gdzie jest reszta tele?

Czy można udzielić teleporady psychologicznej terapeutycznej i jak ją rozliczyć?
A opiekę pielęgniarki lub położnej?

Nowa procedura ICD 9, która pojawiła się kilka dni temu w nowej wersji słownika brzmi raczej jednoznacznie i wskazuje na ograniczenia.

89.0099 – Porada lekarska za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

Twórcy słownika nie postawili na uniwersalność. Wystarczyło zrezygnować ze słowa lekarska. Nie byli również konsekwentni w tej enumeracji, by utworzyć pozycję dla każdej medycznej grupy zawodowej, która mogłaby udzielać teleświadczeń.

Tymczasem zaczynamy sobie uświadamiać, że nasza sytuacja nie jest kwestią tygodni, ale miesięcy i z metodami teleświadczeń musimy się zaprzyjaźnić.

Również NFZ analizuje różne warianty, by jak to możliwe przywrócić udzielanie świadczeń. Stąd, pomimo powyższej wpadki, komunikuje, że:

od dnia 17.03.2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16.03.2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.
W związku z działaniami podejmowanymi na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374) świadczenia gwarantowane realizowane w warunkach ambulatoryjnych:
a) psychiatrycznych i leczenia środowiskowego (domowego),
b) leczenia uzależnień
mogą być realizowane z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych, pod warunkiem zapewnienia dostępności personelu wymaganego do ich realizacji w miejscu udzielania świadczeń.

Ten wpis został opublikowany w kategorii ICD-9, MZ, NFZ, zarządzenia NFZ i inne akty i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „gdzie jest reszta tele?

  1. Krystian pisze:

    od 17.03 jest też nowy słownik ICD-9, który uzupełnia część tych braków…

    Polubione przez 1 osoba

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s