instruktarz

Słowo na czwartek

Jak podaje PWN:

Instruktaż to inaczej instruowanie kogoś, udzielanie mu instrukcji, czyli wskazówek. Instruktarz zaś to zbiór instrukcji, zwłaszcza przepisów skarbowych (słowo już przestarzałe). Oba mają ostateczne źródło w łacińskim instructio, przy czym polski słownik etymologiczny (A. Bańkowskiego) wywodzi instruktaż bezpośrednio z języka rosyjskiego, a rosyjski słownik etymologiczny (M. Fasmera) wyprowadza rosyjskie słowo инструкция z języka polskiego. Może więc i dawny polski instruktarz został zapożyczony przez Rosjan i wrócił do nas w postaci instruktażu?

W odniesieniu do słownika ICD9 mamy następujące konsekwencje:

23.0101 Badanie lekarskie stomatologiczne, które obejmuje również instruktaż higieny jamy ustnej

Nie jest jednak konieczne badanie pacjenta, ponieważ można wykonać i zakodować tylko:

23.08 Instruktaż higieny jamy ustnej

Uważacie, że to głupie? Niekoniecznie. Nigdzie tak, jak w stomatologii nie zwraca się uwagi na właściwe podejście do dzieci i nigdzie chyba NFZ nie zrefunduje czegoś takiego, jak:

23.06 Wizyta adaptacyjna -dotyczy pierwszych wizyt małych dzieci

Instruujemy rodzica, dziecku dajemy malowankę z dzielnym rycerzem pokonującym próchnicę i gotowe. Wiem, spłycam temat. Wracając do głównego wątku, instruktarz również istnieje i dotyczy specjalnych usług optycznych:

95.36 Konsultacja oftalmologiczna/instruktarz

Wynika z tego, że zadaniem oftalmologa może być przekazanie zainteresowanemu zbioru instrukcji dotyczących obsługi oka w formie, jak sądzę, wydruku. Kto to taki, ten oftalmolog? W zakresie badania oka mamy okulistykę (łac. oculus – oko) oraz oftalmologię (gr. ophthalmos – oko). Jaka jest różnica? Pozornie taka, jak pomiędzy Stefanem i Szczepanem.

No i tu jest zagadka. Teoretycznie różnica jest taka, jak rehabilitanta i lekarza o specjalności rehabilitacja. Synonimami oftalmologa jest w języku polskim zarówno okulista jak i optyk. Jednakże chociaż i optyk i ortoptysta – zawody związane z zaopatrzeniem i rehabilitacja oka – istnieją w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania, to jednak oftalmologa tam nie ma.

Jest za to w rozporządzeniu zawód wróżbity i chyba do niego należy się zwrócić z dalszymi pytaniami.

Ten wpis został opublikowany w kategorii ICD-9 i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s