nie ma rzeczy niemożliwych

dla kogoś, kto nie musi ich robić…

Nasza intuicja komputerowa, o ile istnieje coś takiego, potrzebuje ćwiczeń. Do pewnego stanu świadomości trzeba dojrzeć. Nierówność tego dojrzewania w zespole, który realizuje wspólne zadania, jest tak uciążliwa, jak urzeczywistnienie wizualizacji hemoroidów z pewnej popularnej reklamy.

Ale gorzej, gdy na taki brak intuicji natykamy się ze strony instytucji, wobec których mamy pewne służbowe zobowiązania.

Pierwsza sytuacja niech będzie obrazowana następującymi przykładami:

Moja koleżanka z działu (imię i nazwisko znane Redakcji) w skupieniu pracowała kiedyś przy komputerze przez cały poranek, coś notując, po czym dumna z siebie wręczyła mi kartkę A4 z wypisanymi numerami PESEL, datami, itp. Miałem coś na tej podstawie zweryfikować. Czy potrzebuję to komentować? Kopiuj, wklej, arkusz kalkulacyjny?

Inna osoba (imię i nazwisko znane Redakcji) przekazała mi za to plik xls z poleceniem zestawienia tych pozycji, którym dała żółte tło w arkuszu. Nie, nie mamy tej wersji Office, która filtruje po kolorach, ale wszyscy pracujemy w tym samym środowisku edytorów biurowych od wielu lat i teoretycznie znamy ich ograniczenia. Urocze, prawda? Zdawałoby się, jednak postęp…

Pewnie Wam się teraz coś przypomina. Zaniechajcie. Druga sytuacja to przypadki, które mnie autentycznie zasmucają, a są permanentnym, upartym brakiem pewnej wizji spójności myślenia bazodanowego pracowników wspomnianych wcześniej instytucji.

Od czasu do czasu otrzymujemy monit o pilną informację w sprawie (coś w stylu: OW NFZ przesyła w załaczeniu pismo z prośbą o pilne uzupelnienieni ankiet i odesłanie.). Czasem chodzi o bardziej szczegółowe dane dotyczące konkretnych pacjentów, czasem o stan zasobów. Najczęściej dołączane są pliki typu xls, w żaden sposób nieskalibrowane, zawierające pytania z odpowiedziami słownikowymi, gdy w pola można wpisać wszystko, np.

  • Rodzaj wykonanych badań wskazanych w kolumnie 8 (np. TK, MR, RTG)
  • Wynik badań poprzedzających wydanie skierowania na badanie MR:1 – prawidłowe, 2 -nieprawidłowe, 3 – wątpliwe, 4 – inne
  • W przypadku nieprawidłowego lub wątpliwego wyniku badania proszę wpisać opis badania w zakresie dotyczącym patologii.
  • Zlecone przed wydaniem skierowania na badanie MR konsultacje specjalistyczne, związane ze objawami/dolegliwościami/schorzeniem (dotyczy skierowań z POZ): -wpisać zakres lub brak/nie było

Pytania o sprzęt. Wciąż i wciąż…

jakość aparatu dla aparatu o wyższej jakości* (teslowość dla RM z uszczegółowieniem do jednego miejsca po przecinku lub rzędowość dla TK ew warstwowość)Czy sprzęt jest wykorzystywany przez SOR lub Izbę Przyjęć (TAK/NIE)

Albo ankieta 30 pytań:

Warunki technicze, organizacyjne i kadrowe w oddziale przyjęć i pomocy doraźnej (izbie przyjęć)Odpowiedź: TAK/NIE
(rozwijane pola wyboru)
i po kolei, czy rejestracja, czy poczekalnia, czy gabinety, czy dostępność…

Tabelki mają zazwyczaj pola pod tytułem Kod św-cy, Nazwa świadczeniodawcy, Miejsce udzielania świadczeń (miasto). Ktoś to potem cierpliwie skleja w jedno.

Teraz, w czasie epidemii, sprawozdajemy codziennie informację i ilości zajętych łóżek i niezajętych respiratorów. Najpierw bez określenia formy, jak kto wymyślił, tak wysłał. Potem rzekomo w sposób zorganizowany. Założenie samo w sobie niespójne, ale dlaczego dla każdego dnia raportu ktoś wymyślił 8 (osiem) pól na podanie daty? W dodatku niezależnie od pytania, odpowiedź nie może brzmieć: zero

Ankieter pilnie poszukiwany.

Tak. Sztuka tworzenia ankiet nie została opanowana przez większość instytucji, która czegoś od nas chce. Z NFZ w czołówce, bo oni chcą najwięcej. A po nich urzędy wojewódzkie. Co jest takiego trudnego w stworzeniu na SZOI tudzież Portalu Św. modułu ankiet. Ankiety cykliczne, zbiorcze, incydentalne, czy to takie trudne? Wszystko złożone w jednym miejscu, łatwe do wygenerowania, łatwe do podsumowania, obłożone słownikami dla pól odpowiedzi nieopisowych.

Pytając o to, pytam o sens pracy osób w NFZ, które odbierają pocztę, nie tylko tę z ankietami, wyławiają odpowiedzi, wklejają, sprawdzają, czy ktoś jeszcze dosłał coś, a kto w ogóle nie przysłał, a powinien, a kto wpisał odpowiedź spoza oczekiwanych i co z tym zrobić?

Do pewnego stanu świadomości trzeba dojrzeć…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s