50601037 – Przekazano nieprawidłowy kod świadczenia wg MZ

Kody MZ pojawiły się w sprawozdawczości Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 czerwca 2008 r. w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych.

Ostatni tekst jednolity tego rozporządzenia zawarty jest w Obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 21 stycznia 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych (Dz.U. 2016 poz. 192)

Załącznik nr 1 tego rozporządzenia jest właśnie słownikiem kodów MZ.

Wiele razy zastanawiałem się, jaki jest cel sprawozdawczości tego kodu. Użycie niewłaściwego kodu skutkuje ostrzeżeniem 50601037 – Przekazano nieprawidłowy kod świadczenia wg MZ. Wkrótce to ostrzeżenie zyska status błędu. Ministerstwo zamierza używać tego kodu w celu uzyskania spójnych danych wykorzystywanych przez Ministerstwo Zdrowia w celach statystycznych i analitycznych (WSOZ-M.4300.3.2019). Do tej pory nie spotkałem się ze statystyką, która jawnie opierała by się na tych kodach.

W 2016 roku NFZ informował świadczeniodawców, że dla ambulatoryjnej realizacji programów lekowych właściwym jest kod MZ 4.8 – Leczenie ambulatoryjne specjalistyczne – cykl leczenia lub 7.8 – Pozostała opieka ambulatoryjna – cykl leczenia.

Cykliczna opieka ambulatoryjna może jeszcze dotyczyć ćwiczeń ortoptyczno-pleoptycznych w poradni leczenia zeza lub terapeutycznego światłolecznictwa w poradni dermatologicznej. Niewątpliwie ambulatoryjnych cyklicznych zabiegów jest więcej.

Wcześniej jednak NFZ komunikował, że:

W oparciu o NOWE wytyczne przekazane przez Centralę NFZ związane z ujednolicaniem w skali całego kraju danych sprawozdawczych przekazywanych przez świadczeniodawców Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ w Rzeszowie informuje, że prawidłowym kodem świadczenia MZ w ZAKRESIE LECZENIA ZEZA dla świadczeń rozliczanych w produkcie jednostkowym 5.31.00.0000074 (Z74 ŚWIADCZENIA ORTOPTYCZNO-PLEOPTYCZNE) realizowanych od dnia 01.01.2014 r. będzie:
7.8 Pozostała opieka ambulatoryjna – cykl leczenia
oraz
7.6 Pozostała opieka ambulatoryjna – wizyta

Światłolecznictwo w zakresie dermatologii nie wymaga innych kodów niż zwykłe wizyty czyli 4.4.

Ten brak jednolitości i wskazywanie: to albo to, sprawia wrażenie, że odbiorca tych kodów nadal nie jest pewien, czego chce. Pomimo w miarę czytelnego przekazania informacji o zastosowaniu poszczególnych kodów, przed długi czas branżowe fora pełne były zagubionych świadczeniodawców, bezradnych w zderzeniu z błędem weryfikacji i z kompetencjami konsultantów NFZ: czy ktoś może wie coś na ten temat bo Pani z Funduszu mówi, że nie należy do jej kompetencji informować nas jaki mamy prawidłowy kod wpisywać. ( ForumPPS, kwiecień 15, 2016, 09:45:19 am )

W pomoc świadczeniodawcom zaangażowali się nawet dostawcy oprogramowania, przekazując przygotowane zestawienia.

W tym roku: Z uwagi na to, że przyporządkowanie kodów do poszczególnych świadczeń opieki zdrowotnej kontraktowanych w ramach umów z NFZ sprawia nadal trudność świadczeniodawcom zdecydowano, że przestawienie działania reguły na status błędu krytycznego będzie następować z miesięcznym opóźnieniem aby dać świadczeniodawcom dodatkowy okres na wprowadzenie poprawek lub uzupełnień, czyli bieżąca informacja ostrzegająca w kolejnym miesiącu zmieni się na błąd krytyczny. Pierwsze przestawienie nastąpi w miesiącu sierpniu br. i będzie dotyczyło raportów za świadczenia przedstawione do rozliczenia w miesiącu lipcu 2019. Informujemy ponadto, że zastrzeżenia co do przyporządkowania kodów świadczeniodawcy powinni zgłaszać do pracowników OW (WSOZ-M.4300.3.2019).

Załącznik nr 1 do rozporządzenia z Dz.U. 2016 poz. 192

zawiera 3 tabele:

nr 1: kody funkcji ochrony zdrowia,
nr 2: kody jednostek statystycznych świadczeń,
nr 3: kody świadczeń.

