czy można trzy czy tylko dwie godziny sesji grupowej?

Nowe zarządzenie 82/2019/DSOZ zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień wprowadza zmiany na które sam NFZ nie jest gotów. Zarządzenie z piątku obowiązuje od najbliższego poniedziałku czyli od dzisiaj.

W całej tej treści moją uwagę zwrócił fragment:

Dostosowano warunki rozliczania czasu trwania sesji psychoterapii oraz psychoterapii grupowej w terapii leczenia uzależnień do przepisów określonych w załączniku nr 6 i 7 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (Dz.U. poz. 1386, z późn. zm.). Przy czym wskazano, iż w przypadku sesji psychoterapii grupowej w terapii uzależnień, rozliczeniu podlegają dwie pełne godziny sesji.

Pełna nazwa sesji jako świadczenia o kodzie 5.15.12.0000272 brzmi w załączniku do zarządzenia
sesja LU psychoterapii grupowej (uczestnik),
ale w strukturze umowy mamy bardziej szczegółowo:
nazwa=”SESJA PSYCHOTERAPII GRUPOWEJ (UCZESTNIK) -2 GODZINY”

Wynika z tego, że wskazanie tego świadczenia z krotnością 1 rozlicza 2 godziny sesji dla każdego uczestnika z osobna. Krotność 1.5 może służyć do rozliczenia takiej sesji trwającej 3 godziny.

Wymagania realizacji zakresu świadczeń mają być zgodne z załącznikiem nr 7 lp. 3 rozporządzenia.

Chodzi tu o Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (Dz.U. 2013 poz. 1386) a załącznik nr 7 to WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH AMBULATORYJNYCH LECZENIA UZALEŻNIEŃ ORAZ WARUNKI REALIZACJI TYCH ŚWIADCZEŃ

Pod liczbą porządkową 3: Świadczenia terapii uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia mamy:

Nazwa świadczenia gwarantowanegoWarunki realizacji świadczenia gwarantowanego
7) sesja psychoterapii grupowej – sesja realizowana z grupą od 6 do 12 osób (dotyczy także osób współuzależnionych), stanowiąca element ustalonego planu leczenia, prowadzona według określonej metody; możliwe jest udzielanie świadczenia w programach pogłębionych, obejmujących leczenie zaburzeń emocjonalnych, u osób uzależnionych lub współuzależnionych;1. Personel:
1) specjalista psychoterapii uzależnień* lub 2) osoba ubiegająca się o otrzymanie certyfikatu specjalisty psychoterapii uzależnień, lub 3) instruktor terapii uzależnień**, lub 4) osoba prowadząca psychoterapię, lub 5) osoba ubiegająca się o otrzymanie certyfikatu psychoterapeuty.
2. Pozostałe warunki: czas trwania sesji wynosi co najmniej 120 minut w ciągu dnia oraz do 240 godzin w okresie roku.

Zgodnie z tym zapisem struktura umowy NFZ przekazuje świadczeniodawcy informacje:
poz-pak kod-jedn=”5.15.12.0000272″
waga-baz=”3.2800″
wsp=”1.00″
waga-efekt=”3.2800″
schemat-krot=”KN”
schemat-mies=”P”
tryb-real=”A”

Parametr schemat-krot=”KN” wskazuje na możliwość użycia innej liczby niż 1. W świadczeniach, w których niedopuszczalna jest inna wartość NFZ stosuje schemat K1. Ale cała ta analiza opiera się na dotychczasowej umowie. Jeśli w strukturze nowej umowy pojawi się K1, będzie to oznaczać tylko i wyłącznie możliwe do rozliczenia dwie pełne godziny sesji. Z rozporządzenia wynika co innego.

Mam wrażenie, że w zarządzeniu powinno być użyte sformułowanie rozliczeniu podlegają pełne godziny sesji, nie mniej niż 2.

Tymczasem za chwilę zaczyna się sesja grupowa…

Ten wpis został opublikowany w kategorii psychiatria, zarządzenia NFZ i inne akty i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s