ani słowa o fiberach!

Spotkałem się z tym już kilka razy. O tym, że bardziej opłaca się leczyć zachowawczo niż coś uciąć, już pisałem. O tym, jak zabieg śródręcza rozliczyć jako zabieg odbytu, też było. Teraz słowo o diagnostyce jelita grubego, ale najpierw wprowadzenie czyli tysiąc dygresji, z których dowiecie się wielu zbędnych informacji.

W trakcie hospitalizacji można pacjentowi wykonać kolonoskopię, jeśli są takie wskazania medyczne. Zabieg ten jest zabiegiem diagnostycznym, pomimo umieszczenia w grupie działań medycznych o nazwie Nacięcie, wycięcie i zespolenie jelit (kod 45). Zależnie od metody i właściwości zabieg ten sprawozdajemy na kilka sposobów:

To nie wszystko.

W trakcie zabiegu można pobrać wycinek do badania histopatologicznego. Jest to wówczas kolonoskopia z biopsją. Materiał do badania można też wypłukać.

Szykujemy sprzęt.

Ze statystyki pewnego szpitala wynika, że Fiberokolonoskopia to 14% sprawozdawczości, Kolonoskopia – inne to 56%, a Kolonoskopia z biopsją to 30% diagnostyki w formie podstawowej kolonoskopii (analizując tylko te 3 procedury za okres 5 lat).

Wydawałoby się, że Inna kolonoskopia (45.239) to procedura dla ignorantów (poprawcie mnie, jeśli się mylę), dla których Fiberokolonoskopia brzmi zbyt tajemniczo. Zastosowany w trakcie badania fiberoskop (fiber – [ang.] włókno*) jest standardowym narzędziem opartym na wzierniku zakończonym kamerą, z której obraz jest przesyłany na zewnętrzny ekran za pomocą światłowodu (stąd nazwa). Fiberoskop wprowadzany tym końcem będzie też nazywany kolonoskopem. Wynika z tego, że w większości przypadków wykonuje się fiberokolonoskopię. Jest jeszcze fiberosigmoidoskopia. To taka prawie kolonoskopia. Nazwa pochodzi od części jelita grubego położonego tuż za odbytnicą. Esica albo okrężnica esowata (łac. sigmoideum) to dopiero początek wycieczki.

Na czym polega inna kolonoskopia – nie wiem. Oddzielenie tej metody sugeruje brak zastosowania fiberoskopu. Nie da się jednak tak głęboko poświecić latarką, badanie ograniczy się zaledwie do rektoskopii. Tymczasem pacjenta trzeba opróżnić, znieczulić (niektórzy negują potrzebę znieczulenia**), a jelito nadmuchać. Oszczędzę wam szczegółów.

Przychodzi pacjent

Porównajmy dwie wersje hospitalizacji. Pacjent leży w oddziale od 25 do 29 lutego. Rozpoznanie: D37.4 Nowotwór o nieokreślonym charakterze (okrężnica). W trakcie hospitalizacji wykonano kolonoskopię i usunięto polipy jelita grubego (tzw. polipektomia).

Procedura?

W pierwszej wersji wskazujemy 45.239 Kolonoskopia – inne

Ta procedura w charakterystyce JGP pojawia się tylko raz – dla grupy Z01 Kompleksowa diagnostyka onkologiczna. Ale my nie robimy kompleksowej diagnostyki (wymagane wskazanie procedury z listy procedur Z01, co najmniej jednej procedury z listy dodatkowej Z1, co najmniej jednej procedury z listy dodatkowej Z2 oraz rozpoznania zasadniczego z listy rozpoznań Z01; czas pobytu < 5 dni). Gruper JGP prowadzi do świadczenia o typie zachowawczym:

  • F36 choroby jelita grubego
  • wymagane wskazanie rozpoznania zasadniczego z listy rozpoznań F36
  • procedury medyczne nieistotne
  • 2752 pkt (wg zarządzenia 38/2019/DSOZ)

W drugiej wersji wskazujemy 45.231 Fiberokolonoskopia (właściwsza byłaby 45.24 Fiberosigmoidoskopia, ale wynik będzie taki sam). Gruper jest bezlitosny, prowadzi do świadczenia o typie zabiegowym, który ma priorytet wyższy niż zachowawcze. Oznacza to, że w przypadku możliwości wyboru pomiędzy zachowawczym a zabiegowym NFZ zażąda rozliczenia świadczenia zabiegowego:

  • F34 Średnie i endoskopowe zabiegi przewodu pokarmowego
  • wymagane wskazanie procedury z listy procedur F34; czas pobytu < 5 dni
  • 45.231 Fiberokolonoskopia
  • 1261 pkt (wg zarządzenia 38/2019/DSOZ)

Gdyby pobyt trwał krócej, włącza się stosowanie warunku z załącznika 1a do zarządzenia czyli Wartość punktowa hospitalizacji < 3 dni, a punktacja spada dla F36 do 1376 pkt, a dla F34 do 1160 pkt. Różnica pomiędzy świadczeniami spadnie do 216 pkt.
Priorytet wyższy, wartość niższa.

Gratulacje!

1491 punktów mniej! Co można zrobić w tym wypadku? Można pacjenta jeszcze trochę przenocować. Pobyt o długości 5 dni likwiduje problem – F34 przestaje spełniac warunki kwalifikacji. Wygląda na to, że NFZ strzela sobie w kolano. Przewaga w sprawozdawczości innej kolonoskopii (56% w skali 5 lat) i jednoczesny brak innych procedur z kodem 45.x wskazuje na rzetelną analizę zarządzenia. Ani słowa w sprawozdawczości o 45.42 Endoskopowe wycięcie polipa jelita grubego, które było najistotniejszą procedurą pobytu – też poprowadzi do F34!

Na koniec zagadka. Są w zakresie 45.2 – Zabiegi diagnostyczne na jelicie grubym jeszcze dwie procedury:

  • 45.28 Zabiegi diagnostyczne jelita grubego – inne
  • 45.29 Zabiegi diagnostyczne jelita – inne

Czym się różnią powyższe pomiędzy sobą?


* pochodzi z angielskiego, ale amerykańskiego fiber, bo brytyjski angielski to fibre, a oba z łaciny fibra.

* * „W jakich sytuacjach fiberosigmoidoskopia jest odradzana?
Mimo że badanie jest zupełnie bezpieczne (nie wymaga nawet znieczulenia) nie zawsze może być wykonane”.

zdrowie.gazeta.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s