Pozycja z tabeli 1:

WyszczególnienieKod
1.1. Leczenie stacjonarne wykonywane na rzecz pacjenta
przyjętego do zakładu
0

w połączeniu z pozycją z tabeli 2:

NazwaKodObjaśnienie
Pobyt w oddziale szpitalnym 1Świadczenie udzielone w oddziale szpitalnym na rzecz pacjenta formalnie przyjętego do zakładu, z wyjątkiem świadczeń uznanych za leczenie jednego dnia.


daje kod 0.1 stosowany dla oznaczenia hospitalizacji czyli element tabeli 3:

Nazwa funkcji ochrony zdrowia Nazwa jednostki statystycznejOpis Kod świadczenia
1.1. Leczenie
stacjonarne
pobyt w oddziale szpitalnymWszystkie pobyty w oddziale szpitalnym (w tym w izbie przyjęć lub szpitalnym oddziale ratunkowym, jeżeli było to związane z wpisem do księgi głównej), z wyjątkiem pobytów w:
– oddziale rehabilitacyjnym przyjmujących kod 9.1,
– oddziale opieki długoterminowej przyjmujących kod 14.1.
0.1

Jest to więc zupełnie inna kategoryzacja niż zakres świadczeń. Przykładowo w zakresie:

 • programu lekowego
  – można stosować zależnie od okoliczności kody:
  – 0.1 (hospitalizacja)
  – 1.2 (hospitalizacja jednodniowa: data przyjęcia = dacie wypisu)
  – 4.8 albo 7.8 (wizyta ambulatoryjna związana z programem lekowym).
 • leczenia zaćmy
  – można stosować kody:
  – 0.1 (hospitalizacja zabiegu zacmy)
  – 7.4 albo 1.2 (wizyta kwalifikacyjna do zabiegu i kontrolna porada po zabiegu)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

14 odpowiedzi na „50601037 – Przekazano nieprawidłowy kod świadczenia wg MZ

 1. Pingback: kod świadczenia wg MZ 2020 | Biurko przeciwpancerne

 2. viola pisze:

  Potrzebuję pomocy – ostrzeżenie 51790010 wskazane świadczenie jednostkowe nie może być rozliczone w hospitalizacji która zakończyła się w tym samym dniu? Co to oznacza?
  Viola

  Polubienie

 3. Viola pisze:

  to ostrzeżenie było razem z drugim 50601037 przekazano nieprawidłowy kod świadczenia MZ. Nie zrobiłam leczenia jednego dnia. Oczywiście poprawiłam. Pytanie czy te dwa ostrzeżenia są ze sobą powiązanie czy muszę coś jeszcze porawić. Świadczenie Z51.1 podawana była chemia. Nie widzę innego błędu

  Polubienie

  • darjusz pisze:

   Coraz częściej natrafiam na błędy, które trudno logicznie powiązać ze sprawozdaniem. Jakby wychodziły poza reguły weryfikacji. A przecież to wyrzuca maszyna na podstawie zadanych kryteriów. Pamiętam z programów lekowych, że pobyt zakończony w tym samym dniu miał inny kod MZ niż z wypisem co najmniej następnego dnia. Również świadczenie musiało być inne: Hospitalizacja jednodniowa itd… zamiast ‚Hospitalizacja w związku z wykonaniem programu’.

   Polubienie

  • darjusz pisze:

   A w pilnych sprawach polecam Ci grupy na fejsbuku: forum PPS albo forum amms. Nawet jeśli nie używasz żadnego z tych programów, jest tam wiele osób z różnych zakresów świadczeń, które na pewno coś doradzą.

   Polubienie

 4. Anka pisze:

  Witam, ja odnośnie tego błędu:
  Wskazane świadczenie jednostkowe nie może być rozliczone w hospitalizacji która zakończyła się w tym samym dniu” kod=”51790010
  Kod MZ: 2 – Leczenie jednego dnia.
  CHEMIOTERAPIA W TRYBIE JEDNODNIOWYM Z ZAKRESEM SKOJARZONYM
  175 – HOSPITALIZACJA JEDNEGO DNIA ZWIĄZANA Z PODANIEM LEKU Z CZĘŚCI A KATALOGU LEKÓW

  Kody MZ od czerwca wchodzą prawidłowo, Fundusz twierdzi, żeby się nie przejmować.
  Czy aby na pewno? Może ktoś miał taki problem??

  Polubienie

 5. Viola pisze:

  Błąd – 51690045 – Świadczenie nie może być rozliczone z powodu braku sprawozdanego
  świadczenia warunkującego jego rozliczenie, w ramach tej samej hospitalizacji. Co tzn. kedy myślę, że wszystko jest dobrze. Pomocy

  Polubienie

 6. Viola pisze:

  Błąd – 51690045 – Świadczenie nie może być rozliczone z powodu braku sprawozdanego
  świadczenia warunkującego jego rozliczenie, w ramach tej samej hospitalizacji. Co tzn. kiedy myślę, że wszystko jest dobrze. Pomocy

  Polubienie

 7. Viola pisze:

  rozpoznanie 1 pacjent R59.0; 2.pacjent E83.1

  Polubienie

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s