AOP – sprzeczności i niekonsekwencje

Dokładniejsze czytanie warunków realizacji świadczeń przez pielęgniarki ujawnia różne nieścisłości.

Wizyta receptowa

Zacznijmy od tego, że zarządzenie 182/2019/DSOZ wprowadziło zakres skojarzony do świadczeń AOS w rodzaju:

świadczenia w zakresie diabetologii
świadczenia w zakresie kardiologii
świadczenia w zakresie położnictwa i ginekologii
świadczenia w zakresie chirurgii ogólnej
Załączniki do zarządzenia Prezesa NFZ z dnia 31 grudnia 2019 r. Nr 182/2019/DSOZ – Załącznik nr 1 część a

pomimo posiadania przez pielęgniarki specjalizacji w tych zakresach, ewentualnie kursów kwalifikacyjnych uzasadniających ich kompetencje i samodzielność, jedynym uprawniającym kryterium jest kurs specjalistyczny dotyczącej ordynacji leków i wyrobów medycznych lub nabycie wiedzy dotyczącej ordynacji leków i wyrobów medycznych w ramach kształcenia w szkole pielęgniarskiej lub położnych lub w ramach szkolenia specjalistycznego.

Skoro to jest tak istotne, spodziewałbym się w zarządzeniu bezpośredniego zapisu regulującego tę ordynację. Wiemy, że pielęgniarki dotyczą:

4. Świadczenia w ramach zakresu skojarzonego: ambulatoryjna opieka pielęgniarska lub położnej mogą być rozliczane na zasadach określonych w przepisach zarządzenia z wykorzystaniem grup o kodach: PPW oraz grup zabiegowych PZ wskazanych w załączniku nr 5a do zarządzenia.

182/2019/DSOZ – § 12 pkt 4.

czyli, że nie może sprawozdawać wizyty receptowej jak lekarz, bo zarządzenie w ogóle nie definiuje wizyty receptowej pielęgniarskiej:

30) świadczenie specjalistyczne receptowe — świadczenie, o którym mowa
w art. 42 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2019 r. poz. 537, 577, 730 i 1590);

182/2019/DSOZ – § 2 pkt 1.

Pielęgniarka może nie wykonywać w trakcie wizyty żadnych innych świadczeń niż wypisanie kolejnej recepty i sprawozdać jako PPW1 w dowolnych odstępach czasu. Tymczasem lekarz wypisujący receptę musi pamiętać, że:

8. Nie kwalifikuje się do rozliczenia porady receptowej, wykonywanej częściej niż co 90 dni lub wykonywanej w odstępie krótszym niż 14 dni w stosunku do innych typów porad.

182/2019/DSOZ – § 12 pkt 8.

Samodzielność pielęgniarki i położnej

Co robi pielęgniarka lub położna w poradni specjalistycznej? Zazwyczaj wykonuje czynności administracyjne, czynności medyczne wstępne do wizyty lekarskiej (dokonuje pomiarów istotnych dla decyzji lekarza o sposobie leczenia pacjenta: ekg, ktg, pomiar wagi, wzrostu, temperatury, badanie ortoptyczne, itp.) i jest osobą asystującą badaniu i wykonaniu zabiegów, instrumentariuszką, itp.

Czy w takim razie w czasie pracy lekarza może zajmować się własnymi pacjentami i świadczeniami dla nich? Tak, jeśli ma osobny gabinet i lekarz ma inną osobę do pomocy lub pozostaje samodzielny. Dlaczego o tym wspominam? Bo zarządzenie 185/2019/DSOZ z dnia 31 grudnia 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków umów w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej definiuje czas pracy poradni realizującej umowę PSZ podmiotu następująco: 

1. Czas pracy poradni przyszpitalnej obejmuje co najmniej 3 dni w tygodniu, w wymiarze nie mniejszym niż 12 godzin tygodniowo (łącznie).

2. Przez czas pracy poradni przyszpitalnej rozumie się czas pracy lekarza, logopedy lub ortoptysty, udzielającego świadczeń.  

