na właściwą stronę

Kiedyś pójść na stronę oznaczało co innego, ale niezależnie od znaczenia, strona nadal musi być właściwa. A co to znaczy – określa dzisiaj Rada Ministrów w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych.

Czasy są takie, że jak cię nie ma w internecie to nie istniejesz. Sprawą bezdyskusyjną jest obowiązek istnienia podmiotów publicznych. Strona internetowa podmiotu publicznego jest kwestią dość luźną, spontaniczną i niekontrolowaną.

TRANSPARENTNOŚĆ to ostatnio bardzo wrażliwa cecha publicznych projektów i przedsięwzięć.

Tymczasem Rada Ministrów w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz.U. 2017 poz. 2247) wskazuje na konieczność zastosowania się do konkretnych kryteriów funkcjonalności.

Te kryteria otrzymały nazwę: Krajowe Ramy Interoperacyjności – zestaw wymagań semantycznych, organizacyjnych oraz technologicznych dotyczących interoperacyjności systemów teleinformatycznych i rejestrów publicznych.

Powyższy dokument opisuje także minimalne wymagania dla systemów teleinformatycznych (Rozdział IV), w szczególności, realizując sam w sobie potrzeby semantyczne, wskazuje ku mojej radości na pielęgnowalność. A już myślałem, że język polski jest martwy i tylko obrasta spolszczonymi zwrotami obcego pochodzenia.

§ 15. 1. Systemy teleinformatyczne używane przez podmioty realizujące zadania publiczne projektuje się, wdraża oraz eksploatuje z uwzględnieniem ich funkcjonalności, niezawodności, używalności, wydajności, przenoszalności i pielęgnowalności, przy zastosowaniu norm oraz uznanych w obrocie profesjonalnym standardów i metodyk.

Tymczasem pielęgnowalność nie jest niczym niezwykłym (w odróżnieniu od poradztwa dietetyka) i doskonale znana testerom oprogramowania:

pielęgnowalność: Łatwość, z którą oprogramowanie może być modyfikowane w celu naprawy defektów, dostosowania donowych wymagań, modyfikowane w celu ułatwienia przyszłego utrzymania lub dostosowania do zmian zachodzących w jego środowisku. [ISO 9126] [Słownik wyrażeń związanych z testowaniem Wersja 2.0] 
maintainability: The ease with which a software product can be modified to correct defects, modified to meet new requirements,modified to make future maintenance easier, or adapted to a changed environment. [ISO 9126] [Słownik wyrażeń związanych z testowaniem Wersja 2.0]

testerzy.pl
https://thesaurus.plus/synonyms/maintainability

Dobra, skupmy się na obowiązku spełnienia wymagań wobec strony internetowej podmiotu publicznego:

W systemie teleinformatycznym podmiotu realizującego zadania publiczne służące prezentacji zasobów informacji należy zapewnić spełnienie przez ten system wymagań Web Content Accessibility Guidelines (WCAG 2.0), z uwzględnieniem poziomu AA, określonych w załączniku nr 4 do rozporządzenia.

i wszystko jasne…

Niewątpliwie w zrozumieniu tych zasad pomoże Web Content Accessibility Guidelines WCAG 2.0 – dokument przetłumaczony przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii informatyzacja, cyfryzacja i inne cuda i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s