5.53.01.0001649 – Koszt pobytu czyli co?

Pobyt opiekuna przy dziecku, a także pacjencie niepełnosprawnym to poważny problem nie od dziś. Kto przespał kilka nocy na karimacie czy fotelu przy łóżku szpitalnym, wie o czym mówię.

Nie jestem pewien, czy zarządzenie NFZ cokolwiek rozwiązuje. Według mnie, znaczy niewiele.
Po pierwsze, nie precyzuje spełnienia jakichkolwiek warunków przez świadczeniodawcę, nie rankinguje refundacji świadczeń ze względu na zapewnienie minimalnych warunków pobytu opiekuna. Nic opiekunowi nie gwarantuje.
Po drugie, dla świadczeniodawcy również nie daje jasnych kryteriów warunków rozliczenia. Co w zarządzeniu znaczy sformułowanie w celu częściowej refundacji kosztów pobytu opiekuna w szpitalu?
Czy pozwala na wprowadzenie jakichś niepełnych opłat? Jakiej części pobytu?

Nie wiadomo praktycznie nic. Szybko pojawiły się wyjaśnienia i interpretacje.

Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że nowy produkt rozliczeniowy 5.53.01.0001649 Koszt pobytu przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego przy pacjencie małoletnim lub posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności wprowadzony Zarządzeniem Nr 77/2019/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 27 czerwca 2019 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne – świadczenia wysokospecjalistyczne, obejmuje koszty pobytu bez wyżywienia.

Nie dziwi takie wyjaśnienie, jeśli przejrzeć entuzjastyczne artykuły sprzed trzech miesięcy:

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że NFZ będzie pokrywał wszystkie koszty związane z pobytem rodzica z dzieckiem w szpitalu m.in. koszty pościeli, łóżek, posiłków. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, której drugie czytanie odbyło się w środę w Sejmie.

Polityka Zdrowotna

Tymczasem zarządzenie nie odróżnia szpitali w których jest utrzymywany pewien standard nie tylko w imię hasła Szpital przyjazny dziecku, ale po prostu Szpital przyjazny od tych zapewniających minimum. W jednym rodzice mają do dyspozycji wyposażoną w podstawowe sprzęty kuchnię, z lodówką i mikrofalówką, łazienkę przeznaczoną dla rodziców i pokój wypoczynku dziennego. Bezpłatnie.

Z takiej samej refundacji skorzysta również szpital, który teraz będzie ustawowo jedynie tolerował obecność rodzica przy dziecku. Uwierzcie, są takie sytuacje, że rodzic nie potrzebuje więcej. Zarządzenie nie sprzyja polepszeniu ani tym bardziej ujednoliceniu tych warunków.

Oświadczenie, które podpisuje opiekun jest tylko potwierdzeniem danych osobowych, nie musi on potwierdzać w tym oświadczeniu zapewnienia warunków sanitarnych ani w ogóle żadnych.

Kiedy należy takie oświadczenie podpisać? W pierwszym dniu towarzyszenia pacjentowi. Zapewne datę zakończenia wpisze po fakcie sam rejestrator.

Czy według NFZ celem tego oświadczenia jest stworzenie podstawy refundacji?

Czy szpitale oświadczenie to potraktują jako warunek niezbędny zgody świadczeniodawcy na pobyt opiekuna?

Czy opiekun ma prawo nie zgodzić się na podpisanie takiego oświadczenia?

Czy szpital może odmówić pobytu?

Jak to się ma do zasad udzielania świadczeń sanatoryjnych, gdzie dziecko powyżej 6 roku życia wymagające obecności opiekuna jest dyskwalifikowane?

Macie jeszcze inne pytania?

Ten wpis został opublikowany w kategorii MZ, NFZ, rozliczenia, zarządzenia NFZ i inne akty i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s