5.53.01.0001530 Przetoczenie ubogoleukocytarnego koncentratu krwinek płytkowych z krwi pełnej

Tak, jak wcześniej zaplanował MZ w nowym projekcie NFZ wprowadza nowe świadczenie 5.53.01.0001530 Przetoczenie ubogoleukocytarnego koncentratu krwinek płytkowych z krwi pełnej za 558,6 pkt, które zastąpi dotychczasowe 5.53.01.0001514 Przetoczenie koncentratu krwinek płytkowych z krwi pełnej za 90 pkt. Skasowaniu ulega też 5.53.01.0001524 Filtrowanie dawki terapeutycznej krwi lub jej składników za 130 pkt.

Skąd różnica w punktacji już wyjaśniałem, wbrew pozorom jest mniej a nie więcej punktów za to świadczenie.

Zmiany te (oraz w prowadzenie pilotażu onkologicznego i inne) opublikowane zostały 06 grudnia 2019 w projekcie NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne – świadczenia wysokospecjalistyczne (projekt z dnia 4 grudnia 2019 r.), celem zaopiniowania przez uprawnione podmioty. NFZ na opinie i uwagi do projektu czeka do 20 grudnia 2019 r.

Przypomnę, bo jak dotąd nikt mnie nie poprawił, że jestem w błędzie, że MZ w swoim rozporządzeniu opublikowało ceny krwi i preparatów krwiopochodnych obowiązujące w 2020 roku i szpitale będą w 2020 kupować potrzebne preparaty za taką właśnie cenę. Być może jestem w błędzie, bo uważam, że jest to wyłącznie cena regulacji zakupu, a nie refundacji przez NFZ. Według mnie NFZ mógłby refundować te świadczenia nieco wyżej niż wg cen MZ, ponieważ nigdzie nie ma ani słowa o refundacji kosztów podania tych preparatów: w przypadku KKCz wymagane jest oznaczenie grupy krwi biorcy oraz próba krzyżowa przed podaniem krwi dawcy (podobny problem dotyczy podawania immunoglobulin – programy lekowe oprócz refundacji leków dają już możliwość dodatkowej refundacji samego pobytu związanego tylko z tym programem).

Paradoksalnie pomysł działania przeciw inflacji ryczałtu (podniesienie kwoty ryczałtu zmniejszyło sztucznie pod koniec roku procent wykonania umowy od początku roku – stąd wskaźniki 1.04 dla szpitali I stopnia i 1.03 dla II) – objął podniesieniem punktacji również świadczenia podania preparatów krwi.

Sytuacja jest ciekawa: krew wykazywana świadczeniem z zakresu zawartego w ryczałcie ma krotność pomnożoną przez 1.04 lub 1.03. Krew sumowana do świadczeń odrębnie refundowanych, np. przy porodzie, jest refundowana fakturą z dokładnością co do ceny wg MZ. Immunoglobuliny nie podlegają temu wskaźnikowi ani przy porodzie ani w zakresie ryczałtu. Fakt indywidualnej specyfikacji kosztowej wyklucza je z tej procedury, a przecież rozporządzenie MZ o cenie krwi też jest swego rodzaju specyfikacją kosztową. No, ale parametr w komunikacie SWIAD jest inny -SK. Badanie w kierunku decyzji, czy takie immunoglobuliny podać, jest podobnie jak próby krzyżowe krwi nierefundowanym kosztem świadczeniodawcy. Wątpię, by ten składnik był uwzględniany przy szacowaniu wartości JGP, więc na tych świadczeniach niewątpliwie nie zarobimy. Wręcz przeciwnie.

Mamy do 20 grudnia możliwość upomnieć się o zwiększenie refundacji lub wprowadzenie produktu przygotowania pacjenta do podania preparatów krwi/ immunoglobulin.

Jaka decyzja?

W związku z powyższym Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia oczekuje na opinie i uwagi do przedmiotowego projektu zarządzenia w terminie do dnia 20 grudnia 2019 r. do godziny 12:00 (liczy się data wpływu do Centrali Funduszu), które należy przesłać wyłącznie w wersji elektronicznej pod adres poczty elektronicznej: szpital.dsoz@nfz.gov.pl, zgodnie ze wzorem w wersji edytowalnej Excel.

Ten wpis został opublikowany w kategorii NFZ, przetoczenia, zarządzenia NFZ i inne akty i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „5.53.01.0001530 Przetoczenie ubogoleukocytarnego koncentratu krwinek płytkowych z krwi pełnej

  1. Pingback: rozliczenia krwi i preparatów krwiopochodnych w 2020 | Biurko przeciwpancerne

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s