50301082 – Nieprawidłowy kodu gminy TERYT czy 52290007 – Nie przekazano terytu zamieszkania

Skoro istnieje w słowniku weryfikacji błąd 50301082 – Nieprawidłowy kodu gminy TERYT, to dlaczego od jakiegoś czasu mamy do czynienia z błędem łudząco podobnym w treści czyli Błąd – 52290007 – Nie przekazano terytu zamieszkania świadczeniobiorcy?

Otóż TERYT i teryt do dwie różne sprawy. Pierwszy dotyczy błędu w adresie, polegającym na nie podaniu kodu gminy w adresie stałym pacjenta.

52290007 – Nie przekazano terytu zamieszkania świadczeniobiorcy

Błąd 52290007 dotyczy świadczeń psychiatrycznych i związany jest nie z zestawem, ale z produktem jednostkowym – świadczeniem. Mówi on ni mniej ni więcej tylko o braku informacji o elemencie psychiatria czyli potocznie informacji student/gmina. Te dane sprawozdaje się z każdym nowym świadczeniem i związane jest z obowiązywaniem od kilku miesięcy zarządzenia o centrach zdrowia psychicznego, które w rzeczywistości istnieją obecnie w liczbie 1:

1 października 2018 r. w Łodzi, w ramach ogólnopolskiego pilotażu, rusza pierwsze Centrum Zdrowia Psychicznego. Realizatorem pilotażu jest Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który na podstawie umowy z NFZ, zapewni kompleksową opiekę psychiatryczną dorosłym mieszkańcom dzielnicy Łódź Widzew

– podaje NFZ

Cała Polska sprawozdaje do NFZ informację w komunikacie SWIAD za pomocą elementu psychiatria w celu umożliwienia obliczenia ryczałtu finansującego realizację umowy dla dzielnicy Łódź Widzew!

Sprawozdawczość obejmuje świadczenia psychiatryczne i leczenia uzależnień zarówno ambulatoryjne jak i stacjonarne czy pobytu dziennego.

50301082 – Nieprawidłowy kodu gminy TERYT

O ile tamten błąd jest w miarę nowy, to 50301082 istnieje chyba od początku sprawozdawczości NFZ i związany jest z o wiele większym problemem, niż tylko braku wskazania miejscowości w adresie.

Z błędem tym spotykamy się w okolicznościach wyjazdu ambulansu RTM, obsługą pacjentów bezdomnych i pacjentów deklarujących brak adresu zameldowania. Operator rejestracji danych u świadczeniodawcy czyli po prostu osoba, która ma wpisać dane nowego pacjenta ma zazwyczaj dostęp do dwóch sekcji: adres stały i adres zamieszkania. Coraz częściej zdarza się, że w polach adresu stałego jest on zmuszony wpisać brak adresu stałego lub bezdomny lub brak danych. Komunikat SWIAD powinien w takich okolicznościach korzystać z pól adresu zamieszkania. Umówmy się, że w okolicznościach nagłych adres miejsca udzielenia pomocy można uznać za adres tymczasowego pobytu, chociaż nie spełnia warunków tymczasowości wg definicji administracyjnych.

Nie wiem dlaczego NFZ stoi na stanowisku, że dane nie do końca muszą być prawdziwe…

… w takich skrajnych przypadkach proponujemy wpisać adres świadczeniodawcy lub adres stacjonowania zespołu ratownictwa medycznego, bo inaczej nie poprawicie Państwo takiego błędu. Są to incydentalne przypadki i takie rozwiązanie proponujemy. W przypadku SOR-ów świadczeniodawcy wpisują adres SOR-u.

Tak miękkie podejście do tematu powoduje, że dostawcy oprogramowania nie czują się zobligowani do „wyprostowania” sprawozdawczości. Tymczasem proponowane rozwiązanie stoi w sprzeczności z oczekiwaniami innych instytucji statystycznych, mam na myśli głównie PZH, ale nie tylko. Od czasu do czasu również urzędy wojewódzkie, ośrodki do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych, a nawet urzędy gmin proszą o statystyki bezdomności w związku z ochroną zdrowia na określonym terenie. Tak, wiem, dane osobowe mają jeszcze sekcję statusu społeczno-zawodowego, jest tam  odpowiedź uczeń/student oraz bezdomny, ale z jakiegoś powodu ani moje oprogramowanie tego nie obsługuje w związku z elementami komunikatu SWIAD, ani operatorzy nie czują się w obowiązku ten status wypełniać. PZH tymczasem wymaga jednoznacznie:

Należy wpisać odpowiedni (siedmiocyfrowy) symbol miejsca zamieszkania w oparciu o aktualny „Wykaz symboli terytorialnych jednostek administracyjnych kraju” opracowany przez GUS. W wypadku trudności z ustaleniem stałego miejsca zamieszkania, należy wpisać aktualne miejsce zamieszkania. Dla bezdomnych należy wpisać symbole „8888888”. W wypadku braku danych „9999999”.
Dla noworodków informacje muszą być zgodne z informacjami dla matki

PZH dopuszcza zastąpienie miejsca stałego zamieszkania miejscem aktualnym, ale nie można tego stosować bezmyślnie, gdy we własnym programie mamy na to dwa oddzielne zestawy pól.

Fikcja sprawozdawcza to problem wprost etyczno-prawny – również w przypadku drugiego błędu deklaracja czy pacjent jest studentem czy nie jest zazwyczaj uzupełniana „z sufitu”, bo komu to w ogóle potrzebne?

PS.

A gdyby ktoś myślał, ze o terycie powiedziałem wszystko, odsyłam do listy błędów wg NFZ:

terytaos

zaznaczyłem przykład dla AOS

Ten wpis został opublikowany w kategorii NFZ, statystyka i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s