51730003 – Ilość substancji sprawozdana w pozycjach rozliczeniowych nie jest zgodna z ilością substancji wykazaną w systemie SMPT

Tym razem przyszło pismo z NFZ z prośbą o analizę i uzupełnienie braków w sprawozdawczości w nieprzekraczalnym jak zwykle terminie. Ponieważ lista braków była podobnie długa jak poprzednio, należało się tym zająć bardzo poważnie.

Na pierwszy rzut oka wszystko było poprawnie. Autor pisma nie wyjaśnił, na czym te braki polegają, tymczasem w programie lokalnym jak i w SMPT dane wydawały się być takie same. Jakie braki?

Niestety, jak w każdej pracy, można tu się łatwo zafiksować i popaść w rutynę. Znacie to? Sprawdzam sto razy coś, o czym wiem, że zawiera błąd. Przychodzi ktoś, spogląda przez ramię i widzi od razu to, czego ja szukam od dawna.

W przypadku programów lekowych zdziwiło mnie, że na pięć realizowanych programów błędy zawiera tylko jeden. Błąd polegał na zastosowaniu jednostki. Świadczenie związane z podaniem leku ma nazwę:

5.08.09.0000040 Interferonum Beta-1B – P – Pozajelitowo (Parenteral) – 0.001 Mg

Sama nazwa zawiera jednostkę rozliczeniową. Standardowa łączna ilość dawki wydawanej na 90 dni to 13 500 mikrogramów. Jednostka wskazana zgodnie z zarządzeniem 75/2018/DGL Prezesa NFZ z 31 lipca 2018 r. – załącznik nr 1m (zmieniony załącznikiem nr 1 do zarządzenia Nr 59/2019/DGL Prezesa NFZ z dnia 4 czerwca 2019 r.): Katalog leków refundowanych stosowanych w programach lekowych to właśnie mikrogram.

Problem polega na tym, że jednocześnie Departament Gospodarki Lekami NFZ opierając się na tym samym obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 30 kwietnia 2019 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 maja 2019 r. (Dz. Urz. Min. Zdr. poz. 38), udostępnia nową wersję słownika produktów handlowych (PRH wersja 282) oraz słownik grup substancji czynnych (GRS wersja 10) , w których Betaferon odpowiadający świadczeniu Interferonum Beta-1B… ma podaną ilość substancji w miligramach.

Efekt tych działań jest taki, że jednostką rozliczeniową jest mikrogram, a na fakturach ten lek jest ewidencjonowany dawką w gramach, a więc do sprawozdawczości komunikatem SWIAD wysyłane są krotności odpowiadające mikrogramom (np. 13 500), a w SMPT rejestrować je należy w gramach (np. 13.5).

Właśnie okazało się, że rejestratorzy w SMPT wykazują „końskie dawki” leku w ilości 13 500 mg, ponieważ wpisuję tę samą wartość, co w rozliczeniu. Inne programy lekowe są ujednolicone, więc błąd się nie pojawia.

Wartości dawek wpisywane były identycznie jak w programie ilości rozliczeniowe
powinny być prawidłowo wpisane jak na fakturach zgodnie z jednostką

Z komunikatu błędu 51730003 – Ilość substancji sprawozdana w pozycjach rozliczeniowych nie jest zgodna z ilością substancji wykazaną w systemie SMPT można mylnie sądzić, że zgodne to równe.

No i tu jest właśnie haczyk. Zgodne ilości nie znaczy równe!

Być może dowiedzielibyśmy się wcześniej o tym błędzie rejestracji gdyby nie działania po stronie NFZ. Jakie?

No właśnie takie…

Poza tym dawno, dawno temu jednostką możliwą do wskazania w SMPT były mikrogramy. Były, ale ktoś to naprawił.

Od 2018 roku nie ma mikrogramów. O, roku ów!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s