowiącym załącznik nr 1 do ww. Zarządzenia.

Komunikat należy stosować do przekazywania danych o świadczeniach udzielonych w okresie sprawozdawczym rozpoczynającym się od dnia 1 lipca 2018 r. i dotyczy Świadczeniodawców realizujących umowy w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień oraz o realizację programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego.

źródło – Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej

Cóż, prośba to prośba, ale gdy Centrala prosi, nie można odmówić. Dostawcy oprogramowania uszczęśliwili więc rejestratorów dodatkowymi polami do klikania na poziomie świadczenia jednostkowego. Wprawdzie miejscowość (związana z wymaganym w nowej sprawozdawczości kodem gminy) jest w adresie pacjenta, a status społeczno-zawodowy jest w danych statystycznych obowiązkowo przekazywany co miesiąc do Instytutu Psychiatrii i Neurologii, ale to za mało. Statystyki nigdy dość!

student

Zaczynając od 1 lipca przy każdym rozliczeniu świadczeń  należy wskazać gminę zamieszkania pacjenta i informację, czy jest studentem. A więc np. w przypadku Oddziału Dziennego Psychiatrycznego co tydzień należy przekazać informację, czy pacjent jest studentem i gdzie mieszka, bo to są informacje niezwykle istotne. Operator ma wskazywać te informacje ręcznie przy każdym rozliczeniu.

Po co?

NFZ tłumaczy się gładko: w komunikacie XML przyjęto takie rozwiązania w celu dostosowanie systemów informatycznych Narodowego Funduszu Zdrowia do wymogów Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 kwietnia 2018 r. w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego (Dz.U. z 2018 r. poz. 852).

Czyli idziemy do Ministra.

A Minister tworząc centra zdrowia psychicznego z punktami zgłoszeniowo-koordynującymi musi sprawiedliwie rozdysponować fundusze. Pilotażem objęto na razie 29 takich centrów w Polsce. Każde centrum posiada zdefiniowany obszar działania, a obszar działania ma określoną populację i dostanie na realizację działań tzw. ryczałt na populację – sposób finansowania świadczeń opieki zdrowotnej objętych pilotażem określony jako iloczyn liczby osób powyżej 18. roku życia zamieszkujących obszar działania centrum i stawki rocznej na osobę.
Właśnie dlatego trzeba wiedzieć, kto jest spoza obszaru, a korzysta z usług centrum ze szczególnym uwzględnieniem studentów, ponieważ:

§ 22.2. Kwota ryczałtu na populację nie ulega pomniejszeniu o koszty świadczeń opieki zdrowotnej udzielone studentom poza obszarem działania centrum. Świadczeniodawca prowadzący centrum jest obowiązany do przekazywania Funduszowi informacji o świadczeniach udzielonych studentom.

oraz

§ 23. 1. Kwota ryczałtu na populację ulega zwiększeniu przez Fundusz o koszty świadczeń udzielonych przez centrum świadczeniobiorcom zamieszkującym poza obszarem działania centrum, w tym studentom, na podstawie średniej ceny jednostkowej w danym województwie.

Nie wiem tylko, czy Minister bierze pod uwagę uniwersytety trzeciego wieku czy nie…

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, psychiatria, statystyka, XML, zarządzenia NFZ i inne akty i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s