50590015 – W ramach jednego pobytu świadczenia jednostkowe zostały wykazane w róznych zakresach

Błąd na pierwszy rzut oka nieoczywisty, może chodzi o zakresy dat?

Tymczasem zakresy świadczeń, w których zawierają się świadczenia jednostkowe powinny być takie same. Nie miałem do końca świadomości tego wymagania. Jakkolwiek słusznie w zakresie Neurologia – Hospitalizacja – A48, A51 powinien znajdowac się produkt JGP A48, a kiedyś także A51, to już przetoczenie krwi jest świadczeniem podstawowyn na oddziale, niezależnym jakby od JGP i zostawiłbym je, a nawet poprawił, gdyby było gdzie indziej, na Neurologia – Hospitalizacja. Błąd! Zakresy mają być te same i jeśli ktoś przekwalifikuje rozliczenie podstawowe w wyniku weryfikacji, powinien to zrobić również z elementami katalogu 1c. A ponieważ zawsze przyjemniej, gdy są obrazki, to:

ŹLE:

konfliktzakr01

DOBRZE:

konfliktzakr02

ŹLE:

konfliktzakr03

DOBRZE:

konfliktzakr04

ŹLE:

konfliktzakr05

DOBRZE:

konfliktzakr06

Na razie jest to komunikat w formie ostrzeżenia, ale tylko czekać, a zmieni kwalifikację na błąd.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

13 odpowiedzi na „50590015 – W ramach jednego pobytu świadczenia jednostkowe zostały wykazane w róznych zakresach

 1. KMI pisze:

  Być może ma to na celu ujednolicenie hospitalizacji w ramach umowy. Zdarzały mi się przypadki, gdzie hospitalizacja była sprawozdana z zakresu diagnostyki onkologicznej poza pakietem onkologicznym, do tego 5 przetoczeń z zakresu podstawowego i kolejne 5 z poza pakietu.

  Polubienie

  • KaKaMa pisze:

   Czyli jeśli hospitalizacja była poza pakietem onkologicznym, to przetoczenia też muszą być sprawozdane do „poza pakietem” ? A jak hospitalizacja była jako pakiet onkologiczny, to przetoczenia też jako „pakiet onkologiczny” ?

   Polubienie

   • darjusz pisze:

    Na to wygląda. Tak.

    Polubienie

   • darjusz pisze:

    Ten warunek zgodności zakresów jest szczególnie pilnowany w przypadku immunoglobulin (przy rozliczaniu porodu musi być w tym zakresie). Pracownicy NFZ potwierdzają słuszność zachowywania warunku zgodności w każdym przypadku. Przetoczenia krwi nie można jednak rozliczyć w SOR i na oddz. psychiatrycznym.

    Polubienie

 2. darjusz pisze:

  To możliwe, ale ja sugeruję się opisem zakresu. Dlatego przetoczeń nie wsadzałbym w udary, endoprotezy, itp. Zakres podstawowy wydaje się mi bardziej właściwy, ale to kwestia definicji. Nigdy przed tą walidacją nie natrafiłem na opis zasad rozliczania, który by o tym wspominał.

  Polubienie

 3. Dorota pisze:

  Ta sama sytuacja z sumowaniem przetoczeń krwi w zakresie pakietu onkologicznego…

  Polubienie

  • Mila pisze:

   Jak rozliczyc w pakiecie onkologicznym krew gdy pacjent z kartą Dilo przychodzi do szpitala na samo przetoczenie krwi ?

   Polubienie

   • darjusz pisze:

    Jest na to oddzielne świadczenie z katalogu 1b. Do niego sumujesz ptzetoczenia.

    Polubienie

   • Mila pisze:

    Jeśli zostanie wykazane to swiadczenie z 1b o ktorym pisze Darjusz, to wtedy sumuje krew z zakresu pakiet onkologiczny jako dodatkowo platne, czy musze dosumowac krew w ramach zwyklej hospitalizacji ?

    Polubienie

   • darjusz pisze:

    Wg tego, co twoerdzi NFZ, to powinien być pakiet onkologiczny, ale nie uprę się, że interpretacja jest wszędzie identyczna. Nie mam w umowie dilo.

    Polubienie

 4. darjusz pisze:

  Myślę, ze dostawca oprogramowania mógłby pójść za komunikatem i ustawić regułę:pozycje z katalogu 1c w takim samym zakresie jak 1a lub 1b. A gdyby 1c zostało zarejestrowane jako pierwsze – błąd zatwierdzenia zestawu, blokada eksportu lub jakikolwiek inny monit przed wysłaniem. byłoby fajnie, ale empatia ani dobra wola nie występuje w żadnym języku programowania…

  Polubienie

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s