Błąd – 50314058 – Nie przekazano danych o uprawnieniach dodatkowych dla wykazania świadczenia lub wskazany kod jest błędny

Błąd pojawia się od niedawna dla świadczenia 5.53.01.0001649 – Koszt pobytu przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego przy pacjencie małoletnim lub posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności – z katalogu produktów do sumowania, określonego w załączniku nr 1c.

Świadczenie wymaga zgodnie z zarządzeniem 80/2019/DSOZ dołączenia oświadczenia opiekuna do dokumentacji medycznej i to wszystkie wymagania tam zawarte. Błąd natomiast ma związek ze zmianami, które wprowadza zarządzenie 98/2019/DI (czyli pochodzące z Departamentu Informatyki NFZ) z dnia 1 sierpnia 2019 r. w sprawie ustalenia jednolitego pliku sprawozdawczego w postaci szczegółowych komunikatów sprawozdawczych XML i zarządzenie je zmieniające 113/2019/DI z dnia 23 sierpnia 2019 r.

To zadziwiające, jak wiele zmian przekazywanych jest za pomocą dokumentu opisującego strukturę komunikatu XML. Żadne zarządzenie dotyczące rehabilitacji nie wspomina nawet o ICF, prawda? Wymóg ICF dotyczy komunikatu XML, jakby nie miało nic wspólnego z działaniami terapeutycznymi świadczeniodawcy.

Tym razem chodzi o wzbogacenie słownika uprawnień dodatkowych o kody 34M dla opiekuna osoby małoletniej oraz 34N dla opiekuna osoby posiadającej orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

W związku z tymi kodami NFZ oczekuje uzupełnienia wstecznie dla wszystkich świadczeń zakończonych po 31 sierpnia 2019 danych o tym uprawnieniu przy wszystkich sprawozdanych świadczeniach jednostkowych:

 • 5.08.05.0000048 KOSZT POBYTU PRZEDSTAWICIELA USTAWOWEGO ALBO OPIEKUNA FAKTYCZNEGO PRZY PACJENCIE MAŁOLETNIM LUB POSIADAJĄCYM ORZECZENIE O ZNACZNYM STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
 • 5.53.01.0001649 KOSZT POBYTU PRZEDSTAWICIELA USTAWOWEGO ALBO OPIEKUNA FAKTYCZNEGO PRZY PACJENCIE MAŁOLETNIM LUB POSIADAJĄCYM ORZECZENIE O ZNACZNYM STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

Rozdział pomiędzy zasadami zawierania i realizacji umów (DSOZ) a szczegółami sprawozdawczości (DI) jest tak restrykcyjny, że w zarządzeniu dotyczącym rehabilitacji, a opublikowanym 1 października 2019 (133/2019/DSOZ Prezesa NFZ zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń – leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką) przy zmianie o treści:

w § 14 dodaje się ust. 5 w brzmieniu: W sytuacji rozliczania produktu: 5.53.01.0001649 – Koszt pobytu przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego przy pacjencie małoletnim lub posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, określonego w załączniku nr 1n do zarządzenia, świadczeniodawca obowiązany jest do dołączenia do historii choroby podpisanego oświadczenia, którego wzór określony jest w załączniku nr 6 do zarządzenia.

– nawet nie wspomina się o nowym obowiązku dołączania kodu uprawnienia dodatkowego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Błąd – 50314058 – Nie przekazano danych o uprawnieniach dodatkowych dla wykazania świadczenia lub wskazany kod jest błędny

 1. ArasK pisze:

  Przy wysyłaniu raportu na szoi z zastosowanymi kodami 34M lub 34N, wyrzuca błąd, że uprawnienia dodatkowe nie mogą przyjąć takich wartości.

  Polubienie

  • darjusz pisze:

   NFZ właśnie włącza walidacje w związku z zarządzeniem 126 dla świadczeń ryczałtowych. Wszystko będzie niepoprawnie, jeśli program nie jest dostosowany do wykazywania współczynnika 1.04 albo 1.03 (zależnie od poziomu w PSZ)

   Polubienie

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s