cyfryzacja jest OK

Zawsze powtarzałem, że jeśli potrzeba jest matką wynalazków, to lenistwo jest ojcem, ale wiadomo – sukces ma wielu ojców.

Wymiana dowodu osobistego nigdy nie była tak prosta. Poszedłem do fotografa (jeśli sam jesteś fotografem, to również ten punkt odpada), zdjęcie wysłał mi mailem – nie potrzebuję papieru. W domu wszedłem na stronę obywatel.gov.pl i wypełniłem wniosek o wymianę dowodu. Fakt, za pierwszym razem otrzymałem komunikat „Ups! Coś poszło nie tak!”, ale drugie podejście zakończyło się sukcesem. W ten sposób można zgłosić zagubienie, zniszczenie dowodu lub paszportu, potrzebę wymiany lub uzyskania dla siebie lub dla dziecka. Potrzebny jest tylko do potwierdzenia profil EPUAP, który oferuje chyba każda usługa bankowości internetowej.

Kolejny krok to sprawdzenie, czy dowód jest już gotowy do odbioru – też przez internet.

Cieszą mnie takie funkcjonalności. Nie tracę co najmniej godziny na dotarcie do urzędu i oczekiwanie w kolejce. Pracownicy urzędu również mają łatwiej.

Za chwilę przystąpimy do nowej, cyfrowej formy składania zeznania podatkowego za 2018 rok. Mam trochę obaw, jak to przebiegnie – zawsze trzeba wziąć pod uwagę ciągle dużą część społeczeństwa off-line, która z dokończeniem zeznania nie da sobie rady. Duża część podatników ma różne dodatkowe odliczenia, ułatwienie dotknie więc prawdopodobnie tylko grupę tych, którzy nic nie odliczają i nie potrzebują umieszczać żadnych poprawek w raporcie złożonym przez pracodawcę. Zobaczymy.

A co słychać w cyfryzacji ochrony zdrowia?

e-zwolnienia pokonały sceptyków, e-recepty idą jak burza. Nikt już nie pamięta tych e-falstartów EKP, które pochłonęły nieprawdopodobne pieniądze i skończyły się niczym. Jakże zabawnie brzmią zatroskane nagłówki sprzed 5 lat:

Co z elektroniczną kartą pacjenta po likwidacji NFZ-tu?

Powiadomienia przez SMS o zbliżającym się terminie kolejki są nadal pilotowane i podobno mijają właśnie pierścienie Saturna. Niedługo dogonią elektroniczną dokumentację pacjenta. Dalej już tylko cuda niewyobrażalne współczesnemu pacjentowi…

Ten wpis został opublikowany w kategorii informatyzacja, cyfryzacja i inne cuda, po godzinach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s