88.711 Oznaczenie przemieszczenia mózgu w linii środkowej

Ciemiączko, a właściwie ciemiączka, bo w czaszce występuje kilka takich obszarów (przednie, tylne i boczne) to błona łącznotkankowa, które łączy ze sobą kości czaszki. Te spojenia umożliwiają podczas porodu przejście główki dziecka przez kanał rodny – kości czaszki zachodzą na siebie, co skutkuje zmniejszeniem obwodu główki.

Czym jest ciemiączko z punktu widzenia diagnostyki? Jest to tzw. okno akustyczne, które umożliwia przeprowadzenie badania USG (przezciemiączkowe), zazwyczaj w celu oceny rozwoju mózgu i naczyń krwionośnych u dzieci, które urodziły się przedwcześnie albo z małą masą urodzeniową, po urazach okołoporodowych albo z powodu podejrzenia wad rozwojowych. Najbardziej efektywne jest badanie przez ciemiączko przednie, ale wybór zależy od potrzeb diagnostyki: przez tylne następuje penetracja tylnych części mózgu i móżdżku, boczne to penetracja płata skroniowego i pnia mózgu. Obraz zależy od częstotliwości emitowanej przez głowicę – te o mniejszej częstotliwości są mniej dokładne, ale mają głębszy zasięg, głowice o wyższej częstotliwości dają bardziej dokładny obraz struktury leżącej bezpośrednio pod ciemiączkiem. Ograniczenia dotyczą skrajnie położonych części mózgu i struktur tylnej jamy czaszki.

Ciemiączko fizjologicznie zarasta między 9 a 18 miesiącem życia dziecka. Po skostnieniu błon fale ultradźwiękowe nie mogą skutecznie przepłynąć przez kości czaszki. W badaniu mózgu nie ma uzasadnienia innego rodzaju badanie USG (nie licząc dopplerowskiego badania tętnic, ale to już nieco inny zakres).

A teraz przejdźmy do słownika ICD-9 oraz procedur SOR. Jest w kategoriach procedur dla SOR w sekcji IV pozycja o kodzie 88.711: Oznaczenie przemieszczenia mózgu w linii środkowej. Jeśli poszukamy tej pozycji w słowniku, jesteśmy przekonani, że chodzi o jakiś rodzaj USG:

Kwiatek ten odnaleźliśmy dzięki dyskusji na fb, ponieważ treść procedury skłania raczej do wykonania tomografii. Gdyby zgłębiać temat, można znaleźć naukową argumentację np. w postaci pracy zbiorowej:
Kliniczno-prognostyczne znaczenie wczesnych zmian w tomografii
komputerowej głowy u chorych z niedokrwiennym udarem mózgu.

w którym mowa o owych przemieszczeniach, badaniach CT i ani słowa o USG. Ale to już strzelanie do wróbla z armaty…

Z praktyki wiem także, że lekarze często wyszukują procedury wg nazwy, ani więc fraza ‚tomografia’ ani ‚TK’ (wymienność takich opisów w procedurach to też patologia) nie wyszuka tej pozycji. Zabawna okoliczność, że tomografii mózgu pod jakąkolwiek nazwą w ogóle nie ma w słowniku ICD-9.

Takie zamieszanie to konsekwencja braku komentarzy do każdej z procedur, bo zła taksonomia to jedno, a nadinterpretacja niektórych procedur przez lekarzy to jeszcze inna bajka. Mimo to targają mną wątpliwości, bo tyle czasu taki błąd trwać nie powinien. Być może (właśnie ze względu na brak komentarzy) jest to działanie za pomocą różnych metod, dlatego w nazwie nie ma słowa USG ani TK. Są jakieś wzmianki o skrajnych przypadkach zastosowania przyłóżkowego USG do tego właśnie badania*, gdy stan pacjent jest zależny od aparatury i innej formy nie można wykonać. Mowa jest jednak o przypadkach skrajnych, a nazwa procedury nie pojawia się dla innego kodu, bezzasadne wydaje się wsadzanie tej procedury do grupy 88.71.

Owszem, jest grupa 88.91 Rezonans magnetyczny mózgu i pnia mózgu, albo grupa 87.02 Inny kontrastowy radiogram mózgu/czaszki, ale tomografię robi się głowy. Albo twarzoczaszki. Tomografia mózgu to właśnie grupa 87.03 Komputerowa tomografia głowy i/ lub szyi.

Podejrzewam jeszcze taki tok myślenia twórców, że wyróżnili w ten sposób jedyne sensowne zastosowanie USG u dorosłych, a badanie tomograficzne takiego wyróżnienia nie potrzebuje, bo jest kompleksowym badaniem obrazowym i fakt oznaczenia przemieszczenia jest tylko jednym z wielu wniosków analizy takiego badania. Sekcja IV kategorii procedur SOR zawiera sporą listę badań TK w zakresie głowy i domyślnie oznaczenie przemieszczenia zawiera się w jednym z nich.

Dostępne mi polskie źródła nie wspominają w ogóle o takim badaniu za pomocą USG. Podejrzenia te potwierdziły się w końcu:

Except in infants, US is not the frst-line diagnostic tool for brain imaging *

2.3. Ultrasound. US imaging is performed by using the pulseecho technique. Te US transducer converts electrical energy into a brief high-frequency sound pulse that is transmitted into patient tissues, and then it becomes a receiver, detecting echoes of refected sound energy [2]. Instead of imaging the whole anatomical volume and reconstructing standardized axial, sagittal, and coronal slices, US images are produced in any anatomic plane by adjusting the orientation and angulation of the transducer and the position of the patient. Visualization of anatomical structures by US is limited by bone and by gas-containing structures such as the skull and the bowels. Except in infants, US is not the frst-line diagnostic tool for brain imaging. Patients with neurological conditions frst undergo CT or MRI examination. Ten, US can be used to evaluate the carotids or to evaluate the intracranial vessels with transcranial color Doppler sonography (TCCS) techniques. An important advantage of US is the convenience for bedside examination, which is helpful to unstable patients who may have ventilators, monitors, and intravenous pumps, making transportation both cumbersome and risky [4, 32– 35].

Chun-Chih Liao, Ya-Fang Chen and Furen Xiao, Brain Midline Shift Measurement and Its Automation: A Review of Techniques and Algorithms, Hindawi, International Journal of Biomedical Imaging, Volume 2018, Article ID 4303161, 13 pages
https://doi.org/10.1155/2018/4303161
Ten wpis został opublikowany w kategorii ICD-9, rozliczenia, SOR, słowniki, rejestry, wyszukiwarki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s