Dieta Mamy – o czym nie pomyślałem

Zdawałoby się, że wszystko zostało przewidziane, oszacowane, przeliczone. Tymczasem…

Załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 sierpnia 2019 r. w sprawie programu pilotażowego „Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy”(Dz.U. 2019 poz. 1537) Zawiera taką uwagę:

Szczegółowe warunki realizacji programu pilotażowego „Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy”
I. Podstawowe warunki pilotażu: 1. Zapewnienie posiłków dedykowanych kobietom w ciąży
Realizator pilotażu ma obowiązek zapewnić kobietom w ciąży i w okresie poporodowym posiłki przygotowane specjalnie dla nich, z wyłączeniem sytuacji, w których z przyczyn zdrowotnych lekarz zaleci inną dietę niż podstawowa (np. cukrzycową)

Dz.U. 2019 poz. 1537

Okazuje się, ze nie wystarczy wyeliminować hospitalizacje, które mają w rozpoznaniach coś z cukrzycą lub inne pozycje ICD-10 sugerujące dietę inną niż podstawowa.

Z pilotażu diety wyłączają się w sposób naturalny kobiety, które urodziły poprzez cięcie cesarskie. One po porodzie przejdą na dietę lekkostrawną i przestają być objęte specjalnym wyżywieniem, chociaż nie wychodzą spod opieki dietetyka, ponieważ ten sprawuje nad nimi resztę obowiązków.

To jednak nie wszystko.

Po wejściu w pilotaż szczególnie kontrowersyjnym staje się fakt przyjmowania pacjentek w ciąży przed upływem 14 dni od poprzedniej hospitalizacji. Obawy o zdrowie dziecka i inny powody medyczne nie podlegają dyskusji, jeśli lekarz zadecyduje o hospitalizacji, brak przeciwwskazań do diety podstawowej i korzystanie w poprzedniej hospitalizacji z Diety Mamy również nie pozostawia wątpliwości co do pozostawania pacjentki w programie. Jednak NFZ tym razem nie będzie refundował świadczeń rozliczających osobodni pilotażu.
Rozliczenia w zakresie 18.4450.001.02 ŚWIADCZENIA OPIEKI ZDROWOTNEJ – STANDARD SZPITALNEGO ŻYWIENIA KOBIET W CIĄŻY I W OKRESIE POPORODOWYM – DIETA MAMY, pomimo, że należą do odrębnej umowy muszą być dosumowane do czegoś. Skoro nie ma zgody na JGP – zazwyczaj z tego samego powodu, co zawsze (Obie hospitalizacje stanowią ciągłość diagnostyczno- leczniczą. Brak zgody na wnioskowane rozliczenie), nie ma podstaw rozliczenia Diety.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s