za czym kolejka ta stoi?

Dziś odwiedzam Ministerstwo Finansów w celu złożenia zeznania podatkowego. Przez internet.

Wszyscy wiemy, ze łatwo, prosto i przyjemnie złożysz zeznanie podatkowe przez internet. Żeby to uczynić musisz wiedzieć, jak rozliczałeś się w poprzednim roku. Zalogować się na stronę https://epit.podatki.gov.pl/ można na dwa sposoby:

  • podając PESEL, przychód za 2018 rok oraz przychód za 2019 rok
  • za pomocą profilu zaufanego

Osobiście, bez profilu zaufanego nie ruszyłbym z miejsca. Serwis pomimo instrukcji, nie rozwiał moich wątpliwości, czy mam zsumować wszystkie przychody 2019, czy np. podać jeden dowolny z kilku PIT-11, które mam przy sobie (czy wszystkie już otrzymałem?).

Przychód za 2019 r. to kwota którą znajdziesz w jednej z informacji od płatnika (np. twojego pracodawcy) za 2019 r. w jednej z pozycji (tu następuje lista)

Logowanie za pomocą profilu zaufanego jednak cię nie uratuje, jeśli masz zamiar rozliczać się z małżonką (lub małżonkiem). Musisz znać dokładnie przychody drugiej osoby. Oczywiście, może ona zalogować się swoim profilem i podać ci te dane dyktując ze swojego profilu. W przeciwnym razie trzeba by czekać na wszystkie dokumenty papierowe. Jej łączne przychody za 2018 rok bierzesz więc ze swojego profilu ze złożonego wspólnego zeznania w 2018 roku, podajesz następnie jej dane za 2019 rok.

Od wczoraj mi się to nie udało….

Oczywiście możesz skorzystać z pomocy:

Konsultanci infolinii Krajowej Informacji Skarbowej są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 18:00 pod numerami:
tel. 801 055 055 (dla połączeń z telefonów stacjonarnych)
tel. 22 330 03 30 (dla połączeń z telefonów komórkowych)
tel. +48 22 330 03 30 (dla połączeń z zagranicy)

https://www.podatki.gov.pl/zadaj-pytanie/telefon-do-konsultanta/

Dzwonię. Nie pamiętam całkowicie, jak to było z kontem bankowym. Małżonka jako współwłaściciel konta komplikuje sprawę. Nie ona osobiście, tylko projektant formularza do złożenia zeznania rocznego (pewnie nie ma żony). Niby wszystko jest oczywiste, a w poprzednim roku składałem korektę zeznania tylko z tego powodu. Niechże więc mnie poprowadzi konsultant.

Jestem 176 w kolejce!

Odkładam na bok telefon z włączonym głośnikiem i piszę tę notkę, słuchając, jak topnieje tłum przede mną (jesteś 136 w kolejce). Czekam. W tym czasie sprawdzam, czy dobrze spisałem wszystkie liczby. Wszystko się zgadza.

Czym się różni PIT-37(24) od PIT-37(25)? Nie wiem, ale jeśli masz przy sobie PIT-11, to na dole przy numeracji strony podana jest wersja pitupitu…

Po 22 minutach pani automatyczna sekretarka zmęczyła się. Zdążyłem tylko usłyszeć, że jestem 122 w kolejce i zapadła cisza. Ponieważ jednak licznik się nie zatrzymał, czekałem dalej. Po 25 minutach „rozmowa” została zakończona.

Spróbuję sam…

PS.
to mi przypomniało o innym oczekiwaniu:

Ten wpis został opublikowany w kategorii informatyzacja, cyfryzacja i inne cuda, po godzinach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s