Dieta Mamy – mamy kłopot?

Szacując 300 hospitalizacji po średnio 4 dni pobytu mamy 1200 osobodni w roku dla oddziału położnictwa. 4-dniowy pobyt zapewnia maksymalne obłożenie łóżka przy 7 hospitalizacjach w miesiącu. Średnio. W trakcie ciąży jest to zazwyczaj 2-3 dniowa diagnostyka, pobyt związany z cięciem cesarskim to mniej więcej 5 dni, czasem przedłuży się jeszcze bardziej. Średnio wychodzi tyle dla oddziału nieprofilowanego na patologię ciąży, ale takiego podstawowego poziomu. 300 hospitalizacji w miesiącu obsłuży 43 łóżka. To raczej dużo. Rozłóżmy je na 2 miesiące – to 20 łóżek. Przez 2 miesiące na 20 łóżkach maksymalnie obłożonych pacjentkami tylko w związku z ciążą i porodem wypracujemy w ramach pilotażu Diety: 1200 osobodni * 18.20 zł = 21 840 zł.

Po co mi te wyliczenia?

21 840 zł

Na chwilę przelejmy te pieniądze na konto szpitala. Zapominamy o kosztach przygotowania posiłków i wynagrodzenia za pracę dietetyka. Koszty pobytu pokryją świadczenia JGP.
Rozporządzenie w § 6, ust. 2 pkt 2 stanowi o obowiązku świadczeniodawcy w postaci poddania się kontroli:

2) weryfikacja zaawansowana – polega na prowadzeniu przez świadczeniodawcę okresowych badań fizycznych, chemicznych oraz mikrobiologicznych żywności;

rozporządzenie o Diecie Mamy (Dz.U. 2019 poz. 1537)

Świadczeniodawca, aby przystąpić do pilotażu musiał wykazać się nie tylko rejestracją i zatwierdzeniem zakładu, w którym są przygotowywane posiłki, przez Państwową Inspekcje Sanitarną, ale także wdrożeniem systemu HACCP tak samo w zakresie przygotowywania posiłków, jak i transportu żywności. Produkty dostarczają zweryfikowani dostawcy (zasadę gwarancji jakości dostaw najlepiej obrazują reklamy zupek dla niemowląt, gdzie godny zaufania rolnik ogląda osobiście każdą marchewkę w promieniach porannego słońca). Ale to za mało:

3. Weryfikacja, o której mowa w ust. 2 pkt 2, jest niezapowiedziana i wykonywana co najmniej raz na 6 miesięcy oraz ma na celu potwierdzenie:
1) składu potraw;
2) wartości odżywczych;
3) gramatury;
4) braku obecności bakterii, pleśni i drożdży;
5) braku obecności zanieczyszczeń;
6) kaloryczności.

nadal § 6

Planując przystąpienie do pilotażu powinno się zapytać, kto ponosi koszty tej kontroli? Element zaskoczenia sugerowałby, że to Minister Zdrowia deleguje kontrolera, którego kompetencje sam potwierdził:

4. Badania w ramach weryfikacji, o której mowa w ust. 2 pkt 2, są przeprowadzone przez niezależne laboratorium referencyjne.

i wciąż

To jednak świadczeniodawca ma we własnym zakresie podpisać umowę z wybranym laboratorium. Te laboratoria znajdują się na liście – załączniku do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 czerwca 2012 r. w sprawie wykazu laboratoriów referencyjnych. Nie ma ich wiele:

1. Instytut Żywności i Żywienia
2. Regionalne Laboratorium Badań Żywności Genetycznie Modyfikowanej w Tarnobrzegu
3. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny
4. Dział Laboratoryjny Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie – Pracownia Badania Pozostałości Pestycydów
5. Instytut Chemii i Techniki Jądrowej -Samodzielne Laboratorium Identyfikacji Napromieniania Żywności
6. Dział Laboratoryjny Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy
kilka można od razu wyeliminować

Po kilku miesiącach nastąpiła zmiana do rozporządzenia o Diecie (Dz.U. 2019 poz. 2356) uzupełniająca listę o:

„4. Badania w ramach weryfikacji, o której mowa w ust. 2 pkt 2, są przeprowadzane przez laboratoria, o których mowa w art. 78 ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2019 r. poz. 1252), oraz laboratoria akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji na podstawie ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku (Dz. U. z 2019 r. poz. 544).”. i z tego wynika, że może to być np. Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Rzeszowie, ul. Wierzbowa 16; 35-959 Rzeszów

Bardzo dobrze, bo skoro na stronie PZH (3 na liście) czytamy, że wszedł we współpracę z IŻiŻ (1 na liście) to zaczyna wyglądać jak monopol. Jest na stronie PZH dostępny wzór umowy o współpracy, w treści mowa o cenniku, ale cennika nigdzie nie widać. Nic dziwnego. Oferta na weryfikację zewnętrzną wyceniona została na prawie 20 tysięcy złotych. Na liście PCA rekomendowanych jest za to wiele ośrodków Sanepidu, powinno to uspokoić świadczeniodawców, Sanepid nie raz kontrolował przecież różne obszary działalności szpitali, ceny powinny być konkurencyjne. Tak, to prawda. Ale jeśli odmówi? Przecież większość placówek Sanepidu zajmuje się testowaniem próbek na SARS-CoV-2 oraz ma inne zobowiązania. I odmawia.

W cenie oferty PZH jest zestaw kompleksowych, szczegółowych i rzetelnych badań w celu potwierdzenia tego, czego oczekuje MZ w rozporządzeniu. Wszystko jest zgodne z oczekiwaniami MZ w tym zakresie. Cena jest wysoka, bo koszt jest wysoki.

Może zabrakło natchnienia, aby ustalić w rozporządzeniu standard takiego badania, co i jakimi metodami ma być zbadane. Oraz ile będzie kosztować – i ten koszt oddzielnie refundować. Wystarczy skupić się tylko na słowie zanieczyszczenia i zapytać: chodzi o pestycydy, metale ciężkie, zanieczyszczenia chemiczne, biologiczne, fizyczne organiczne, nieorganiczne? To tylko jeden punkt kontroli.

Może zabrakło wstępnej analizy kosztowej pilotażu przez NFZ, której wyniki pozwoliłyby wstępnie rekomendować świadczeniodawcom: pilotaż opłaca się tym podmiotom, które mają tyle łóżek, takie obłożenie w związku z ciążą, ponoszą koszty własne związane z tym i tamtym na określonym poziomie.

Wracając do wyliczenia z początku wpisu i założeń pracy oddziału ginekologiczno-położniczego:

dwie obowiązkowe w ciągu roku kontrole pochłoną 39 tysięcy z refundacji pilotażu dla modelowego oddziału, czyli prawie 4 miesiące (1/3 okresu umowy rocznej) pracować będzie na koszty kontroli

Trochę zostanie na waciki?

Założenia nie uwzględniają stanu epidemii – chyba trzeba będzie jeszcze dołożyć…

w odniesieniu do powyższego tekstu obrazek nie bardzo śmieszny…
Ten wpis został opublikowany w kategorii akcje, programy, kampanie i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Co o tym myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s