Jak to się robi w praktyce…

Pacjent hospitalizowany w oddziale nefrologicznym od 12 do 24 maja. 11 osobodni, bo dzień przyjęcia i wypisu jest liczony jako jeden.
Rozpoznania: Ostra niewydolność nerek. Hemodializoterapia. Ca szyjki macicy z meta. Inne współwystępujące.
Leczenie: diagnostyka USG, TK, RTG, cystoskopia, przetoczenie krwi. Do tego armia badań laboratoryjnych.

Lekarze zrobili co mogli, pora na rozliczenie z NFZ.
Gruper proponuje na podstawie rozpoznania świadczenie zachowawcze L82 Ostra niewydolność nerek za 4528 pkt. To około 411 pkt za osobodzień i więcej nie będzie. Ale może być mniej. Hospitalizacja zawiera procedury zabiegowe i świadczenie zachowawcze jest natychmiast odrzucone przez NFZ komunikatem Błąd określenia grupy JGP. Kod:9 Można wyznaczyć JGP na podstawie procedur.
Gruper jednak nie proponuje nic, nawet potencjalnie. Jest wprawdzie L104 Inne procedury w zakresie układu moczowo – płciowego * za oszałamiającą refundację 402 punktów, ale nie dla nefrologii.

Co teraz?

Lekarz umywa ręce. Wykonał wszystko, co było uzasadnione medycznie i sprawozdał procedurami ze słownika ICD9. Dział Statystyki zrzuca odpowiedzialność na oddział, sekretarka na oddziale usuwa więc zbędne procedury:

00.94 ZABIEG WYKONANY TECHNIKĄ ENDOSKOPOWĄ/ LAPAROSKOPOWĄ
57.32 CYSTOSKOPIA PRZEZCEWKOWA

Błąd nie zniknął. Trzeba coś jeszcze wywalić. W przeciwnym wypadku NFZ pozwoli rozliczyć co najwyżej Hospitalizację z przyczyn nie ujętych gdzie indziej za 541 punktów. Żaden hotel nie jest tak tani. Więc tniemy dalej. Wypada z listy:

39.951 HEMODIALIZA

OK. Zaakceptowano przesłaną wersję danych.

Hemodializa kierunkuje potencjalne rozliczenie do JGP o kodzie H90 Zapalenia stawów i układowe choroby tkanki łącznej wymagające intensywnego leczenia > 10 dni za 6 490 punkty, ale nie pasują rozpoznania ani oddział. Wynika z tego, że w zakresie umowy nie można było rozliczyć nic innego, ponieważ żadne JGP na podstawie procedur nie miało sensu, pomimo uporu NFZ.

W efekcie usunęliśmy kilka istotnych procedur, pozostawiając sprzeczność pomiędzy dokumentacją papierową, elektroniczną lokalną oraz sprawozdaną. Na karcie informacyjnej pacjenta nie możemy przemilczeć cystoskopii, z NFZ przepychać się nie mamy chęci. Pozostaje chaos, prowizorka i wrażenie, że to tylko taka gra komputerowa, a ten level jest jednak zaliczony. Płatnik zmusza do fałszowania, jesteśmy bez winy. Następny, proszę!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Jak to się robi w praktyce…

  1. n pisze:

    Skoro nie macie chęci się przepychać z NFZ, to skąd NFZ miałby wiedzieć, że coś jest nie tak?

    Polubienie

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s