… dla produktów innych niż stosowane w chemioterapii i programach lekowych – czyli jak wynaleźć koło?

Dwa lata temu narzekałem, że NFZ ma narzędzia, których nie chce wykorzystać. Nadejszła wiekopomna chwila.

Do świadczenia podania immunoglobuliny nie da się wskazać dowodu zakupu ani komunikatem SWIAD, jak to się dzieje przy programach lekowych, ani rejestracją w dodatkowym webserwisie jak przy endoprotezoplastykach. Od obydwu pomysłów chroń nas Panie Boże i Ministrze Zdrowia, ale to, co jest teraz, to jednak prowizorka.
Wysyłamy więc mailem skan faktury, pisząc w treści, że dotyczy to tych i tych hospitalizacji (bez podawania danych osobowych, oczywiście), osoba w OW NFZ musi odnaleźć te pozycje po swojej stronie i ręcznie usunąć status błędu weryfikacji:
51690037 Rozliczenie Świadczenia Wymaga Potwierdzenia Fakturą/Rachunkiem/Inną Specyfikacją Kosztową Lub Zgody Na Indywidualne Rozliczenie.

cytuję sam siebie z maja 2018

Wtedy jeszcze nie było nawet miejsca na podanie numeru faktury. Potem miejsce na to się znalazło, ale nic się nie zmieniło. Nie byłoby to dziwne, gdybyśmy nie wiedzieli, jak się rozlicza programy lekowe. To się po prostu prosiło o poszerzenie zakresu.

Tymczasem NFZ pouczał o sposobie rozliczania:

Zgodnie z Komunikatem szczegółowym NFZ: Świadczeń ambulatoryjnych i szpitalnych (I fazy) stanowiącym załącznik do zarządzenia Nr 9/2018/DI Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 1 lutego 2018 r. przy sprawozdawaniu świadczenia 5.05.00.0000097 należy wykazać atrybut specj-rozlicz: SK (świadczenie rozliczone na podstawie specyfikacji kosztowej).

Sposób wyliczania krotności jest następujący: SK – świadczenie rozliczone na podstawie specyfikacji kosztowej (atrybut „krotn-fakt” = 1, zaś atrybut „krotnosc”= rzeczywisty koszt świadczenia/cenę za punkt)

Jednocześnie informujemy, że obecnie każdorazowo oddziałowy system informatyczny po przekazaniu świadczenia wyrzuca błąd: rozliczenie świadczenia wymaga potwierdzenia fakturą/rachunkiem/inną specyfikacją kosztową lub zgody na indywidualne rozliczenie, dlatego po imporcie świadczenia świadczeniodawca powinien przesłać oświadczenie potwierdzające podanie immunoglobuliny anty- RhD w postaci faktury/rachunku wraz z opisem, że dana faktura dotyczy konkretnej pacjentki, której świadczenie zostało zakwestionowane. Po zweryfikowaniu dowodu zakupu immunoglobuliny, flaga błędu zostanie zdjęta z zakwestionowanego świadczenia.

Pomorski OW NFZ

Rok później zarządzeniem nr 98/2019/DI Prezesa NFZ z dnia 1 sierpnia 2019 r. dla produktów/leków/substancji leczniczych określonych przez płatnika, innych niż stosowane w chemioterapii i programach lekowych został wprowadzony obowiązek przekazywania danych o fakturze zakupowej, w komunikacie SWIAD (w elemencie nfz:faktura-zakup i  nfz:dane-poz-inne) i w komunikacie FZX (w elemencie poz-inna), przy czym…

Wymóg przekazywania danych o fakturze zakupowej dla produktów innych niż stosowane w chemioterapii i programach lekowych w komunikacie SWIAD i w komunikacie FZX będzie weryfikowany dla hospitalizacji rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2019 r.

komunikat NFZ

Trudno jednak przekazywać coś, na co NFZ nie czeka. Dostawcy oprogramowania wstrzymywali się z funkcjonalnością, a w lutym 2020 NFZ komunikuje, że:

W celu obustronnego dostosowania systemów informatycznych do realizacji zadania przesuwamy termin rozpoczęcia egzekwowania tego obowiązku począwszy od dnia 1 kwietnia 2020 roku.

komunikat NFZ

Czort ze składnią i logiką zdania w tym cytacie. To tylko początkowy etap, bo informacje zbierane będą tylko w zakresie leczenia szpitalnego i dotyczą świadczeń:

