iloczyn odwrotności

Co zmienia ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 14 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. 2020 poz. 437)?

§ 1.
W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 320 [tekst jednolity obwieszczeniem MZ z 29.01.2020]) w § 24:
1) w ust. 1 wyrazy „14 dni” zastępuje się wyrazami „5 dni roboczych”;
2) w ust. 6 wyrazy „14 dni” zastępuje się wyrazami „7 dni”.

§ 2.
1. Na wniosek świadczeniodawcy, w okresie, o którym mowa w art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374), należność, o której mowa w § 18 ust. 2 rozporządzenia zmienianego w § 1, może być ustalona jako iloczyn odwrotności liczby okresów sprawozdawczych w okresie rozliczeniowym i kwoty zobowiązania dla danego zakresu świadczeń.

Paragraf 24

, o którym mowa w paragrafie 1 rozporządzenia stanowi w ust. 1:

§ 24.
1. Należności z tytułu realizacji umowy za okres sprawozdawczy oddział wojewódzki Funduszu wypłaca, za miesiąc poprzedni, w terminie 14 dni po dniu dostarczenia przez świadczeniodawcę dokumentów rozliczeniowych i informacji, o której mowa w § 17 ust. 2, oraz dokumentów, o których mowa w § 23 ust. 5 i 7‒8, z zastrzeżeniem § 25 i 26. Płatności dokonuje się przelewem na rachunek bankowy określony w umowie.

a w ust. 6:

6. Dyrektor oddziału wojewódzkiego Funduszu, uwzględniając stan posiadanych środków finansowych i sytuację finansową świadczeniodawcy, może dokonać płatności należności za świadczenia udzielone w okresie krótszym niż okres sprawozdawczy, lecz nie krótszym niż 14 dni, po spełnieniu przez świadczeniodawcę wymagań, o których mowa w ust. 1. Płatności dokonuje się przelewem na rachunek bankowy określony w umowie, zgodnie z kolejnością złożenia prawidłowych dokumentów rozliczeniowych.

Ust. 6 pozwala na wnioskowanie o refundację realizacji świadczeń z pierwszej połowy miesiąca przed zakończeniem okresu sprawozdawczego czyli pełnego miesiąca kalendarzowego, a ust. 1 określa datę płatności faktury nie później niż 14 dni od dnia przekazania jej na Portal Św./SZOI wraz z niezbędnymi załącznikami (np. kalkulacją za świadczenia UE)

Nowe zarządzenie pozwala wnioskować o rozliczenie już po pierwszym tygodniu miesiąca, a płatność za fakturę ma być zrealizowana do 5 dni roboczych od przekazania.

Paragraf 18

, o którym mowa w paragrafie 2 rozporządzenia stanowi w ust. 2:

§ 18.
2. Należność dla danego zakresu świadczeń, o której mowa w ust. 1, stanowi iloczyn liczby jednostek rozliczeniowych odpowiadających udzielonym świadczeniom i ceny jednostkowej jednostki rozliczeniowej, z uwzględnieniem współczynników korygujących.

czyli punkty x cena = faktura. Tymczasem nowym rozporządzeniem w okresie epidemii należność może być ustalona jako iloczyn odwrotności liczby okresów sprawozdawczych w okresie rozliczeniowym czyli średni limit miesięczny zobowiązania (średni, bo czasem limit jest wyznaczany raz na kwartał w pierwszym miesiącu każdego kwartału). Ten iloczyn to po prostu 1/12 całego zobowiązania, jeśli umowa jest na rok, albo 1/6, jeśli na pół roku.

Kończąc wywód:

Świadczeniodawca może zwrócić się do NFZ o wypłatę średniej miesięcznej wartości zobowiązania dla danego zakresu świadczeń, niezależnie od ilości sprawozdanych świadczeń.
Rozporządzenie nie wyróżnia żadnego zakresu świadczeń, a więc należy czytać, że dotyczy wszystkich rodzajów umów.

Jak to będzie zrealizowane technicznie w praktyce, nie wiem.

Czy potem należności będą zmniejszone o różnicę pomiędzy tą fakturą, a wykonaniem w miesiącu?

Co z nadwykonaniami za poprzedzające wniosek miesiące realizacji?

Jak to będzie uwzględnione w bilansie rocznym zobowiazania?

Jak się ma jedna zmiana do drugiej? Można wnioskować o średnią miesięczną wypłatę zobowiązania po zakończeniu miesiąca, lub o tygodniowe wypłaty wartości realizacji świadczeń, ale nie o jedno i drugie. Trzeba wybrać. A czy o wypłatę miesięcznego zobowiązania można wnioskować przed zakończeniem tego wnioskowanego miesiąca?

Ten wpis został opublikowany w kategorii NFZ i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „iloczyn odwrotności

 1. xpil pisze:

  Niby wszystko logiczne, ale i tak podziwiam ludzi, którzy się przez to muszą przegryźć żeby potem stosować.

  Nb czemu iloczyn odwrotności a nie odwrotność iloczynu? Tak pytam, z nudów, bo kwarantanna.

  Polubienie

  • darjusz pisze:

   Bo tak. Pamiętam, ile zdrowia mnie kosztowało wyjaśnianie, dlaczego zaokrąglenie sumy wartości nie równa się w Excelu sumie zaokrągleń wartości. Pojęcie, co przechowuje komórka, a co prezentuje format wartości też było dla wielu wyzwaniem ponad możliwości.

   Polubione przez 1 osoba

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s