tele AOS

Co łatwiej wykonać? Zmienić sposób pracy czy odwołać wszystkich pacjentów i przeplanować na inny termin?

W sytuacji krytycznej, gdy radykalnie ograniczamy możliwość tworzenia zbiorowisk ludzi, powstaje problem bieżącego zaopatrzenia pacjentów, którzy pilnie potrzebują przedłużenia recept lub innych świadczeń pozwalających na pomoc zdalną lekarza.

Większość przychodni po prostu zamyka terminarz. Obsługa kartotek i rejestracji wydzwania do pacjentów z najbliższych terminów ustalając nowe daty wizyt. Lekarze w tym raczej nie uczestniczą. Wykonanie NFZ radykalnie spada.

Błąd!

NFZ szybko oszacował zagrożenie i wydał komunikat w prosty sposób regulujący zasady porad.

Problem dotyczy przede wszystkim pacjentów, którzy pozostali z niewystarczającą ilością leków receptowych i wyrobów medycznych. Ponadto lekarz może ocenić wyniki badań laboratoryjnych i skontaktować się z pacjentem w celu ich omówienia i telefonicznego ustalenia dalszego postępowania ( skierowanie na kolejne badania, wystawienie recepty, daty kolejnego kontaktu) za pomocą systemów teleinformatycznych. Dlaczego nie skorzystać i nie zminimalizować strat?

KOMUNIKAT DOTYCZĄCY REALIZACJI I ROZLICZANIA ŚWIADCZEŃ AMBULATORYJNEJ OPIEKI SPECJALISTYCZNEJ

W związku z zaistniałą sytuacją związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, wskazujemy na możliwość wykonywania i rozliczania porad specjalistycznych, realizowanych w ramach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna, z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności.

Powyższa zasada ma zastosowanie w odniesieniu do świadczeń realizowanych w zakresach wymienionych w załączniku nr 1a i 1c do obowiązującego zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna (zwane dalej zarządzeniem AOS), realizowanych na rzecz pacjentów kontynuujących opiekę w danej poradni specjalistycznej, zgodnie z ustalonym planem opieki i stanem klinicznym pacjenta.

Przy sprawozdawaniu w raporcie statystycznym opisanych wyżej porad, świadczeniodawca obowiązany jest sprawozdać dane zgodnie z przepisami zarządzenia AOS, z zastrzeżeniem, że wśród kodów istotnych procedur medycznych, wskazać należy: 89.0099 – Porada lekarska za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

Ten wpis został opublikowany w kategorii AOS, NFZ i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „tele AOS

 1. Olga pisze:

  Trzymajcie kciuki, u nas dziś pierwszy dzień teleporad AOS 😀 wczoraj cały wieczór na telefonie aby to ustalić z Pacjentami.

  Polubienie

 2. m pisze:

  A macie jakieś info co robić (czy NFZ coś opublikował) w przypadku kiedy lekarze odmawiają przyjścia do pracy? Jeszcze trochę i nie będziemy mogli zapewnić ciągłości dostępu do świadczeń….

  Polubienie

  • darjusz pisze:

   Myślę, że oni nadal mają ostatnie zdanie. Ale fakt, słyszałem coś o takich regulacjach, tylko, że chodzi pewnie o stan wyjątkowy, a więc nie chodzi o wypisywanie recept z powodu cukrzycy lub coś w tym stylu…

   Polubienie

 3. Inside Trader pisze:

  Trudno zdalnie zbadać kobietę w ciąży , wykonać badanie prenatalne ( a muszą być wykonane w określonym okienku czasowym) .

  Polubienie

  • darjusz pisze:

   Nie da się do wszystkich zastosować teleporadę. Wymiana cewnika, jakiekolwiek zabiegi, pilna diagnostyka. Teleporada posłuży raczej stwierdzeniu, czy stan przewlekły jest stabilny lub czy pacjent dobrze przechodzi proces leczenia.

   Polubienie

 4. kowalska pisze:

  Wizyta domowa…W31 jaka procedura powinna być wpisana aby punkty się naliczyły? Trochę nie zrozumiem.

  Polubienie

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s