synu nieposłuszny i krnąbrny!

Bo gdzie wiele mądrości – tam także wiele zgryzoty, a kto mnoży wiedzę – mnoży też cierpienie.

Księga Koheleta, 1,18

Najpierw list do Centrali NFZ, potem kontekst.

Zwracam się z prośbą o stanowisko w sprawie wątpliwości, jakie pojawiły się po opublikowaniu zarządzenia 82/2019/DSOZ w zakresie Opieki Psychiatrycznej.

Z jednej strony w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (Dz.U. 2013 poz. 1386) w załączniku nr 7 (WYKAZ ŚWIADCZEŃ GWARANTOWANYCH REALIZOWANYCH W WARUNKACH AMBULATORYJNYCH LECZENIA UZALEŻNIEŃ ORAZ WARUNKI REALIZACJI TYCH ŚWIADCZEŃ) jest mowa o warunkach realizacji świadczenia gwarantowanego: 7) sesja psychoterapii grupowej:

czas trwania sesji wynosi co najmniej 120 minut w ciągu dnia oraz do 240 godzin w okresie roku.

Nie ma tu ograniczenia ani na dokładnie 2 godziny ani nawet na pełną krotność godzin. Minister Zdrowia używa minut jako jednostki czasu trwania sesji i określa jedynie dolną granicę czasu trwania.

Z drugiej strony w zarządzeniu 82/2019/DSOZ Prezes NFZ komunikuje:

Dostosowano warunki rozliczania czasu trwania sesji psychoterapii oraz psychoterapii grupowej w terapii leczenia uzależnień do przepisów określonych w załączniku nr 6 i 7 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (Dz.U. poz. 1386, z późn. zm.). Przy czym wskazano, iż w przypadku sesji psychoterapii grupowej w terapii uzależnień, rozliczeniu podlegają dwie pełne godziny sesji.”

Stanowisko Podkarpackiego OW NFZ jest takie: można rozliczyć jednorazowo jedynie 2 godziny sesji grupowej, nawet jeśli w rzeczywistości trwa dłużej (np. 3 godziny). Jednocześnie w strukturze umowy NFZ jest zdefiniowane świadczenie ”SESJA PSYCHOTERAPII GRUPOWEJ (UCZESTNIK) -2 GODZINY” (taki sam kod a inna nazwa niż w zarządzeniu) o schemacie krotności KN a nie K1. Opisuję tu dotychczasową umowę realizowaną do 30 czerwca, ponieważ nie mamy jeszcze udostępnionej umowy ze zmianami obowiązującymi od 1 lipca.

Z uwagi na bieżącą realizację umowy i zaplanowane w najbliższym czasie sesje grupowe w poradni uzależnień od alkoholu, proszę o potraktowanie pytania jako pilnego: czy można wykonywać sesje trwające 3 godziny i rozliczać świadczenie SESJA PSYCHOTERAPII GRUPOWEJ (UCZESTNIK) -2 GODZINY z krotnością1.5 czy też od 1 lipca jest to działanie błędne.


Takie pismo wysłałem do samej Centrali, po nieudanej próbie rozwiania wątpliwości w OW NFZ. Dostałem również z samego rana zjebkę od Kierownictwa, ponieważ z NFZ rozmawia się składając wargi do słów uniżonych, zapewniając o wierności i spolegliwości wobec decyzji Nieomylnie Formułujących Zarządzenia [1]. Cóż poradzić, skoro nie byłem w stanie uwolnić się od wątpliwości i uznać słuszność racji osób, które dłużej niż ja się tym zajmują i niewątpliwie większą wiedzą i roztropnością się wykazują. Zostałem oskarżony o nękanie, prowokowanie, bezczelne podważanie, kwestionowanie i zaprzeczanie. Ponieważ nie chciałem się sam wychłostać i lekce sobie ważyłem wszelkie autorytety, niezwłocznie zostało złożone do Działu Zamówień Publicznych postępowanie o drewno olchowe, sezonowane, średniej średnicy, zgodnie z normami UE właściwe dla stosów całopalnych nieugiętych heretyków w ilości pół kubika.

18. Jeśli ktoś będzie miał syna nieposłusznego i krnąbrnego, nie słuchającego upomnień ojca ani matki, tak że nawet po upomnieniach jest im nieposłuszny,
19. ojciec i matka pochwycą go, zaprowadzą do bramy, do starszych miasta,
20. i powiedzą starszym miasta: Oto nasz syn jest nieposłuszny i krnąbrny, nie słucha naszego upomnienia, oddaje się rozpuście i pijaństwu.
21. Wtedy mężowie tego miasta będą kamienowali go, aż umrze. Usuniesz zło spośród siebie, a cały Izrael, słysząc o tym, ulęknie się.
(Księga Powtórzonego Prawa 21,18-21 – Biblia Tysiąclecia)

adekwatnie aktualny komentarz Vontrompki

[1] Werset pochodzi z traktatu nieznanego starożytnego myśliciela pt. Biurokracja fundamentem porządku publicznego – niesłusznie przypisywanego Konfucjuszowi.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, po godzinach, z ukosa. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s