185/2019/DSOZ – § 10, pkt 1 i 2

a zarządzenie 182/2019/DSOZ z dnia 31 grudnia 2019 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna – które jawnie w ogóle nie definiuje czasu pracy poradni informuje, że:

4. W przypadku nieobecności lekarza, logopedy lub ortoptysty, realizującego świadczenia zgodnie z umową, świadczeniodawca obowiązany jest poinformować świadczeniobiorców o sposobie zorganizowania opieki w okresie nieobecności tych osób. Informacja, o której mowa w zdaniu pierwszym, udostępniana jest w miejscu udzielania świadczeń oraz w siedzibie świadczeniodawcy

182/2019/DSOZ§ 9

czyli również ignoruje istnienie odrębnego czasu pracy pielęgniarki.

Jaki akt określa czas pracy poradni w AOS?

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 lutego 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. 2018 poz. 385) w załączniku nr 1: WYKAZ SZCZEGÓŁOWYCH KRYTERIÓW WYBORU OFERT WRAZ Z WYZNACZAJĄCYMI JE WARUNKAMI ORAZ PRZYPISANĄ IM WARTOŚCIĄ W RODZAJU AMBULATORYJNA OPIEKA SPECJALISTYCZNA 

Tabela nr 2 – AMBULATORYJNA OPIEKA SPECJALISTYCZNA (AOS, ASDK) – część wspólna

V. Dostępność. Maksymalna suma punktów: 11
LpOceniany warunekpkt
1Czas pracy lekarza (lekarzy) w poradni w tygodniu wynosi od 12 godzin do 24 godzin włącznie, w tym co najmniej raz w tygodniu w godzinach popołudniowych między godziną 14.00 a 21.00, z zachowaniem ciągłości 4 godzin4*
2Czas pracy lekarza (lekarzy) w poradni w tygodniu wynosi powyżej 24 godzin do 36 godzin włącznie, w tym co najmniej raz w tygodniu w godzinach popołudniowych między godziną 14.00 a 21.00, z zachowaniem ciągłości 4 godzin6*
3Czas pracy lekarza (lekarzy) w poradni w tygodniu wynosi powyżej 36 godzin, w tym co najmniej raz w tygodniu w godzinach popołudniowych między godziną 14.00 a 21.00, z zachowaniem ciągłości 4 godzin8*
4Co najmniej jedno z pomieszczeń higieniczno-sanitarnych ogólnodostępnych przystosowane dla osób niepełnosprawnych – w miejscu udzielania świadczeń1
5Odrębna aplikacja służąca realizacji obowiązku zapewnienia bieżącej rejestracji świadczeniobiorców drogą elektroniczną, ze zwrotnym automatycznym wskazaniem terminu porady2
* Uwagi: dla zakresu pozycji 1-3: Jedna odpowiedź do wyboru

Nie znalazłem aktu, który jednoznacznie odpowiedziałby na pytanie: czy można poszerzyć czas pracy poradni o czas samodzielnej pracy pielęgniarki bez obecności lekarza, a tym bardziej czy można wykazać w harmonogramie pracy poradni dzień, w którym świadczenia wykonuje wyłącznie pielęgniarka.

Ten wpis został opublikowany w kategorii AOS, zarządzenia NFZ i inne akty i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „AOP – sprzeczności i niekonsekwencje

  1. mrwebpack pisze:

    Taksówka o nazwie peerel jeździła na rezerwie. W małej mieścinie władza nie przywiązywała zbytnio wagi do opieki zdrowotnej. Ośrodek zdrowia ulokowano na obrzeżach w budynku, który powstał w ekspresowym tempie. Doproszenie się o wizytę domową graniczyło z cudem. Z tego powodu ciotka miała ręce pełne roboty. Przy telefonie leżał zeszyt z rozpisanymi terminami. W sezonie jesienno-zimowym na kartkach robiło się ciasno. Zastanawiam się jak zdobywano recepty na zastrzyki. Odbywało się to na posiedzeniu zamkniętym w oparciu o najlepszą wiedzę pielęgniarki dotyczącą danego pacjenta.

    Polubienie

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s