50601037 – Przekazano nieprawidłowy kod świadczenia wg MZ

Kody MZ pojawiły się w sprawozdawczości Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 czerwca 2008 r. w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych.

Ostatni tekst jednolity tego rozporządzenia zawarty jest w Obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 21 stycznia 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców, szczegółowego sposobu rejestrowania tych informacji oraz ich przekazywania podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych (Dz.U. 2016 poz. 192)

Załącznik nr 1 tego rozporządzenia jest właśnie słownikiem kodów MZ.

Wiele razy zastanawiałem się, jaki jest cel sprawozdawczości tego kodu. Użycie niewłaściwego kodu skutkuje ostrzeżeniem 50601037 – Przekazano nieprawidłowy kod świadczenia wg MZ. Wkrótce to ostrzeżenie zyska status błędu. Ministerstwo zamierza używać tego kodu w celu uzyskania spójnych danych wykorzystywanych przez Ministerstwo Zdrowia w celach statystycznych i analitycznych (WSOZ-M.4300.3.2019). Do tej pory nie spotkałem się ze statystyką, która jawnie opierała by się na tych kodach.

W 2016 roku NFZ informował świadczeniodawców, że dla ambulatoryjnej realizacji programów lekowych właściwym jest kod MZ 4.8 – Leczenie ambulatoryjne specjalistyczne – cykl leczenia lub 7.8 – Pozostała opieka ambulatoryjna – cykl leczenia.

Cykliczna opieka ambulatoryjna może jeszcze dotyczyć ćwiczeń ortoptyczno-pleoptycznych w poradni leczenia zeza lub terapeutycznego światłolecznictwa w poradni dermatologicznej. Niewątpliwie ambulatoryjnych cyklicznych zabiegów jest więcej.

Wcześniej jednak NFZ komunikował, że:

W oparciu o NOWE wytyczne przekazane przez Centralę NFZ związane z ujednolicaniem w skali całego kraju danych sprawozdawczych przekazywanych przez świadczeniodawców Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ w Rzeszowie informuje, że prawidłowym kodem świadczenia MZ w ZAKRESIE LECZENIA ZEZA dla świadczeń rozliczanych w produkcie jednostkowym 5.31.00.0000074 (Z74 ŚWIADCZENIA ORTOPTYCZNO-PLEOPTYCZNE) realizowanych od dnia 01.01.2014 r. będzie:
7.8 Pozostała opieka ambulatoryjna – cykl leczenia
oraz
7.6 Pozostała opieka ambulatoryjna – wizyta

Światłolecznictwo w zakresie dermatologii nie wymaga innych kodów niż zwykłe wizyty czyli 4.4.

Ten brak jednolitości i wskazywanie: to albo to, sprawia wrażenie, że odbiorca tych kodów nadal nie jest pewien, czego chce. Pomimo w miarę czytelnego przekazania informacji o zastosowaniu poszczególnych kodów, przed długi czas branżowe fora pełne były zagubionych świadczeniodawców, bezradnych w zderzeniu z błędem weryfikacji i z kompetencjami konsultantów NFZ: czy ktoś może wie coś na ten temat bo Pani z Funduszu mówi, że nie należy do jej kompetencji informować nas jaki mamy prawidłowy kod wpisywać. ( ForumPPS, kwiecień 15, 2016, 09:45:19 am )

W pomoc świadczeniodawcom zaangażowali się nawet dostawcy oprogramowania, przekazując przygotowane zestawienia.

W tym roku: Z uwagi na to, że przyporządkowanie kodów do poszczególnych świadczeń opieki zdrowotnej kontraktowanych w ramach umów z NFZ sprawia nadal trudność świadczeniodawcom zdecydowano, że przestawienie działania reguły na status błędu krytycznego będzie następować z miesięcznym opóźnieniem aby dać świadczeniodawcom dodatkowy okres na wprowadzenie poprawek lub uzupełnień, czyli bieżąca informacja ostrzegająca w kolejnym miesiącu zmieni się na błąd krytyczny. Pierwsze przestawienie nastąpi w miesiącu sierpniu br. i będzie dotyczyło raportów za świadczenia przedstawione do rozliczenia w miesiącu lipcu 2019. Informujemy ponadto, że zastrzeżenia co do przyporządkowania kodów świadczeniodawcy powinni zgłaszać do pracowników OW (WSOZ-M.4300.3.2019).

Załącznik nr 1 do rozporządzenia z Dz.U. 2016 poz. 192

zawiera 3 tabele:

nr 1: kody funkcji ochrony zdrowia,
nr 2: kody jednostek statystycznych świadczeń,
nr 3: kody świadczeń.

Pozycja z tabeli 1:

WyszczególnienieKod
1.1. Leczenie stacjonarne wykonywane na rzecz pacjenta
przyjętego do zakładu
0

w połączeniu z pozycją z tabeli 2:

NazwaKodObjaśnienie
Pobyt w oddziale szpitalnym 1Świadczenie udzielone w oddziale szpitalnym na rzecz pacjenta formalnie przyjętego do zakładu, z wyjątkiem świadczeń uznanych za leczenie jednego dnia.


daje kod 0.1 stosowany dla oznaczenia hospitalizacji czyli element tabeli 3:

Nazwa funkcji ochrony zdrowia Nazwa jednostki statystycznejOpis Kod świadczenia
1.1. Leczenie
stacjonarne
pobyt w oddziale szpitalnymWszystkie pobyty w oddziale szpitalnym (w tym w izbie przyjęć lub szpitalnym oddziale ratunkowym, jeżeli było to związane z wpisem do księgi głównej), z wyjątkiem pobytów w:
– oddziale rehabilitacyjnym przyjmujących kod 9.1,
– oddziale opieki długoterminowej przyjmujących kod 14.1.
0.1

Jest to więc zupełnie inna kategoryzacja niż zakres świadczeń. Przykładowo w zakresie:

 • programu lekowego
  – można stosować zależnie od okoliczności kody:
  – 0.1 (hospitalizacja)
  – 1.2 (hospitalizacja jednodniowa: data przyjęcia = dacie wypisu)
  – 4.8 albo 7.8 (wizyta ambulatoryjna związana z programem lekowym).
 • leczenia zaćmy
  – można stosować kody:
  – 0.1 (hospitalizacja zabiegu zacmy)
  – 7.4 albo 1.2 (wizyta kwalifikacyjna do zabiegu i kontrolna porada po zabiegu)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „50601037 – Przekazano nieprawidłowy kod świadczenia wg MZ

 1. Pingback: kod świadczenia wg MZ 2020 | Biurko przeciwpancerne

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s