o dostępności dostępności czyli kolejna dziura w łódce

W związku z kolejnym projektem zarządzenia NFZ w zakresie AOS chciałem coś sprawdzić. I nie mogę…

OSR zarządzenia mówi, że:

Bardzo długi czas oczekiwania na uzyskanie świadczenia w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, oraz wydłużająca się liczba osób oczekujących wymagają dalszych działań motywujących świadczeniodawców do poprawy zarządzania listami oczekujących. NFZ od dłuższego czasu podejmuje różne kroki w celu zwiększenia dostępności do świadczeń w ramach specjalistyki ambulatoryjnej, jednak dotychczas nie przyniosły one oczekiwanych efektów.
Szczególnie duża liczba ubezpieczonych oczekujących na uzyskanie świadczenia oraz długi czas oczekiwania odnotowywane są w następujących zakresach świadczeń: endokrynologia, endokrynologia dla dzieci, gastroenterologia, gastroenterologia dla dzieci, kardiologia, kardiologia dziecięca, neurochirurgia, neurochirurgia dla dzieci, okulistyka, okulistyka dla dzieci.

OK, pomyślałem, sprawdźmy to. Na pierwszy test wziąłem poradnię kardiologiczną dla dzieci. Otwieram Informator o Terminach Leczenia i szukam, tzn. usiłuję…

Jak szukać terminu na Poradnię kardiologii dziecięcej?

Według jakiej nazwy? Żadnej. Żadna kombinacja gramatyczna nazwy tej poradni nic nie da. Kolejka została przez NFZ przeniesiona do kolejek centralnych KOLCE i tam rejestrowana jest jako:

 • Kolejka
  Typ: STANDARDOWA
  Miejsce udzielenia świadczeń: [TU INDYWIDUALNA NAZWA ZALEŻNA OD PRZYCHODNI]
  Świadczenie: (60004) ŚWIADCZENIA Z ZAKRESU KARDIOLOGII

Wniosek: nic nie znajdę. Sprawdźmy jednak. Nie wspomniałem wcześniej, że w wyszukiwaniu można stosować znak %, który oznacza dowolny tekst. Wpisuję więc w pole InformatoroTerminachLeczenia1101poletaka forma uwzględnia wiele odmian nazwy tej poradni, ale na liście świadczeń nie ma wyniku. Owszem, można znaleźć świadczenia z zakresu kardiologii, tylko po co, skoro dostaniemy wynik nie ograniczony do dzieci. Przy okazji niespodzianka: dla takiego wpisu, który nie pozwala wybrać odpowiednika z listy:

InformatoroTerminachLeczeniakarddziecwyszukiwane jest wszystko wg elementów, które proponowane były w tym polu wg tekstu wyszukiwania (czyli jak na obrazku: oddziały, rehabilitacja, zamykanie przecieków, itd.).

InformatoroTerminachLeczeniawyszukaj

A co z ambulatoryjną kardiologią dziecięcą?

Należy przejść do ZIP.

zipkarddziec

Tam wyszukać interesujące nas placówki, a następnie w IoTL (czemu nikt nie wymyślił lepszej nazwy!) wyszukać pojedynczo te placówki wg nazwy, np. w ZIP jest:

zipporkard

a więc w IoTL szukamy teraz tej dokładnie placówki i jej poradni.

Trzeba wiedzieć dużo więcej.

Trzeba jeszcze wiedzieć, jak to zrobić najskuteczniej, ale do tego jest potrzebna wiedza wykraczająca poza możliwości przeciętnego pacjenta. Istotny jest zakres świadczeń:

InformatoroTerminachLeczeniaUSD

Przeciętny pacjent nie wie, że poradnia kardiologiczna dla dzieci jest raportowana w KOLCE, że ma taką nazwę świadczenia i po prostu wpisze to, co powinien wpisać w pole Miejsce udzielania świadczeń:

InformatoroTerminachLeczeniaUSDporadnia

i nie znajdzie nic. Projektant wyszukiwarki zrobił rzecz zagadkową: wybór przychodni nie ogranicza miejsca, ale pojawi się wskazówka, by wybrać województwo:

InformatoroTerminachLeczeniawoj

Wybór województwa ogranicza listę miejsc, jednak nie całkiem, nadal nie wiesz, które miejsce jest do pary z wybraną wcześniej przychodnią…

InformatoroTerminachLeczeniaUSDporadnia

Chyba jednak lepiej tam zadzwonić…

Ten wpis został opublikowany w kategorii informatyzacja, cyfryzacja i inne cuda, NFZ, słowniki, rejestry, wyszukiwarki i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „o dostępności dostępności czyli kolejna dziura w łódce

 1. xpil pisze:

  Przyjazny interfejs użytkownika to podstawa 😉

  Apropos KOLCE to skojarzyło mi się MOLCE (do całkiem innych celów jednak): http://siupy.com/molce/

  Polubienie

 2. Pingback: i jeszcze głupie pytanie… | Biurko przeciwpancerne

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s