wbrew naturze

O programistach krąży wiele dowcipów, z których programiści zazwyczaj się nie śmieją*. Postrzeganie świata jest u nich często zdeformowane obsesją algorytmiczną, a tzw. „szufladkowanie” – typowe dla wielu ludzi – przyjmuje niepokojącą formę uporządkowania bazodanowego.

Uważamy ich za dziwaków i żartujemy sobie z nich dopóki miejsca programisty nie zajmie ktoś inny. A wtedy dzieją się rzeczy mrożące krew w żyłach i pianę na ustach. Spójrzmy na taką sytuację (aha! zapomniałem wspomnieć, że dzisiejszy tekst jest nieco hermetyczny, przeznaczony raczej dla programistów, gdyby oni w ogóle czytywali takie teksty) – a więc spójrzmy:

Jest sobie Portal Świadczeniodawcy..

NFZ życzy sobie, by w funkcjonalności o wdzięcznej nazwie: Informacje o etatach: pielęgniarek i położnych, lekarzy specjalistów, ratowników medycznych itp. (prawda, ile potencjału kryje w sobie itp.?) wpisywać dane personelu, jak gdyby nie było go już wcześniej w zasobach ze wszystkimi możliwymi szczegółami. No, nic to! Można przesłać dane w pliku. Zgłoszenie liczby etatów pielęgniarek i położnych plikiem powoduje wczytanie danych do bazy i prezentację za pomocą listy na stronie – każdą pozycję można oddzielnie edytować. Z lekarzami jest podobnie, chociaż dla każdej grupy struktura pliku csv jest nieco inna. Przechodzimy więc do ratowników medycznych.

Zgłoszenie liczby etatów ratowników medycznych dla RTM wymaga wskazania w pierwszej kolumnie typu personelu. Wskazówka dotycząca struktury pliku jest następująca:

 1. Typ personelu (1-ratownicy medyczni świadczeniodawcy, 2-ratownicy medyczni podwykonawcy, 3-pielęgniarki systemu u podwykonawcy, 4-dyspozytorzy medyczni)
 2. PESEL
 3. NPWZ
 4. Liczba etatów/równoważników etatów (z dokładnością do trzech miejsc po przecinku)

Programista pokutujący w szczątkowej formie w moim mózgu nie zastanawiał się nad interpretacją punktu 1. To jest po prostu zbyt oczywiste! Równie oczywiste było oczekiwanie, że po wczytaniu pliku zobaczę na ekranie listę personelu załadowaną do tabeli bazy i wyświetloną na stronie. OK. Żeby zobaczyć, co się stanie wczytałem plik testowy. Na stronie wyświetliła się nazwa pliku. Został zaimportowany, ale zawartość nie będzie wczytana do bazy. Tyle. Koniec. Nic więcej. Potem przez godzinę wydzwaniałem do NFZ, żeby ktoś usunął ten plik, bo zablokował mi on możliwość zrobienia czegokolwiek, choćby idiotycznej podmiany przez wczytanie innego, właściwego pliku.

Zająłem się też zawartością. Wielu ratowników pracuje na etacie jako „u świadczeniodawcy” i jeszcze dodatkowo na kontrakcie jako „u podwykonawcy”. Jedna osoba – dwa typy (1-ratownicy medyczni świadczeniodawcy, 2-ratownicy medyczni podwykonawcy). Sprawa prosta, trzeba wpisać tę osobę na listę dwa razy: raz z typem 1, drugi z typem 2. No, powiedzcie, że nie! A właśnie NFZ powiedział, że nie. W pierwszym polu mam wpisać w takiej sytuacji „1,2”, a liczbę etatów zsumować. Gdy o tym usłyszałem, programista pokutujący w szczątkowej formie w moim mózgu zaczął rozważać różne formy samobójstwa. Przecież tak nie można! – wszystko we mnie krzyczało. To wbrew podstawowym programistycznym zasadom! Śmiejecie się? W takim razie nikt z was nie jest programistą…

Cóż… Musiałem się pogodzić z tym, że tam, po drugiej stronie, w zakamarkach NFZ, miejsce programisty zajął jakiś potworny urzędas. Wyprodukował pokraczną funkcjonalność, zbierającą dane, których nie można zagregować z innymi. Ten plik już niczemu nie posłuży. Co najwyżej ktoś go wydrukuje. Czy to nie jest straszne?!?

ilustracja adekwatna

*Programista otwiera lodówkę, sięga po masło i patrząc na napis „82%” mówi: – A! To jeszcze chwilka i będzie gotowe.

Co w tym śmiesznego?

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, po godzinach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „wbrew naturze

 1. xpil pisze:

  Normalizacja danych się kłania…

  Polubienie

  • darjusz pisze:

   Tylko, że dla nich to chyba nie są żadne dane, a po prostu tabelki. To jest tak „zaprojektowane”,żeby się z tym nic nie dało zrobić oprócz osobistej weryfikacji każdego zgłoszenia przez pracownika.

   Polubione przez 1 osoba

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s