Jak długo ważne jest skierowanie?

A ponieważ jedno skierowanie drugiemu nierówne, przyjrzymy się tylko skierowaniu do AOS czyli lekarza specjalisty.

Po co mi skierowanie?

Świadczenia w poradniach zakontraktowanych przez NFZ w ramach AOS udzielane są na podstawie skierowania od lekarza POZ lub innego lekarza, który też ma umowę z NFZ na udzielanie świadczeń. Skierowaniem do lekarza specjalisty nie może być karta informacyjna dotycząca świadczeń udzielonych w oddziale szpitalnym, IP czy SOR, co momentami wydaje się nieco dziwaczne, gdy chodzi o wizytę określaną przez NFZ jako pohospitalizacyjną.
Skierowanie nie jest wymagane do świadczeń specjalistycznych psychiatry, onkologa, dentysty, ginekologa/położnika. NFZ wymienia jeszcze wenerologa, ale słyszeliście o takim? Ponadto niektóre osoby są wyłączone z tego obowiązku na podstawie szczególnych uprawnień (tu)

W mojej głowie bardzo długo tkwiły dwie reguły związane z ochroną zdrowia, które nagle wydały mi się sprzeczne. Tylko dlatego, że po znajomości chciałem przemknąć się do lekarza okulisty, a wtedy okazało się, że nie mam skierowania. Ale przecież bywam u niego od dawna, a oczy raczej niechętnie się regenerują. Jakieś stare skierowanie na pewno jest w dokumentacji, a przyczyna nie ustała.

Co na to NFZ?

Ambulatoryjna opieka specjalistyczna

Ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne udzielane są na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

Skierowanie do poradni specjalistycznej ważne jest do chwili jego realizacji lub traci ważność z chwilą ustania przyczyny kierowania.

Termin ważności skierowania nie jest ściśle określony, jeśli jednak skierowanie zostanie przedłożone do realizacji po zbyt długim czasie od daty jego wystawienia, lekarz może podjąć decyzję o konieczności zaktualizowania informacji o stanie zdrowia pacjenta celem zweryfikowania pierwotnej przyczyny kierowania.

Oryginał skierowania należy dostarczyć do poradni specjalistycznej (o ile jest ono wymagane) nie później niż w terminie 14 dni roboczych od dnia dokonania wpisu na listę oczekujących, pod rygorem skreślenia z tej listy. Zobacz więcej o obowiązku dostarczenia oryginału skierowania

Od 2015 roku wymagane jest skierowanie do dermatologa i okulisty.

http://www.nfz-szczecin.pl

Kluczowe jest zdanie drugie: Skierowanie do poradni specjalistycznej ważne jest do chwili jego realizacji lub traci ważność z chwilą ustania przyczyny kierowania.

Czym jest fakt realizacji skierowania? Czy w momencie wyznaczenia terminu do konkretnego lekarza skierowanie robi się nieważne? Tak. Skierowanie uprawnia do otrzymania terminu wizyty. Nie można go użyć podwójnie, chociaż można je użyć dwa razy – wycofując chęć wizyty z jednej placówki, zabieramy skierowanie, by się zarejestrować gdzieś indziej. bo tam szybciej.

Tymczasem minęły dwa lata

od ostatniej wizyty. Czy ustała przyczyna skierowania, skoro nic się u mnie nie zmieniło na lepsze? Tak.

Czy skierowanie sprzed roku jest nadal ważne, czy potrzebne jest nowe?
Skierowanie jest ważne do momentu, w którym istnieją powody natury medycznej, a które były podstawą wystawienia skierowania. Jeśli minęło sporo czasu od dnia wystawienia skierowania, lekarz może zakwestionować nie tyle jego ważność, co potrzebę udzielenia tego świadczenia. Może on mieć wątpliwości, czy po tak długim czasie to świadczenie jest nam nadal potrzebne i może poprosić nas abyśmy dostarczyli nowe skierowanie.

Podkarpacki Oddział NFZ

Pytanie zostało zadane rzecznikowi prasowemu Podkarpackiego NFZ w sposób omijający problem. Dlatego pan Rafał Śliż odpowiedział tak, jak odpowiedział.

