88.711 – post scriptum

Poprzedni wpis na temat 88.711 może wydać się chaotyczny i taki jest. Pisząc go kilkakrotnie zmieniałem pogląd i nastawienie. Powinien on być raczej notatką do porządnej analizy.

Pozostawiam go takim, jaki jest. Może się wydać mało ciekawy, dotyczy jakiejś niszowej procedury, która nie do końca wiadomo czym jest. Cieszę się jednak, że nie poszedłem na łatwiznę. Pewne niedopowiedzenia, niewiedza i ignorancja mogły mnie zepchnąć na stanowisko: słownik ICD-9 odzwierciedla ogólny bałagan w formalizmach NFZ. Gdyby jednak zebrać wnioski to na dziś uważam, że:

  • USG mózgu jest miarodajnym badaniem w zakresie przezciemiączkowym i właściwie potem już nie ma uzasadnienia stosowanie go.
  • mimo to procedura 88.711 jest z zakresu USG
  • powinno to być uwzględnione wyraźnie w nazwie
  • stosowana jest w wyjątkowych sytuacjach, gdy nie ma innej możliwości oszacowania przemieszczenia mózgu w linii środkowej
  • znaczna większość badań tego problemu to diagnostyka tomografii i rezonansu
  • nie ma podobnej procedury z zakresu TK i RM, bo w tym przypadku jest to oznaczenie składową całego badania i nie ma sensu go wyróżniać.
  • lekarz może czuć dyskomfort, próbując opisać elementami słownika ICD-9 fakt oznaczenia takiego przemieszczenia za pomocą badania innego niż USG i nie znajdując jednoznacznej procedury. Brak słowa USG w nazwie 88.711 może wprowadzić go w przekonanie, że jest to właściwa procedura do opisu jego działania.
  • słownik ICD-9 wymaga komentarzy wielu procedur, które nie są odbierane jako jednoznaczne, właściwie umiejscowione lub są nieprawidłowo interpretowane.

Muszę się dowiedzieć, co myślą o tym lekarze neurolodzy. Być może to po prostu brak wiedzy medycznej, a konieczność zajmowania się takimi sprawami powoduje, że wyważam otwarte drzwi i dochodzę spraw znanych i oczywistych. Gdyby natomiast ktoś potrzebował się dowiedzieć, jaka jest skuteczność i trafność diagnozy uzyskanej za pomocą USG w porównaniu do innych metod, to zostawiam tu materiały:

Utility of Brain ultrasound in Neurocritical Care

Assessment of brain midline shift usingsonography in neurosurgical ICU patients

Ten wpis został opublikowany w kategorii ICD-9, SOR. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s