G45.6 czy G45.8?

Oto jest pytanie…

Według WHO, które ma monopol na słownik ICD10 nie istnieje rozpoznanie o kodzie G45.6 Inne przemijające mózgowe napady niedokrwienia i zespoły pokrewne. Kod ten nie pojawia się nawet w archiwalnych zasobach WHO w słowniku ICD10 od wersji 2003. Tym bardziej nie ma sensu szukać go w wersjach ostatnich lat – ostatnia dostępna na stronie WHO to 2016. Nie oznacza to, że nowe rozpoznania już się nie pojawiają. Na stronie ICD10Data.com można sprawdzić, jakie nowe choroby wymagały klasyfikacji lub już znane rozszerzenia i uszczegółowienia na rok 2017 i 2018.

Tymczasem w Polszcze…

W 2009 roku Minister Zdrowia opublikował w Dz.U. 2009 poz. 1143 Rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, gdzie w § 3. 1. stwierdza: Wykaz świadczeń gwarantowanych określa załącznik nr 1 do rozporządzenia. Dla listy świadczeń scharakteryzowanych rozpoznaniami z zakresu ICD-10 nie podaje wersji słownika WHO na którym się opierał tylko cytuje listę rozpoznań chorób, które można w Polsce leczyć finansując ze środków publicznych. G45.6 tam jest.

Rok temu Minister Zdrowia wydał obwieszczenie: Dz.U. 2017 poz. 2295 w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, w którym uparcie podtrzymuje istnienie takiego rozpoznania w załączniku nr 1 ( § 3. 1. Świadczenia gwarantowane obejmują:
1) świadczenia gwarantowane, których wykaz określa załącznik nr 1 do rozporządzenia)

g45

Lekarz z innego państwa, dla którego ICD-10 jest uniwersalnym językiem identyfikacji problemu pacjenta, spojrzy w kartę informacyjną z Polski, rozpozna G45 a po .6 pozna, że z Polski (they have everything in their own way…). W innych krajach, o ile tylko korzystają z ICD10 nie będzie miało znaczenia, czy opis będzie brzmiał:

  • Autres accidents ischémiques cérébraux transitoires et syndromes apparentés
  • Other transient cerebral ischaemic attacks and related syndromes
  • Další přechodné cerebrální ischemické ataky a související syndromy
  • Другие транзиторные церебральные ишемические атаки и связанные с ними синдромы

… bo kod G45.8, który jest tożsamy z polskim G45.6, wszystko wyjaśnia.

Jak wspomniałem Minister nie pozwala leczyć wszystkiego, nie jest to więc worek rozpoznań jak popadło, lecz przeanalizowany i przemyślany zbiór. Wiele rozpoznań jeszcze nie jest w Polsce problemem, więc Minister nie rekomenduje finansowania ich leczenia – np. z zakresu G47 Zaburzenia snu można leczyć:

g47

gdy dostępne są:

G47.0 Zaburzenia w rozpoczęciu i trwaniu snu [insomnia]
G47.1 Zaburzenia z nadmierną sennością [hypersomnia]
G47.2 Zaburzenia rytmu snu i wstawania
G47.3 Bezdech senny
G47.4 Narkolepsja i katalepsja
G47.8 Inne zaburzenia snu
G47.9 Zaburzenia snu, nie określone

Można na szczęście za zgodą Ministra leczyć F51.5 Koszmary senne – ale to już zakres psychiatrii (28 osobodni rozliczanych z współczynnikiem korygującym o wartości 1), czego i Wam życzę…

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, zarządzenia NFZ i inne akty i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s