Pojawienie się porady pierwszorazowej zarządzeniem 79/2014/DSOZ nie zaprzeczyło tym zasadom, ale wniosło pewne zamieszanie w interpretację definicji ustania przyczyny:

pacjent pierwszorazowy – świadczeniobiorca,który w ciągu poprzedzających 730 dni nie korzystał ze świadczeń w danym zakresie, spośród wymienionych w kolumnie 3 załącznika nr 1a do zarządzenia
i otrzymuje świadczenie w oparciu o przepisy art. 57 lub art. 60 ustawy;

Zarządzenie 79/2014/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 5 grudnia 2014 r.
w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju AOS

Z jednej strony przyczyna, która nie ustała, z drugiej rejestracje przychodni, które nawet w sytuacji ciągłości leczenia bez tak dużej przerwy domagają się nowego skierowania (bo to będzie pierwsza wizyta w tym roku, chociaż przecież nie pierwszorazowa). Pośrodku pacjent, który twierdzi, że woreczek żółciowy do tej pory mu nie odrósł, więc po co ma udowadniać to lekarzowi, który go od dawna leczy?

I ma rację

Skierowanie wystawione do lekarza specjalisty jest ważne, dopóki istnieje przyczyna i cel jego wystawienia, tj. dopóki mówić można o względach medycznych uzasadniających udzielenie specjalistycznego świadczenia zdrowotnego.

Lekarz AOS, u którego pacjent zjawia się ponownie po dwóch latach nieobecności, może więc dokonać ponownej oceny stanu zdrowia pacjenta i potwierdzić istnienie nadal przyczyny medycznej wykazanej we wcześniej wystawionym skierowaniu i zdecydować o dalszym udzielaniu tych samych świadczeń na podstawie wystawionego pierwotnie skierowania. Może, ponieważ żaden z przepisów powszechnie obowiązującego prawa, w szczególności żaden z przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, nie określa czasu ważności skierowania do lekarza AOS. Ważność skierowania nie wygasa także w przypadku utraty przez wystawiającego prawa wykonywania zawodu lub statusu lekarza ubezpieczenia zdrowotnego już po fakcie wystawienia.

Tak twierdzi m. in. prawnik Artur Paszkowski, wieloletni wykładowca w Katedrze Prawa Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, ale co on tam wie!

Message: Jak długo jest ważne skierowanie do specjalistów: okulisty i endokrynologa?
Skierowania nie mają terminu ważności. Oczywiście ważny jest zdrowy rozsądek. Jeśli pacjent leczy się w poradni przez długi czas bez przerw, nie potrzebuje skierowania. Natomiast, jeśli nie korzystał z poradni ponad 2 lata – musi okazać nowe skierowanie.

Łódzki Oddział NFZ

Tyle teoria

Czy, od strony technicznej, prawidłowe będzie wykazanie tego samego skierowania dla świadczeń pierwszorazowych po upływie 730 dni od poprzedniej wizyty?

W praktyce żaden świadczeniodawca nie będzie ryzykował utraty poprawnej weryfikacji swoich świadczeń przez NFZ dla zasady, a żaden pacjent nie będzie chciał odgrywać don Kichota i tracić czasu w sprawie raczej z góry przegranej dla zasady. Świadczeniodawca AOS nie zarejestruje pacjenta do lekarza bez ważnego skierowania w celu oceny, czy tamto sprzed dwóch lat zachowuje ważność, bo to po prostu zawracanie głowy.

Łatwiej zdobyć nowe skierowanie. Ponowną ocenę stanu zdrowia pacjenta, potwierdzenie istnienia nadal przyczyny medycznej wykazanej we wcześniej wystawionym skierowaniu wykonać może i powinien lekarz POZ (lub inny z umową NFZ) i podjąć decyzję o dalszym leczeniu.

