operacja zaćmy… ambulatoryjnie?

Czy leci z nami okulista?

Wiemy już, że do rozliczenia B18G Usunięcie zaćmy – kategoria I potrzebna jest procedura z listy:

ICD-9
13.192 Krioekstrakcja soczewki
13.193 Usunięcie zaćmy przez odessanie
13.194 Usunięcie soczewki nieokreślone inaczej
13.3 Zewnątrztorebkowe usunięcie soczewki przez prostą aspirację i wypłukanie
13.42 Rozdrobnienie soczewki i aspiracja zaćmy z dojścia tylnego
13.49 Rozdrobnienie soczewki i aspiracja zaćmy – inne
13.59 Zewnątrztorebkowe usunięcie soczewki – inne
13.69 Usunięcie zaćmy – inne

a do B19G Usunięcie zaćmy – kategoria II  – lista prawie identyczna:

ICD-9
13.2 Linijne zewnątrztorebkowe usunięcie soczewki
13.3 Zewnątrztorebkowe usunięcie soczewki przez prostą aspirację i wypłukanie
13.192 Krioekstrakcja soczewki
13.193 Usunięcie zaćmy przez odessanie
13.194 Usunięcie soczewki nieokreślone inaczej
13.42 Rozdrobnienie soczewki i aspiracja zaćmy z dojścia tylnego
13.49 Rozdrobnienie soczewki i aspiracja zaćmy – inne
13.51 Zewnątrztorebkowe usunięcie soczewki z dojścia skroniowego dolnego
13.59 Zewnątrztorebkowe usunięcie soczewki – inne
13.69 Usunięcie zaćmy – inne

Każda z nich dodatkowo wymaga jeszcze pozycji z listy B2 i zdawałoby się, że zabieg usunięcia zaćmy został wyczerpany. NFZ uznał nieprzewidywalną i twórczą inwencję lekarzy umożliwiając wersje procedur typu „inne” oraz „nieokreślone inaczej”.

Nie ma na żadnej liście procedury 13.191 Usunięcie zaćmy nie określone inaczej – czymkolwiek to mogłoby być. Nie ma 13.41 Rozpuszczenie soczewki i aspiracja zaćmy – pewnie to archaiczna metoda, ale w słowniku pozostała. Za takie działania NFZ nie zapłaci.

Zastanawia mnie jednak procedura 13.69 Usunięcie zaćmy – inne (a przy tym inne niż nie określone inaczej!). Jest ona w odrębnej grupie, dla której nie uwzględniono więcej miejsca w charakterystyce JGP, a są przecież jeszcze w słowniku procedury w tej grupie o kodach  13.64, 13.65 i 13.66.

13.6 – Inne usunięcie zaćmy

To grupa zawierająca 4 procedury:

13.64 Przecięcie wtórnej błony (po zaćmie) (kapsulotomia laserowa)
13.65 Wycięcie wtórnej błony po zaćmie
13.66 Rozdrobnienie wtórnej błony po zaćmie
13.69 Usunięcie zaćmy inne

Od razu widać, że zawartość grupy jawnie wskazuje na zaćmę wtórną, poza ogonkiem 13.69. W tym miejscu trzeba zrobić większą dygresję, bo zaćma wtórna jest pojęciem jakby nie do końca ścisłym, a adaptowanym chyba z języka potocznego i odnosi się do podobnych objawów.

Niezbędna dygresja: Zaćma właściwa i wtórna

Podczas gdy zaćma właściwa polega na nieodwracalnym zmętnieniu soczewki, którą trzeba zastąpić operacyjnie sztucznym implantem, to zaćma wtórna nie dotyczy zużycia/zmętnienia implantu. Soczewka umieszczona jest w torebce, zawieszonej na więzadełkach, które umożliwiają zmianę kształtu soczewki naturalnej. Sztuczną umieszcza się również w tej torebce, ale jest ona sztywna – wymaga korekcji wzroku okularami. Tzw. zaćma wtórna jest powikłaniem po zabiegu zaćmy, polegajacym na zmętnieniu torebki tylnej soczewki (Posterior Capsule Opacification – PCO). Zdarza się, że po zabiegu, z czasem namnażające się komórki napływają na tylną część torebki, czyniąc ją mniej przezroczystą.

Torebka soczewki może się przymglić z wielu powodów: starzenia się struktur oka, urazów gałki ocznej, stanów zapalnych, cukrzycy, innych chorób oczu (PEX), a nawet z powodu kontaktu z materiałem sztucznej soczewki. Pacjent mówi: zaćma wróciła, objawy są podobne, ale przyczyny inne. Takie przymglenie jest znacznie łatwiej usuwane niż pierwotnie zaćmiona soczewka.

Zabieg z wykorzystaniem lasera Nd:YAG czyli tzw. Nd:YAG kapsulotomia tylna polega na wycięciu otworu w tylnej powierzchni torebki soczewkowej i jest wykonywany w większości odpowiednio wyposażonych gabinetów okulistycznych. To na razie jedyny sposób.

Wracamy do grupy procedur 13.6

Zabieg usunięcia zaćmy wtórnej opisują procedury z grupy 13.6 – dlatego nie ma ich w charakterystyce JGP do B18G oraz B19G. Jest tam za to 13.69.

Wydawałoby się, że słownik procedur ICD-9 służy uściśleniu, co dokładnie, jeśli chodzi o działania medyczne, koduje procedura. Stąd furtka dla przypadków nie uwzględnionych: „inna” albo „nie określona inaczej”. Ta inność też jednak musi mieć swoje granice. Lekarz nie wykaże chyba „innego” usunięcia zaćmy, gdy z innych powodów musiał usunąć również całe oko!

Do czego zmierzam?

Rozliczenie usunięcia zaćmy wtórnej dotyczy AOS – ambulatoryjnej opieki specjalistycznej – i nie wymaga pobytu w szpitalu. Aktualne w tym momencie zarządzenie NFZ 22/2018/DSOZ określa refundację tego zabiegu za pomocą rozliczenia Z110 Świadczenia zabiegowe – grupa 110 (załącznik 7) w wysokości 210 pkt (załącznik 5a).

Ale procedury 13.69 Usunięcie zaćmy inne tam nie ma!

Procedura 13.69, teoretycznie jednoznaczny w pewnych granicach opis działań medycznych, wykazana jako kierująca do JGP w refundacji usunięcia zaćmy właściwej w warunkach szpitalnych – jest wykazana również jako możliwa do wykonania w warunkach ambulatoryjnych i wcale nie dotyczy zaćmy wtórnej. Znajduje się w innej grupie rozliczeniowej: Z111 Świadczenia zabiegowe – grupa 111 i NFZ wycenia ją aż na 654 punkty! Pomijając koszty hospitalizacji nie jest to chyba wartość pokrywająca pozostałe medyczne koszty zabiegu usunięcia zaćmy właściwej i jakoś nie wyobrażam sobie, by ten zabieg wykonywać w gabinecie okulistycznym…

Co więc poeta miał na myśli?

Ten wpis został opublikowany w kategorii JGP, okulistyka i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s