o, wypraszam to sobie! jak to? ja nic nie robię?

Wycinki z „gazet”. Nic ciekawego…

2009

– Czyli te informacje, które słyszymy często w mediach lub w placówkach ochrony zdrowia o długości kolejek są orientacyjne, nieścisłe, nie wynikają z rzetelnych obliczeń?
– Tak. Można powiedzieć, że twierdzenia o długości kolejek to jeden z mitów na temat polskiej służby zdrowia [rzecznik prasowy NFZ]

~Przegląd Urologiczny 2009/6 (58)

2014

Czas to zmienić – uznał Narodowy Fundusz Zdrowia i powołał i w centrali i oddziałach wojewódzkich zespoły do spraw kolejek. Jak mówi rzecznik wielkopolskiego oddziału Jerzy Wachowiak zespół analizuje dokumenty i comiesięczne raporty kolejkowe przysyłane przez placówki medyczne. – Zastanawiamy się gdzie są wąskie gardła, które powodują, że pacjenci muszą tak długo czekać – mówi.

~ Radio Poznań

Inny pomysł to skierowania:

Skierowania miały skrócić kolejki do specjalistów: Wprowadzenie skierowań to efekt przyjętej przez Sejm w 2014 r. nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych w ramach tzw. pakietu kolejkowego. NFZ i MZ przekonywały do zmian tłumacząc, że większość pacjentów, którzy trafiają do dermatologów i okulistów z powodzeniem mogłaby być leczona przez lekarzy rodzinnych. Podkreślano przy tym, że w kraju brakuje okulistów i dermatologów, dlatego pacjenci czekają na ich konsultacje w długich kolejkach.

~Rynek Zdrowia

2015

Kolejki już się zmniejszyły: Analiza list oczekujących z 2015 r. i 2016 r. (porównanie danych za grudzień 2015 i grudzień 2016) dowodzi, że w przypadku 35 proc. poradni i oddziałów zmniejszyła się liczba osób oczekujących na udzielnie świadczenia. Tak jest między innymi w przypadku poradni: stomatologicznej (o ponad 15 tys. osób), położniczo-ginekologicznej (o ponad 8 tys. osób) oraz rehabilitacyjnej (ok. 7 tys. oczekujących). Kolejki zmniejszyły się również w przypadku świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej z zakresu onkologii oraz świadczeń udzielnych na podstawie karty DILO – wylicza Ministerstwo Zdrowia.

~wiadomości TVP

A to wszystko dzięki reformie:

Pakiet kolejkowy receptą dla służby zdrowia?: Pakiet kolejkowy wprowadzony przez Ministerstwo Zdrowia ma całkowicie odmienić system ochrony zdrowia w Polsce. Zmiany mają poprawić jakość świadczeń oraz zmniejszyć kolejki oczekujących do specjalistów. Wielka reforma wchodzi w życie 1 stycznia 2015 roku. (…)
Najważniejszą zmianą dla lekarzy specjalistów jest podwyższenie wyceny pierwszej wizyty, co ma motywować lekarzy do szybszej diagnostyki i podejmowania leczenia. Premia będzie przysługiwała tym specjalistom, którzy w ciągu maksymalnie 6 tygodni zdiagnozują pacjenta, stworzą plan leczenia, a następnie przekażą chorego pod opiekę lekarza rodzinnego. Dzięki tej zmianie lekarze specjaliści będą przyjmować więcej nowych pacjentów, diagnozy będą odbywać się szybciej, a efekty leczenia będą lepsze.

~ ABC zdrowie

2016

Kolejki do rehabilitacji mogłaby zmniejszyć ustawa o zawodzie fizjoterapeuty. Dzięki niej fizjoterapeuci sami mogliby ustalać plan leczenia, więc wizyta u lekarza po skierowanie do nich byłaby niepotrzebna. Ustawa może wejść w życie pod koniec maja. Problem w tym, że już w lutym do Sejmu wpłynął projekt posłów PiS zakładający przesunięcie jej wprowadzenia o kolejnych 18 miesięcy.

~ Dziennik Polski

Ustawa w końcu weszła, skierowania nie wyszły.

Dolnośląski NFZ w ślad za mazowieckim oddziałem Funduszu wprowadził pilotażowy program SMS-owego powiadamiania o wizycie u specjalisty. System powiadomień ruszył w nocy z wtorku na środę. (…) Zamysł jest taki, aby skrócić kolejki oczekujących i dać lekarzowi czas na telefon do innego pacjenta i poinformowanie go to tym, że dany termin się zwolnił. SMS jest wysyłany pięć dni przed terminem wizyty u lekarza, gdyż odwołanie wizyty w tym samym dniu tak naprawdę zmniejsza szansę na zapełnienie pustej wizyty – tłumaczy Joanna Mierzwińska, rzeczniczka NFZ.

~ Gazeta Wrocławska

Projekt dotyczył tylko pacjentów pierwszorazowych z poradni rejestrowanych poprzez KOLCE. O projekcie słuch zaginął…

2017

W życie wchodzi ustawa o sieci szpitali. Od niedzieli poprawę powinni odczuć pacjenci oczekujący w kolejkach do specjalistów oraz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Z pomocy będzie można skorzystać w blisko pół tysiącu placówek w całej Polsce.

~wiadomości TVP

Bo szpital po wypisie z oddziału koordynuje dalszą opiekę ambulatoryjną i rehabilitację. Według TVP nastąpi efekt natychmiastowy. Nadal czekamy. Karta informacyjna wbrew przypuszczeniom nie zastępuje skierowania.

2018

– Zwiększenie wyceny o 50 proc. za przyjęcie najmłodszych dzieci ma zachęcić lekarzy różnych specjalności do przyjmowania dzieci – podkreśla Jerzy Gryglewicz, ekspert rynku zdrowia z Uczelni Łazarskiego. – Dziecko jako pacjent jest bardziej wymagające. Trzeba je zabawić, czymś zająć. Taka wizyta zawsze jest dłuższa. To bardzo sensowny ruch.
Zdaniem Funduszu pozwoli to na zmotywowanie lekarzy, do realizacji diagnostyki i terapii, w jak najszerszym zakresie w trybie ambulatoryjnym, co znacznie zmniejsza stres u dziecka.(…)
Fundusz oczekuje, że działania te zwiększą liczbę szybko przyjmowanych i diagnozowanych w trybie ambulatoryjnym chorych, co powinno skrócić czas oczekiwania na poradę specjalnościach, w których są najdłuższe kolejki.

~ prawo.pl

Podsumujmy:

  • mniej pustych wizyt dzięki powiadomieniom SMS
  • wykluczenie podwójnych zapisów (dotyczy poradni w KOLCE)
  • większe uprawnienia lekarzy POZ
  • większe uprawnienia rehabilitantów (zbędne skierowania)
  • oddziały koordynują swoich pacjentów po wypisie (tzw. sieć)
  • skierowania do dermatologów i okulistów zatrzymają większość pacjentów w POZ
  • specjaliści tworzą indywidualne plany leczenia (premia za czas diagnozy <6 tyg.) i oddają pacjenta do POZ
  • premia za przyjmowanie dzieci przez lekarzy bez specjalizacji dziecięcej (jest szybciej, bo diagnozuje się dłużej)

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii kolejki oczekujących, NFZ i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s