e-to i e-tamto w czasach e-pidemii

Odbierając kolejną stertę pism z sekretariatu, uświadomiłem sobie, że cyfryzacja to wciąż fikcja.

5 listopada 2019 czyli około pół roku temu ktoś przypomniał sobie, że kolejne pół roku wcześniej – 21 lutego 2019 – ustalono obowiązek posiadania i podania do NFZ i MZ adresu elektronicznego lub adresu elektronicznej skrzynki podawczej przez świadczeniodawców. W komunikacie NFZ informował, że:

Zgodnie z Art. 8 ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw z dnia 21 lutego 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 399) W terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy świadczeniodawcy, osoby uprawnione w rozumieniu ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1844, z późn. zm.14) i apteki są obowiązani do przekazania Narodowemu Funduszowi Zdrowia oraz ministrowi właściwemu do spraw zdrowia adresu elektronicznego lub adresu elektronicznej skrzynki podawczej podmiotu publicznego, na który będzie doręczana korespondencja w celu realizacji zadań, o których mowa w dziale IIIA i art. 173 ustawy.

W związku z powyższym od dnia 5 listopada w dedykowanym do komunikacji z NFZ portalu uruchomiona została funkcjonalność umożliwiająca przekazywanie danych o adresie e-mail podmiotu lub ePUAP.

Mając na myśli uruchomienie funkcjonalności NFZ zablokował możliwość zrobienia czegokolwiek w dedykowanym portalu bez podania tych danych. Dobra, nic wielkiego. Podaliśmy i już.

Do funkcjonowania powyższych adresów niewątpliwie potrzebny jest co najmniej Profil Zaufany. Dzięki niemu można kontaktować się z podmiotami publicznymi drogą elektroniczną i wiele spraw załatwić on-line (prawie on-line). Za rozwój i utrzymanie serwisu odpowiada Minister Cyfryzacji.

Profil zaufany to bezpłatna metoda potwierdzania tożsamości obywatela w systemach elektronicznej administracji. Profil zaufany działa jak odręczny podpis. Możesz dzięki niemu wysyłać przez internet dokumenty i wnioski do różnych urzędów (np. wnieść podanie, odwołanie, skargę).

Profil Zaufany potwierdza tożsamość Obywatela — podpis potwierdzony profilem zaufanym, podobnie jak kwalifikowany podpis elektroniczny, skutecznie zastępuje w kontaktach z podmiotami publicznymi podpis własnoręczny.

Ważne!
Podpis potwierdzony Profilem Zaufanym jest ważny (wywołuje skutki prawne), jeżeli został utworzony lub złożony w okresie ważności tego profilu (3 lata).

https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/profil-zaufany-ego-

Co jeszcze jest potrzebne, by skojarzyć, że w momencie ogłoszenia epidemii w kraju Minister Cyfryzacji powinien nie tylko rekomendować przejście na e-kontakt za pomocą powyższych metod, ale wręcz nakazać szpitalom, szkołom, sądom i prokuraturze, urzędom administracji publicznej w rodzaju: urząd miasta lub gminy, starostwo, urząd marszałkowski przejście na ten rodzaj korespondencji z powodów tak oczywistych, że nie ma sensu o nich pisać.

Tymczasem z NFZ kolejna sterta pism, z prokuratury o wydanie dokumentacji, z ZUSu i PZU o potwierdzenie pobytu w dniach.

A skrzynka pusta…

Ten wpis został opublikowany w kategorii absurdy, informatyzacja, cyfryzacja i inne cuda, MZ, NFZ i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s