5.53.01.0000012PRODUKT LECZNICZY W RAMACH RATUNKOWEGO DOSTĘPU DO TECHNOLOGII LEKOWEJ
5.53.01.0001436PRODUKT LECZNICZY NIE ZAWARTY W KOSZTACH ŚWIADCZENIA
5.53.01.0001650WYRÓB MEDYCZNY STOSOWANY W LECZENIU PĘCHERZOWEGO ODDZIELANIA NASKÓRKA
5.53.01.0001435WYRÓB MEDYCZNY NIE ZAWARTY W KOSZTACH ŚWIADCZENIA
5.53.01.0001509HIPOTERMIA LECZNICZA
5.53.01.0000013PODANIE IMMUNOGLOBULINY ANTY-RHD PACJENTCE RHD-UJEMNEJ
5.53.01.0001496PRZECIWCIAŁA MONOKLONALNE LUB POLIKLONALNE W PRZESZCZEPIENIU NERKI U PACJENTA WYSOKO IMMUNIZOWANEGO
5.53.01.0001529KOSZT ROGÓWKI NIE ZAWARTY W KOSZTACH ŚWIADCZENIA

PODANIE IMMUNOGLOBULINY ANTY-RHD PACJENTCE RHD-UJEMNEJ

Ponad rok od zarządzenia i rozwiązanie tylko częściowe, bo w przypadku immunoglobulin mamy:

5.53.01.0000013Podanie immunoglobuliny anty-RhD pacjentce RhD-ujemnej (SZP)
5.05.00.0000097Podanie immunoglobuliny anty-RhD pacjentce RhD-ujemnej w 28-30 tygodniu ciąży (AOS)
5.10.00.0000150Podanie immunoglobuliny anty RhD pacjentce RhD-ujemnej (KOC)
5.19.00.0000039PODANIE IMMUNOGLOBULINY ANTY-RhD PACJENTCE RhD-UJEMNEJ  po inwazyjnej diagnostyce prenatalnej (prof.prog.zdr.)

nie wspominając o podawaniu innych immunoglobulin, wykazywanych całkiem innymi świadczeniami.

W dodatku nie skorzystano z istniejących rozwiązań, do świadczenia dopinamy tylko nr faktury – tu nic się nie zmieniło. Rzeczywistą zmianą jest tylko poszerzenie zakresu komunikatu FZX poprzez zdjęcie wymagalności kodu EAN, itp. danych właściwych dla leków z programu lekowego. Nie przekazujemy także ilości substancji czynnej.

Swego czasu NFZ przekazał nawet swoim świadczeniodawcom upomnienie, że sprawozdają tylko jedną wartość ilości substancji, podczas gdy konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa wskazuje zasadność stosowania różnych dawek w zależności od wskazań medycznych:

potem się okazało, że w handlu dostępna jest tylko jedna dawka preparatu.

WYRÓB MEDYCZNY NIE ZAWARTY W KOSZTACH ŚWIADCZENIA

W tym przypadku sprawozdawczość jest jeszcze ciekawsza. Elementy wszczepu sprawozdajemy osobno i ręcznie, wypełniając obowiązek za pomocą Centralnej Bazy Endoprotezoplastyk. Każdy element ma wskazany kod REF (powiedzmy, że analogiczny z EAN), producenta, typ, sposób mocowania. Stąd już tylko krok do weryfikacji danych wpisywanych ręcznie z danymi komunikatu, bo tak się dzieje w sprawozdawczości substancji programów lekowych. Na szczęście dla nas NFZ zadowolił się taką samą prowizorką, jak w przypadku immunoglobulin.

Gdy dla jednej endoprotezy, rozliczanej przez

5.51.01.0008001Endoprotezoplastyka łokcia, barku, nadgarstka, stawu skokowo-goleniowego, pierwotna częściowa kolana *
5.51.01.0008011Zabiegi resekcyjne zmian nowotworowych lub guzowatych z endoprotezoplastyką lub zabieg rewizyjny z użyciem protez poresekcyjnych *

mamy uwagę: nie zawiera kosztów wyrobów medycznych (endoprotezy) i sprawozdać mamy Wyrób medyczny… to w rzeczywistości faktura zawiera kilka pozycji. Czy to znaczy, że każda pozycja to osobny wyrób medyczny? Przepraszam, że zapytałem. Zostańmy przy tym, co jest.

Chciałem tylko wykazać, jak chaotycznie i niekonsekwentnie (w mojej prywatnej opinii) rozwija się system sprawozdawczości NFZ.

Z pewnością siedzi tam sztab poważnych ludzi, ale czasem mam wrażenie, że za bardzo ponosi ich fantazja i zapominają o tym, co już działa. Myślą, myślą, aż nagle jeden mówi: a może byśmy tak wynaleźli koło?

Ten wpis został opublikowany w kategorii CBE, immunoglobuliny i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „… dla produktów innych niż stosowane w chemioterapii i programach lekowych – czyli jak wynaleźć koło?

  1. lmoliszewski pisze:

    Kominatoryka stosowana 🙂

    Polubienie

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s