Stanowisko Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie realizacji świadczeń fizjoterapii ambulatoryjnej i fizjoterapii domowej od dnia 01.01.2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. zmieniły się zasady kierowania pacjentów na fizjoterapię ambulatoryjną oraz fizjoterapię domową rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 grudnia 2018 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (Dz.U.2018 poz. 2396). Miesiąc po dacie rozpoczęcia obowiązywania rozporządzenia pojawiły się zarządzenia regulujące NFZ.

Szczegóły realizacji świadczeń rehabilitacji leczniczej określił Prezes NFZ w zarządzeniu 13/2019/2019/DSOZ z dnia 6 lutego 2019 r. w sprawie określania warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń-leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką.

Opisano w tych dokumentach wszystko na tyle szczegółowo, że wszystko powinno być oczywiste. Np. w zakresie rehabilitacji ambulatoryjnej wyjaśnia:

9.    Produkt rozliczeniowy – wizyta fizjoterapeutyczna – jest realizowana na początku i na końcu danego cyklu zabiegów, z zastrzeżeniem, że fizjoterapeuta uzna, że nie przeprowadzenie tej wizyty nie wpłynie na prawidłowość udzielonego świadczenia.
10.   Rozpoczęcie cyklu zabiegów, o którym mowa w ust. 9, następuje w miarę dostępności w ciągu 14 dni od dnia wizyty fizjoterapeutycznej zrealizowanej przed cyklem zabiegów.
11.   Wizyta fizjoterapeutyczna na końcu danego cyklu zabiegów jest zrealizowana w ostatnim dniu tego cyklu.
12.    W przypadkach medycznie uzasadnionych dopuszcza się realizację dodatkowej wizyty fizjoterapeutycznej w trakcie trwania cyklu zabiegów, z odpowiednim wpisem w indywidualnej dokumentacji medycznej.
13.    W gabinecie rehabilitacji, w zakładzie rehabilitacji lub w zakładzie fizjoterapii, w cyklu zabiegowym Fundusz finansuje liczbę zabiegów oraz liczbę dni zabiegowych, określonych w rozporządzeniu w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji.

Nie wspomniano tu np., że Wizyta fizjoterapeutyczna jest odrębnym produktem rozliczeniowym, nie wchodzi w cykl zabiegów i może być sprawozdana niezależnie od realizacji zabiegów w terminie jej wykonania, bo wyprzedzając zarządzenie niektóre oddziały wojewódzkie NFZ (np. Lubuski, Opolski, Dolnośląski) wydały komunikat o stanowisku Prezesa NFZ w sprawie nowych zasad wystawiania skierowań na fizjoterapię ambulatoryjną i fizjoterapię domową. Te szczegóły zawiera stanowisko, nie zarządzenie. Każdy oddział zrobił to po swojemu i zaskakująco trudno jest znaleźć dziś te komunikaty. Niektóre zamieściły je na swojej stronie dopiero w marcu (np. Podkarpacki). Wszystko jest tak czytelne, że jeszcze na 25 marca (dzisiaj!) Warmińsko-Mazurski OW NFZ wyznaczył spotkanie informacyjne dla świadczeniodawców realizujących świadczenia rehabilitacyjne w zakresie: fizjoterapia ambulatoryjna oraz fizjoterapia domowa.

.

KIF również zorganizował(a) spotkania i szkolenia, aby te oczywistości dopowiedzieć i omówić wątpliwości i oczekiwania wobec tych zmian.

Partnerzy w terapii ~ KIF

System zyskał partnera w postaci samodzielnego fizjoterapeuty, tym samym mamy też możliwość scedowania części odpowiedzialności na niego za proces terapeutyczny – wskazywał minister. – Do tej pory w zakresie rehabilitacji mieliśmy taką sytuację, że lekarz kierował pacjenta na określone zabiegi do fizjoterapeuty i na tym koniec. Nie widzieliśmy czy zlecone świadczenia pomogły choremu, czy po nich jego stan zdrowia się poprawił. Teraz jest inaczej. Lekarz dostaje informację zwrotną.

(…)

Prof. Piotr Majcher, konsultant krajowy w dziedzinie rehabilitacji medycznej mówił wyrażając swoje obawy. Wiemy, że obecni na rynku fizjoterapeuci prezentują różne kwalifikacje, tak samo jak różna była do tej pory ścieżka kształcenia w tej profesji – zwracał uwagę profesor.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s