W moim przypadku sytuacja nieco kuriozalna: powinienem poprosić lekarza POZ, by zgodził się na badanie wzroku przez okulistę, bo po ponad dwóch latach noszenia okularów, widzę przez nie jakby gorzej…

Pamiętajmy o ryzyku, że dostępność będzie zagrożona, jeżeli będziemy mieć gwałtowny dopływ pacjentów chcących skontrolować stan swojego wzroku bez medycznych wskazań. Dlatego wprowadzono obowiązkowe skierowania – tłumaczy minister zdrowia.

rynekzdrowia.pl

więcej:

A jeśli doczytaliście do końca i uważacie, że straciliście czas, to może coś na drogę (niestety, same branżowe):

Ten wpis został opublikowany w kategorii AOS. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

11 odpowiedzi na „Jak długo ważne jest skierowanie?

 1. m. pisze:

  No i ja to od dawna powtarzam że skierowanie nie ma terminu przydatności do spożycia ale niestety nadgorliwość osób z rejestracji jest nie do przejścia – nawet jak się pokaże wydruk z podstawą prawną… i tak się tworzy niepotrzebne kolejki do lekarza POZ

  Polubione przez 1 osoba

 2. Olga pisze:

  Super zebrane informacje! Co do specjalnych uprawnień, jakie daje stopień znaczny niepełnosprawności: rozliczyłam listopadową wizytę pacjentki, jako kontynuację leczenia. Pacjentka do tej pory chodziła do AOS bez skierowania, z racji uprawnień. Nie zauważyłam, że orzeczenie nadane zostało do 31.10. I teraz mam błąd, którego naprawić nie potrafię. Przed kolejną wizytą oczekuję od pacjentki skierowania z POZ.

  Polubione przez 1 osoba

  • darjusz pisze:

   Skierowanie raczej nie będzie miało daty sprzed 31.10.2019, ale warto rozliczyć istotne badania, jeśli wtedy były odczytane wyniki – w kolejnej wizycie, już ze skierowaniem. To działanie defensywne.
   Z drugiej strony leczenie ma status kontynuacji z powodu przyczyny rozpoczętej i wykazanej w trakcie ważności orzeczenia. Skierowanie nie powinno być wymagane i TAK TWIERDZI NFZ (infolinia TIP) – broniąc poprawności sprawozdanej wizyty w rozmowie z NFZ można się powołać na rozmowę z NFZ.

   Polubienie

 3. Krystian pisze:

  Nie wiem jak w innych programach, ale w tym którego u nas się używa, dla świadczeń, na które dawniej nie trzeba było skierowania, a teraz tak, ustawialiśmy przyjęcie jako „Kontynuacja leczenia” oraz tryb przyjęcia jako „Przyjęcie w celu wykonania świadczenia zgodnie z planem leczenia” i tak przechodziło w NFZ…

  Polubione przez 1 osoba

 4. Michalina pisze:

  Skierowanie wystawione do lekarza specjalisty jest ważne, dopóki istnieje przyczyna i cel jego wystawienia. Często bagatelizujemy nasze objawy chorób i wydaje nam się, że już nie potrzebujemy dalszej pomocy. To wielki błąd.

  Polubienie

  • darjusz pisze:

   Więc odkładamy skierowanie, a potem, kiedy chcemy go użyć, bo w naszym odczuciu przyczyna nie ustąpiła, rejestracja twierdzi, że jest zbyt dawno wystawione i odmawia terminu. Decyzja zazwyczaj słuszna, chociaż intencje błędne. Czasem faktycznie potrzebne jest ponowne skierowanie, aby kierujący potwierdził, że pomimo czasu przyczyna nie ustała.

   Polubienie

 5. Justyna pisze:

  „… wycofując chęć wizyty z jednej placówki, zabieramy skierowanie, by się zarejestrować gdzieś indziej bo tam szybciej.”
  Czy dotyczy to również e-skierowań? W systemie pojawi się ono jako „wystawione” i inna placówka będzie mogła dokonać rejestracji?

  Polubienie

 6. drAnzelm pisze:

  Tak gwoli ścisłości pacjenci nie posiadają woreczków żółciowych. Oni mają pęcherzyki żółciowe. Oczywiście one też nie odrastają (przynajmniej nie słyszałem o takim przypadku)

  Polubienie

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s